Komendant baz zrzutowych w Inspektoracie AK "Maria"
Jerzy Migas ps. Kruk
(ur.: 15.10.1919 - zm.: 17.09.1988)

biogram

Jerzy Migas ps. Kruk (Kruk III)
(fot. Inspektorat AK "Maria" w walce...)
Jerzy Migas
(źródło: Izba Pamięci Gen. Leopolda Okulickiego w Szarbi - fb)

Proszowice, 2-08-2021

Podporucznik Jerzy Migas ps. Kruk (Kruk III); urodził się 15 października 1919 roku. Mieszkał w Wierzbnie. Był uczestnikiem wojny obronnej we wrześniu 1939 roku, należał do Armii Krajowej (Inspektorat Rejonowy AK "Maria"), był zastępcą komendanta placówki "Kaktus" (Koniusza). W Inspektoracie pełnił funkcję komendanta baz zrzutowych.

     Jednym z ważniejszych zrzutów, które nadzorował osobiściebyło podjecie skoczków i sprzętu w nocy z 21 na 22 maja 1944 na polach Wierzbna (operacja "Weller 29"). Wylądował wówczas ostatni dowódca Armii Krajowej generał Leopold Okulicki. Pchor. Migas powierzył ubezpieczenie zrzutowiska i zablokowanie dróg z kierunku Krakowa, Nowego Brzeska i Proszowic dowódcy lokalnej "Dominiki" pchor. Jerzemu Biechońskiemu ps. Kłos. Dowódcą oddziału odbierającego zrzut by sierżant Stefan Krzeczek ps. Łoś. Przygotowano również odpowiednią ilość furmanek do szybkiego przewiezienia na przygotowane meliny zarówno skoczków - cichociemnych jak i sprzętu wojskowego.

     Tak tę akcję opisywał w swoich wspomnieniach "Kruk": "W dniu 14 maja otrzymaliśmy z radia londyńskiego znak o odbiorze zrzutu. W tym dniu samoloty jednak nie nadleciały. Czekaliśmy dalej. Nadszedł ostatni dzień okresu wyczekiwania.

W dniu 21 maja o godzinie 15:15, a następnie o godzinie 21.15 z głośnika radioodbiornika popłynęła pieśń "Maszerują strzelcy" - znak że samoloty wyleciały z bazy."

Przy Lesie Wierzbińskim, na drodze w kierunku wsi Szarbia, ustawiło sie? osiem furmanek konnych, a w "koszu" bazy umieszczeni zostali żołnierze z elektrycznymi lampkami sygnalizacyjnymi. Lampki wyznaczały znak krzyża, który ustawiony był zgodnie z kierunkiem wiejącego wiatru. Na najwyższym, w stosunku do terenu, miejscu znajdował się żołnierz z silną lampą do sygnalizacji alfabetem Morse'a.

Wszyscy czekają w napięciu. W powietrzu cisza. Dopiero o godzinie 00.37 do uszu dociera daleki warkotu samolotu. Samolot zbliża się pada rozkaz "Sygnał świetlny w górę". Sygnały przekazywane są alfabetem Morse'a. Rozpoznanie dwustronnie stwierdzone. Żołnierze ustawieni w kształcie krzyża świecą lampkami. Samolot dwukrotnie dolatuje do "kosza" placówki "KOS". Lecą zasobniki i paczki. Po nim pojawia się drugi samolot, który z wysokości około 2000 stóp dokonuje zrzutu sześciu skoczków, a następnie zasobników i paczek. Na nierównym polu wznoszącym się lekkim skosem w kierunku lasu, rosną ziemniaki, utrudniające poruszanie się skoczków, którzy ciągną za sobą białe czasze spadochronów. Skoczkowie całują ziemię. Uściski rąk. W grupie skoczków zebranych pod lasem jeden wyraźnie kuleje. Doznał kontuzji stopy przy lądowaniu. Teraz siedzi i odpoczywa. Na zrzutowisku wyłapywane są zrzucone z samolotu pojemniki.

Płk. Okulickiego i towarzyszącego mu por. Golarza odprowadzają do pobliskiej Szarbii żołnierze: Fryderyk Marciński, Roman Tomczyk oraz Jasia Tomczyk
.

     Podczas trwania Kazimiersko - Proszowickiej Rzeczpospolitej Partyzanckiej należał do 8. pułku ułanów w Krakowskiej Brygadzie Kawalerii Zmotoryzowanej "Bank" AK.

Po wojnie ukończył studia i zdobył tytuł magistra.

Zmarł 17 września 1988 roku, pochowany jest na cmentarzu Rakowickim w Krakowie (kwatera: LXXV, rząd: 14, miejsce: 3).

opracowanie: Andrzej Solarz   


ŹRÓDŁA, BIBLIOGRAFIA:
  1. Bolesław Michał Nieczuja-Ostrowski; Rzeczpospolita Partyzancka; Instytut Wydawniczy PAX; Warszawa 1991
  2. Bolesław Michał Nieczuja-Ostrowski; Inspektorat AK "Maria" w walce t. II Kryptonim "Michał"-"Maria" (1943-VI.1944). Część II; Fundacja Inspektoratu Światowego Związku Żołnierzy AK i Sekcji Obrony Życia Dziecka im. Inspektoratu; Elbląg 2007
  3. Michał Kozera (oprac.); Proszowice na fotografiach. Cześć IV: II wojna światowa; Proszowice 2009
  4. Włodzimierz Nowak; Tak wiele pamiętam! Wspomnienia z lat okupacji niemieckiej 1939-1945; [w:] Świadkowie historii Ziemi Proszowickiej tom III. Rzeczpospolita Partyzancka 1944 część 1; Stowarzyszenie Gniazdo - Ziemia Proszowicka; Proszowice 2015
  5. Dziennik Polski; nr 222 (13499), czwartek 22 IX 1988

  6. archiwum kpt. Antoniego Sieleckiego ps. Ansiel, Wir
  7. zbiory IKP

  8. zck-krakow.pl
  9. Izba Pamięci Gen. Leopolda Okulickiego w Szarbi - fb
  10. pl.wikipedia.org

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: http://www.24ikp.pl/skarby/ludzie/rp1944/m/migas_jerzy/art.php