Pamięci starszego sierżanta "Cichego"
Władysław Kulczyński ps. Cichy
(ur.: 27.06.1913 - zm.: 13.06.1999)

biogram

Władysław Kulczyński ps. Cichy
(fot. Kazimiersko - Proszowicka...)

Proszowice, 23-07-2019

Starszy sierżant Armii Krajowej Władysław Kulczyński ps. Cichy; urodził się 27 czerwca 1913 r. w Działoszycach, w rodzinie mieszczańskiej. Tam spędził również swoje dzieciństwo i młodość.

     W połowie lat trzydziestych odbył zasadniczą służbę wojskową. Brał udział w kampanii wrześniowej w stopniu kaprala. Udało mu się uniknąć niewoli niemieckiej. Po zakończeniu działań wojennych wraca jesienią 1939 do rodzinnych Działoszyc.

     Już w styczniu 1940 r. został zaprzysiężony przez porucznika rezerwy Stefana Pęczalskiego ps. Rokita, (ówczesnego komendanta placówki "Dzięcioł" - Działoszyce), jako żołnierz Związku Walki Zbrojnej (od 1942 Armii Krajowej), przyjmując pseudonim "Cichy". Należał on do pierwszych konspiratorów nie tylko w placówce "Dzięcioł", ale również w późniejszym Podobwodzie "Dusia".

     W pierwszym okresie pracy konspiracyjnej Władysław Kulczyński zajmował się kolportażem prasy podziemnej oraz szkoleniem wojskowym młodych konspiratorów. Kiedy placówki konspiracyjne przeszły na wojskowe struktury organizacyjne, kapral "Cichy" zostaje dowódcą drużyny w kompanii "Dzięcioł" w Działoszycach. Dzięki pracowitości, umiejętnościom organizacyjnym oraz ogromnemu zaangażowaniu w prace konspiracyjne zostaje pod koniec 1943 r. awansowany na szefa kompanii "Dzięcioł". Równocześnie pełni funkcję komendanta kompanijnego oddziału dywersyjnego "Dominiki".

     Brał udział w licznych akcjach dywersyjnych i bojowych. W nocy z 25 na 26 lipca 1944 r. uczestniczył w akcji rozbrojenia wieloosobowego posterunku żandarmerii niemieckiej i policji granatowej w Działoszycach. W okresie istnienia Kazimiersko-Proszowickiej Rzeczypospolitej Partyzanckiej brał udział w kilku potyczkach z Niemcami oraz walczył w dniu 5 sierpnia 1944 r. w pamiętnej bitwie o Skalbmierz.

     Od sierpnia 1944 r. aż do wkroczenia do Działoszyc wojsk sowieckich wchodził w skład zespołu prowadzącego nasłuch radiowy i wydającego codzienną gazetkę kompanijną.

Za działalność konspiracyjną i bojową został odznaczony licznymi odznaczeniami, między innymi Krzyżem Walecznych, Srebrnym Krzyżem Zasługi z Mieczami, Krzyżem Armii Krajowej, Krzyżem Partyzanckim, Medalem Zwycięstwa i Wolności, Odznaką Akcja "Burza".

     Po wkroczeniu wojsk sowieckich ucieka przed aresztowaniem z rodzinnych Działoszyc na Śląsk i osiedla się w Zabrzu. W PRL nie ominęły go prześladowania i różne szykany. Nie zrywa jednak więzów łączących go z byłymi podkomendnymi. Interesuje się ich losem, wspiera duchowo i skupia ich wokół siebie. Ponad czterdzieści lat z jego inicjatywy byli żołnierze 5 kompanii /H batalionu 120 pp / 106 Dywizji Piechoty AK, spotykali się w każdą kolejną rocznicę rozbrojenia posterunku żandarmerii w Działoszycach na mszy świętej w intencji poległych, zamordowanych i zmarłych kolegów z kompanii "Dzięcioł".

     Starszy sierżant Władysław Kulczyński starał się uchronić od zapomnienia czyn zbrojny AK, publikując w prasie katolickiej wspomnienia z tamtych lat oraz polemiki z nieprzychylnymi AK publikacjami prasowymi. Był również inicjatorem utrwalenia działań zbrojnych żołnierzy kompanii "Dzięcioł" tablicami pamiątkowymi, znajdującymi się w działoszyckim kościele parafialnym.

     Zmarł po ciężkiej chorobie 13 czerwca 1999 r. w Katowicach. Pochowany został 16 czerwca na cmentarzu parafii św. Józefa w Katowicach. W imieniu żołnierzy Inspektoratu Rejonowego "Maria" oraz dowódcy 106 Dywizji Piechoty Armii Krajowej pożegnał Zmarłego podporucznik "Sawa" - Franciszek Szarek.

opracowanie: Antoni Sielecki   


ŹRÓDŁA, BIBLIOGRAFIA:
  1. Informator SŻAK w Krakowie, nr 30
  2. Józef Belski; Kazimiersko - Proszowicka Rzeczpospolita Partyzancka 22 lipca - 12 sierpnia 1944; Kazimierza Wielka 2014

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: https://www.24ikp.pl/skarby/ludzie/rp1944/k/kulczynski_wladyslaw/art.php