Czy eksperyment się udał?

(fot. źródło)

Koniusza, 23-01-2018, (20-12-1991)

     Fragment artykułu promującego walory turystyczne gminy Koniusza.

opracowanie: Marcin Szwaja   

Źródło: Nad Szreniawą - gazeta lokalna; 20 grudnia 1991 r.; Koniusza zabiega o turystów. Czy eksperyment się uda?

Czy eksperyment się uda?

Koniusza zabiega o turystów

     Trzeba przyznać, że rejon nad Szreniawą nie należy do terenów zagęszczonych wycieczek, rozwiniętej turystyki, mimo iż "dyżurują" tu w oczekiwaniu na turystów, miejscowości bogate w zabytki i narodowe tradycje nie mówiąc juz o urokach krajobrazu. Zapewne nie bez wpływu na ten stan pozostaje nie tylko sam brak tradycji ale i niedostatek kwater, punktów żywieniowych i innych udogodnień turystycznych.

     Ostatnio pojawiła się drukiem, dwujęzyczna oferta turystyczno - wypoczynkowa sygnowana przez wójta gminy KONIUSZA - mgr Wiktora Nowaka. Zaprasza on na spokojny wypoczynek do swojej gminy i obiecuje pomóc w zakwaterowaniu i wyżywieniu. (Kwatery u rolników i w ośrodkach w Łyszkowicach i Piotrkowicach Małych - Internaty Zespołu Szkół Rolniczych). Tam też można sobie zabezpieczyć posiłki. Gmina ta położona jest na Kościuszkowskim Szlaku, posiada sporo zabytków i jest bogata w tradycje ludowe.

     Informujemy dodatkowo, że sama Koniusza jest osadą założona już w XII wieku przez rycerski ród Szreniawitów. W tym okresie wybudowano tu kościół (choć pierwsze o nim wzmianki są dopiero z 1327 r.) i założono plebanię. Wieś bowiem później należała do plebana z Koniuszy a od XV w. obsadzana była przez proboszczów związanych z Uniwersytetem Krakowskim. Obecny kościół wzniesiony jest z kamienia i jakby trochę w charakterze twierdzy. Był on gruntownie przebudowany w XVII w. i później restaurowany. Późnobarokowy z pozostałościami gotyckimi. Obok niego drewniana dzwonnica konstrukcji słupowej. W ogrodzie starej plebani znajduje się stół - pamiątka z okresu pobytu Tadeusza Kościuszki.

     W sąsiednich wsiach - Biórkowie Wielkim i Dalewicach (daw. Dalowice) znajdują się również ciekawe zabytki. Biórków był włością rodu Birkowskich herbu Topór, a już w 1383 roku istniał tu kościół parafialny. Obecny kościół pochodzi z 1633 roku. Dalewice natomiast były wsią Gniewosza a w 1421 roku odkupił je Jagiełło za 1200 grzywien i nadał katedrze krakowskiej. Pozostała po nasze czasy drewniana kaplica o konstrukcji zrębowej z 1652 r. Pozostały tez resztki parterowego dworu z XVIII-XIX wieku wraz z parkiem.

(fot. źródło)

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: https://www.24ikp.pl/skarby/lamy/gazety/20180123nad_szreniawa_walory/art.php