Ślub wziął w Działoszycach
Tadeusz Jędrasik
Bębnów
(ur.: 14.10.1910 - zm.: 1940)

Tadeusz Jędrasik
(fot. czterydrzewa.jnowak.net)

9-12-2020

Podporucznik rezerwy Tadeusz Jędrasik. Urodził się 14 października 1910 roku w Bębnowie (pow. wieluński). Był synem Michała (1881-1937) i Katarzyny z domu Oganiacz. W wieku 6 lat rozpoczął naukę w Szkole Podstawowej w Osjakowie, a po jej ukończeniu podjął dalsze kształcenie w Gimnazjum w Wieluniu i w Seminarium Nauczycielskim w Krotoszynie. Dyplom ukończenia Seminarium uzyskał w 1930 r.

     W 1933 r. ukończył z wynikiem bardzo dobrym Dywizyjny Kurs Podchorążych Rezerwy Piechoty przy 79 pp w Słoninie. Wraz z zakończeniem w 1934 r. ćwiczeń rezerwy w 80 pp został mianowany ppor. Rezerwy piechoty ze starszeństwem od 1 stycznia 1935 roku. Ćwiczenia wojskowe odbywał również w latach 1936 oraz 1938. Był oficerem rezerwy 74 pp (Górnośląski Pułk Piechoty).

     Jako początkujący nauczyciel pracował na terenie pow. wieluńskiego: w Osieku, w Parcicach i w Galewicach, a następnie w Szkole Podstawowej w Cieciułowie (obecnie gm. Rudniki, pow. Olesno).

     Jeszcze przed zakończeniem roku szkolnego 1938/1939 (uczył wówczas w Cieciułowie) został przyjęty na Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie, studia miał rozpocząć od października.

harcerze i uczniowie z Parcic na Wydmach Parcickich (lokalnie nazywanych "Łysymi Górami"), w lewym górnym rogu widoczny nauczyciel szkoły w Parcicach, zamordowany w 1940 r. w Katyniu - ppor. rez. Tadeusz Jędrasik
(fot. wieruszow.kepnosocjum.pl)
Tadeusz Jędrasik przed wojną, wraz z uczniami z Parcic (ze zbiorów jego siostry-Marianny)
(fot. szynkielow.amr.pl)
Tadeusz z żoną
(fot. czterydrzewa.jnowak.net)

ślub Tadeusza i Heleny
(fot. czterydrzewa.jnowak.net)
     Ożenił się na początku sierpnia 1939 roku z Heleną Pęczalską (1910-1940) z Działoszyc, koleżanką nauczycielką, z którą wcześniej pracował. Ślub odbył się w kościele parafialnym Heleny. Po 3 tygodniach od ślubu pożegnał się z rodziną i 28 sierpnia 1939 roku pojechał do jednostki. Po wybuchu wojny walczył na froncie wschodnim.

     Tadeusz Jędrasik, wraz z czwórką żołnierzy pochodzących z okolic Wielunia, znalazł się w niewoli rosyjskiej, w obozie w Kozielsku. Razem z Tadeuszem Jędrasikiem przebywał w Kozielsku na pewno: Antoni Wawrzyniak - nauczyciel z Chorzewa, Józef Rataj-nauczyciel z Cieciułowa oraz Kazimierz Andrzej Antoni Sokołowski - lekarz weterynarii.

     Listy z Kozielska wysyłał do żony mieszkającej w Generalnym Gubernatorium, ona zaś korespondencję dla rodziny przesyłała do Bębnowa. W styczniu 1940 r. do żony Tadeusza nadszedł list z Kozielska z informacją, że mają zostać wywiezieni z tego obozu, ale nie wiadomo gdzie.

     Dzisiaj wiemy, że więźniowie Kozielska odbyli ostatnią ziemska drogę na trasie Kozielsk-Katyń. Tu w Katyniu, zostali zamordowani i zakopani w dołach, w lasku katyńskim wiosną 1940 roku.

Spoczywa na Polskim Cmentarzu Wojennym w Katyniu.

     W listopadzie 2007 roku został pośmiertnie awansowany przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego na stopień porucznika. 19 września tego roku w Cieciułowie posadzono dedykowany porucznikowi Jędrasikowi Dąb Pamięci.

opracowanie: Andrzej Solarz   


ŹRÓDŁA, BIBLIOGRAFIA:
  1. Katyń. Księga Cmentarna Polskiego Cmentarza Wojennego; Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa; Warszawa 2000
  2. Lista osób zamordowanych w Katyniu, Charkowie, Twerze i Miednoje mianowanych pośmiertnie na kolejne stopnie

  3. ksiegicmentarne.muzeumkatynskie.pl
  4. czterydrzewa.jnowak.net
  5. katyn-pamietam.pl
  6. niedziela.pl
  7. sejm-wielki.pl
  8. wojcin.pl
  9. galewice.pl
  10. ogrodywspomnien.pl
  11. wieruszow.kepnosocjum.pl
  12. szynkielow.amr.pl
  13. historiawielunia.fora.pl
  14. ns3022609.ip-51-254-199.eu
  15. amp.google-info.pl

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: https://www.24ikp.pl/skarby/ludzie/katynczycy/jedrasik_tadeusz/art.php