Inżynier od budowy linii kolejowych
Wiktor Pawelec
Niegardów
(ur.: 5.03.1893 - zm.: 1940)

Wiktor Pawelec
(fot. muzeumkatynskie.pl)

Proszowice, 29-04-2020

Podporucznik rezerwy Wiktor Pawelec. Urodził się 5 marca 1893 roku w Niegardowie. Był synem Antoniego i Marii z domu Zakrzewska. Edukację szkolną rozpoczął w Kielcach, następnie uczył się w Szkole Rolniczej w Łubnicach. Maturę zdał w Tarnowie (1912 rok) i w tym samym roku rozpoczął studia na Politechnice. we Lwowie. Ukończył je z tytułem inżyniera, absolwent Politechniki Lwowskiej. Jeszcze na studiach (w 1913 roku) wstąpił do Polskich Drużyn Strzeleckich.

     Gdy próbował przedostać się do Legionów Piłsudskiego, został aresztowany przez żandarmerię carską, a następnie wcielony do armii rosyjskiej. Służył w oddziałach techniczno-kolejowych. Po rewolucji lutowej w Rosji wstąpił do I Korpusu Polskiego. W 1918 roku w Górach Świętokrzyskich brał udział w tworzeniu POW-u (Polska Organizacja Wojskowa). Za tę działalność był poszukiwany przez żandarmerię austriacką, uciekł powrotem na wschód, gdzie w listopadzie 1918 roku brał udział w obronie Lwowa przed Ukraińcami.

     W kwietniu 1919 r. przybył do Kutna i objął kierownictwo budowy linii kolejowej Kutno-Strzałów. Pracował także przy budowie innych linii: Kutno-Płock, Łuck-Stojanów.

     W Kutnie został przywódcą Polskiego Stronnictwa Ludowego. Współorganizował tutaj obchody pierwszego Święta Niepodległości. W listopadzie 1919 roku, z balkonu dworca kolejowego wygłosił przemówienie o roli kolejarzy w początkowym okresie walki o niepodległość.

     Był współinicjatorem powstania tygodnika "Gazeta Kutnowska", gdzie publikował swoje artykuły. W 1922 roku kandydował z listy PSL do sejmu. Zorganizował Okręgowy Związek Kółek Rolniczych i Związek Plantatorów Buraka Cukrowego.

     W 1926 r. wyprowadził się z Kutna i rozpoczął pracę przy budowie linii kolejowej Łuck-Stojanów. W 1927 r. przeniesiono go do Dąbrowy Górniczej gdzie zorganizował Oddział Kolejowego Przysposobienia Wojskowego. Do wybuchu wojny mieszkał w Sosnowcu.

     Za działalność niepodległościową Wiktor Pawelec został odznaczony m.in.: Medalem Niepodległości, Medalem Dziesięciolecia Odzyskania Niepodległości.

     Na podporucznika awansował ze starszeństwem od 1 lipca 1925, przydzielony do kadry Okręgu Korpusu nr V (okręg wojskowy Wojska Polskiego II RP w latach 1921-1939 z siedzibą dowództwa w garnizonie Kraków). Wziął udział w wojnie obronnej we wrześniu 1939 roku i dostał się do niewoli radzieckiej.

Jeniec Kozielska, zamordowany w kwietniu 1940 roku, pochowany na Polskim Cmentarzu Wojennym w Katyniu.

opracowanie: Andrzej Solarz   


ŹRÓDŁA, BIBLIOGRAFIA:
  1. Katyń. Księga Cmentarna Polskiego Cmentarza Wojennego; Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa; Warszawa 2000
  2. Lokalna Gazeta Kutna i Regionu, nr 48, rok 2, 8 kwietnia 2010

  3. ksiegicmentarne.muzeumkatynskie.pl
  4. ogrodywspomnien.pl
  5. timenote.info
  6. docplayer.pl
  7. pl.wikipedia.org
  8. bcpw.bg.pw.edu.pl
  9. miechow.info

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: https://www.24ikp.pl/skarby/ludzie/katynczycy/pawelec_wiktor/art.php