Dzisiaj jest niedziela, 02 października 2022 r.   (275 dzień roku) ; imieniny: Racheli, Sławy, Teofila +św. Aniołów Stróżów,Dzień bez Piwa    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 |   ludzie ZP   |   miejsca, obiekty itp.   |   felietony, opracowania   |   kącik twórców   |   miejscowości ZP   |   ulice Proszowic   |   pożółkłe łamy...   |   RP 1944   | 
 |   lista postaci   |   przyjaciele regionu   |   stąd pochodzili   |   "zwykli - niezwykli"   |   ludzie Rzeczpospolitej Partyzanckiej 1944   | 
 "katyńczycy" 
 | 

serwis IKP / Skarby Ziemi Proszowskiej / ludzie ZP / "katyńczycy" / Z chwilą wybuchu wojny pojawił się w Tuczynie, w powiecie rówieńskim
 pomóżcie!!! ;)  
Jeżeli posiadacie informacje, materiały dotyczące prezentowanych w Serwisie postaci,
macie propozycję innych osób związanych z Ziemią Proszowską,
albo zauważyliście błędy w naszym artykule;
prosimy o kontakt!

skarby@24ikp.pl.

Inne kontakty z nami: TUTAJ!
Redakcja IKP
O G Ł O S Z E N I A
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2022-09-30
USD 4,9533 -1,58%
EUR 4,8698 +0,13%
CHF 5,0714 -0,95%
GBP 5,5560 +2,26%
Wspierane przez Money.pl


Z chwilą wybuchu wojny pojawił się w Tuczynie, w powiecie rówieńskim
Tadeusz Lipiński
Nowe Brzesko
(ur.: 12.10.1897 - zm.: 31.05.1940 ?)

 (fot. rp.pl)

15-04-2010

     Tadeusz Lipiński, kim był? W Tuczynie, na Wołyniu podczas prac remontowych przy budynku szkoły w 2008 roku, robotnicy odnaleźli metalową puszkę a w niej książeczkę wojskową z zapisem stanu służby wojskowej porucznika Wojska Polskiego Tadeusza Lipińskiego.

     Mogły ulec zniszczeniu. Kartki książeczki były w stanie rozpadu i mało czytelne. Za sprawą Wołodymyra Andrijczaka książeczka wojskowa i inne dokumenty trafiły do Ambasady RP w Kijowie. Dzięki niemu możemy przywrócić pamięci postać porucznika Tadeusza Lipińskiego.

     Urodził się on w Nowym Brzesku 12 października 1897 roku. Po ukończeniu gimnazjum w 1916 roku wstąpił do Polskiej Organizacji Wojskowej, z której w 1918 roku przeszedł do Wojska Polskiego. Jako żołnierz 2 pułku Szwoleżerów Rokitniańskich walczył w obronie Śląska Cieszyńskiego. W lipcu 1919 roku skierowano go do Szkoły Podchorążych Piechoty w Komorowie a następnie Szkoły Podchorążych Saperów w Warszawie.

     Jako podporucznik wziął udział w wojnie z bolszewicką Rosją, za udział w której otrzymał Krzyż Walecznych. Po wojnie przeszedł liczne szkolenia, m.in. kurs narciarski oraz kurs pożarniczy. W 1923 roku został awansowany na porucznika. Dobrze zapowiadająca się kariera wojskowa przerwana została ze względu na stan zdrowia. 30 września 1928 roku przeszedł do rezerwy.

     Początkowo mieszkał we Włoszczowej, skąd w 1932 roku przeniósł się do Opatowa. W tym czasie Wojsko Polskie nadawało weteranom działki osadnicze na terenach Kresów. Porucznik zadeklarował chęć osiedlenia się. W lipcu 1938 roku wójt gminy Deraźne Jan Jakubczyk wydał mu dowód osobisty z meldunkiem w domu pod numerem 18.

     Z chwilą wybuchu wojny pojawił się w Tuczynie, w powiecie rówieńskim. Najprawdopodobniej miał koordynować mobilizację rezerwistów. 17 września do Tuczyna weszli Sowieci. Miejscowi wszczęli ataki na Polaków. Min. ich ofiarą padł posterunkowy policji o nazwisku Kromasza Ciężko pobito przebywających w miasteczku urzędników i osadników.

     Nie wiemy czy on sam osobiście, czy też ksiądz ukrył dokumenty w kominie pieca ogrzewającego plebanię.

     Postanowił wracać do Deraźnego. W dniu 8 kwietnia 1940 roku został aresztowany przez NKWD. Tego dnia aresztowano w Tuczynie m.in. porucznika Stanisława Łukomskiego, syna właściciela tuczyńskiego majątku ziemskiego oraz Abrama Kellera, właściciela garbarni. W dniu 31 maja 1940 roku aresztowanych przewieziono do więzienia NKWD w Kijowie. Tam zostali zamordowani strzałem w tył głowy w piwnicy, a ich ciała wrzucono do dołów śmierci w Bykowni.

     Osoba porucznika Tadeusza Lipińskiego nie istnieje w naszej świadomości. Niewiele brakowało, by radziecki komunizm osiągnął cel. Nie tylko skazał go na brutalną śmierć, ale liczył na zapomnienie o nim. Dzięki Wołodymyrowi Andrijczakowi ocalony został od zapomnienia a pozostałe dokumenty są jeszcze jednym świadectwem tragicznego losu Polaków.

Lista Katyńczyków - Synów Ziemi Proszowskiej nadal nie jest pełna. Jeszcze jest czas. Ocalmy ich nazwiska od zapomnienia!

Źródło: Maciej Dancewicz, Książeczka nr 219, w: Rzeczpospolita z dnia 10 - 11 IV 2010 roku.

PS. W reakcji na mój artykuł o Katyńczykach - Synach Ziemi Proszowskiej, pan Arkadiusz Fularski zwrócił uwagę na niezwykle cenną pracę "Ziemia Nowobrzeska" w której wzmiankowani są Józef Błaszkiewicz i Maksymilian Trzepałka, którzy; zginęli na terenach zajętych przez armię czerwoną, albo w Katyniu; s.91. Józef Błaszkiewicz; krawiec z zawodu, pozostał w Starobielsku na zawsze; s.114.

opracowanie: Henryk Pomykalski   idź do góry powrót


 warto pomyśleć?  
Zawsze jest dobry dzień, kiedy otwierasz szczęśliwe oczy.
(ks. Jan Twardowski)
październik  2  niedziela
[13.00]   (Proszowice)
Jesienny piknik strzelecki i zwyczaje babiego lata
[14.00-18.00]   (Nowe Brzesko)
Rodzinne Święto Latawca
październik  3  poniedziałek
[13.30]   (Proszowice)
Spotkanie z udziałem minister Agnieszki Ścigaj
październik  4  wtorek
październik  5  środa
DŁUGOTERMINOWE:


PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
hierarchia
parametry
miejsce prezentacji
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ