Ze wsi Mąkocic pod Proszowicami...

(fot. źródło)

Proszowice, 15-11-2021, (10.02.1918)

Zapraszam do lektury (zachowano oryginalną pisownię):

wyszukał: Marcin Szwaja   

Źródło: Gazeta Świąteczna; rok XXXVIII - Tydzień 6, (dnia: 10 lutego 1918 roku); Ze wsi Mąkocic pod Proszowicami, w stronach Krakowskich, pisze do nas jeden czytelnik

Ze wsi Mąkocic pod Proszowicami, w stronach Krakowskich, pisze do nas jeden czytelnik:

(fot. źródło)
Przed wojną powstało w naszej okolicy dużo różnych spółek, ale gdy wojna wybuchła, wszystko to upadło. Była maślarnia, w której wyrabiano masło i skupowano jaja, a w dalszych wioskach istniały oddziały tej maślarni; kobiety przynosiły do nich mleko i jaja, chociaż nie bardzo im się to podobało, bo wiele kumoszek nie miało potem powodu jechać na jarmark. Pomału jednak pogodziły się z maślarnią, widząc, ze korzystniej jest sprzedawać nabiał na miejscu. Teraz maślarnia śpi i wszystkie narzędzia stoją bez użytku, bo ludzie boją się wziąć się po dawnemu do pracy.

Mamy w parafji kasę oszczędności, z której uboższa ludność czerpie pożyczki. Latem we wsi Radlinie kilka zagród spłonęło do szczętu, więc kasa pożyczyła pogorzelcom pieniędzy na odbudowę.

W Mąkocicach jest kółko rolnicze, mające 67 członków. Przy podziale sprowadzanych przez zarząd towarów wynikają często sprzeczki, zwłaszcza o naftę, bo mało jej jest do obdzielenia potrzebujących. Sprzedawano ją po 2 złote i gr.20 za kwartę, ale ileż to przytem wzajemnie sobie nauragano!

Wójt nasz pełni wiele urzędów: jest przewodniczącym kasy, kółka rolniczego, komitetu, ławnikiem w sądzie i posłem "ludowym". Jest to dobry człowiek i gminiacy pokochali go jak ojca. Mamy we wsi szkołę. Założyliśmy też "ognisko młodzieży", do którego należy 30 chłopców. Sprowadzamy sobie Gazetę Świąteczną i inne.

Parafjia nasza przebolała zeszłego lata zmianę proboszcza, bo ksiądz biskup przeniósł poprzedniego na inne stanowisko. Podczas odpustu w sierpniu ksiądz biskup spędził z nami trzy dnie, przyszedłszy do wsi kościelnej dziesięć wiorst piechotą.


A.Kośba   

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: http://www.24ikp.pl/skarby/lamy/gazety/20211115gazeta_swiateczna_makocice/art.php