Władysława ze Srzednickich Macieszyna - pseudonim Sława
Władysława Srzednicka
(ur.: 30.06.1888 - zm.: 21.06.1967)

wstęp

O Sławie marzy każdy komu serce bije.
Dla Sławy się umiera, dla Sławy się żyje.

Władysława Srzednicka Macieszyna  (fot. senat.gov.pl)

6-08-2010

     Pierwsze wersy dość długiego utworu napisanego w 1921 r. są wyrazami uznania i chwały jaka zwykle towarzyszy bohaterowi. Anonimowy autor złożył w ten sposób hołd Władysławie Jadwidze ze Srzednickich-Macieszynie [pseudonim "Sława", "Katarzyna", "Margarette Wagner" red.] urodzonej w 1888 r. w Karwinie, na ziemi proszowskiej, zmarłej w 1967 r. w Warszawie.

     Była uczestniczką walk o niepodległość Polski, kurierką Oddziału Wywiadowczego w czasie pierwszej wojny światowej, senatorem [IV kadencji (1935-1938) red.] w niepodległej Polsce, a po roku 1939 aktywnym żołnierzem Armii Krajowej.

     Brak rzetelnego opracowania na temat wojskowej służby kobiet oraz rozproszenia źródeł sprawia, że ich działalność oraz czyny wojenne powoli giną i gasną w przeszłości. A były przecież niemałe. To kobiety podejmowały się roli kurierek by rozpoznawać sytuację przed linią frontu. Przewoziły rozkazy, tworzyły zaplecze dla idei Piłsudskiego, walczyły zbrojnie.

     46 kobiet stworzyło elitarną jednostkę - Żeński Oddział Kurierek i żadna nie zginęła podczas swojej misji. Podkreślając ciężką pracę wywiadowczyń Józef Piłsudski powiedział: "Strasznym jest dla każdego żołnierza moment pierwszego boju. Wy nie znacie tego uczucia. Ale chłopcy idą ramię przy ramieniu w otwarty bój, są między swymi, a wy idziecie samotne wśród obcych wam ludzi i narażacie się na cięższą niż żołnierska śmierć".

Doceniając rolę kobiet w czynie legionowym Komendant odznaczył wiele z nich. Wśród nich była Władysława Srzednicka.

opracowanie: Bożena Kłos   

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: https://www.24ikp.pl/skarby/ludzie/krajanie/srzednicka_wladyslawa/art.php