122 rocznica bitwy na polach Racławickich
    Dzisiaj jest wtorek, 23 kwietnia 2024 r.   (114 dzień roku) ; imieniny: Ilony, Jerzego, Wojciecha Ś. Dzień Książki i Praw Autorskich    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 |   ludzie ZP   |   miejsca, obiekty itp.   |   felietony, opracowania   |   kącik twórców   |   miejscowości ZP   |   ulice Proszowic   |   pożółkłe łamy...   |   RP 1944   | 
 |   ostatnio dodane   | 
 gazety 
 |   zdjęcia, filmy   |   dokumenty   |   skarby archiwów   | 

serwis IKP / Skarby Ziemi Proszowskiej / pożółkłe łamy / gazety / 122 rocznica bitwy na polach Racławickich
 pomóżcie!!! ;)  
Jeżeli posiadacie informacje, materiały dotyczące prezentowanych w Serwisie artykułów,
macie propozycję innych związanych z Ziemią Proszowską,
albo zauważyliście błędy w naszym materiale;
prosimy o kontakt!

skarby@24ikp.pl.

Inne kontakty z nami: TUTAJ!
Redakcja IKP
O G Ł O S Z E N I A
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2023-01-24
USD 4,3341 +0,23%
EUR 4,7073 -0,24%
CHF 4,7014 -0,22%
GBP 5,3443 -0,38%
Wspierane przez Money.pl


122 rocznica bitwy na polach Racławickich

(fot. źródło)

11-05-2017, (13-05-1916)

Zapraszamy do lektury artykułu:

opracowanie: Andrzej Solarz   

Źródło: Ziemia Kielecka; nr 19 i 20; Kielce, 13 maja 1916 r.; Obchód na polach Racławickich; s. 8-9.

Obchód na polach Racławickich

(fot. źródło)

     8 maja b.r. przypadała 122 rocznica bitwy na polach Racławickich gdzie Kościuszko i jego sławni kosynierzy odnieśli sukces nad moskalami.

     Nic więc dziwnego, że w całym szeregu obchodów narodowych - jakie przezywamy po uwolnieniu ziemi naszej od Moskwy - wspomnienie radosnej chwili zwycięskiej bitwy musiało zainteresować nie tylko okolicę, ale i dalsze strony.

     Komitet obchodowy, zainicjowany przez okoliczny lud wiejski, gdzie żył i pracował ongiś Bartosz Głowacki, sam podjął inicjatywę.

     Ukonstytuował się komitet z hr. Mieroszewskim na czele - w skład którego weszło około 60 osób z okolicy ze wszystkich klas społecznych.

     Na kilka tygodni przedtem sprawa obchodu była poruszana w prasie, rozesłano okólniki etc. Wezwano okoliczne Ligi Kobiet, Straż ochotniczą - włościaństwo i obywatelstwo do udziału w pracy i obchodzie.

     Aż nadszedł słoneczny cichy dzień 8 maja i pociągnęły od rana samego furmanki, pojazdy okolicznych dworów, wozy chłopskie przepełnione ludźmi z Miechowa do Racławic, ze wszystkich stron szeregi ludzkie z okolicy dążyły na pole Racławickie. Tu widać skautów Zagłębia z pieśnią na ustach, tam ze Słomnik, lub Miechowa straż ciągnie.

     Ze względu na deszcze dnia poprzedniego i błota pochód z Kościoła na pole się nie odbywa, po mszy ludzie grupami, lub długim sznurem idą na szczyty gór - gdzie na jednej z nich wznosi się olbrzymi krzyż sosnowy, symbol męki tej ziemi.

     O godz. 10 rano, około 10 tysięcy ludu staje na pagórkach, błyszczą się w słońcu kaski strażackie mijają jaskrawe wstążki i chustki dziewcząt, migają w słońcu sztandary z orłem, ustawione około ołtarza, gdzie będzie msza polowa, sprawowana przez kapelana 1-ej brygady O. Kosmę Lenczowskiego. Niedaleko ołtarza umieszcza się chór włościański, z Bogdanowa i dwie orkiestry włościańska i strażacka.

     Długim rzędem pod komendą ułana Beliny ustawia się banderia włościan okolicznych, w ordynku w strojach krakowskich, jeno tylko skrzą się w słońcu pasy a lśnią pawie pióra w czap.

     O godzinie 12 dr Nawroczyński z trybuny dziękuje komitetowi, delegacjom i wszystkim zebranym za uczczenie rocznicy sławnego dnia 8 maja.

     Później O. Kosma wyjaśnia ludowi znaczenie dnia, wzywa do pracy nad odrodzeniem i Zmartwychwstaniem niepodległej ojczyzny. Po mszy polowej i poświęceniu kilkudziesięciu sztandarów ksiądz Garbusiński, zapanowawszy nad tłumem wezwał zebranych do modłów gorących serdecznych za pomyślność ojczyzny.

     Odśpiewano "Boże coś Polskę". Po nabożeństwie przemawiali delegat N.K.N. Andrzej Lubomirski, delegat Depart. Wojsk. kap. Wyrostek, ob. St. (...).

     O godz. 4-ej rozpoczęło się przedstawienie "Kościuszki pod Racławicami" pod otwartem niebem. I tym o godz. 7 uroczystość zakończona, tłum począł się rozchodzić, rozpływać.

     W uroczystości brał udział krom okolicznych włościan i szlachty, delegacja 15 kół Ligi kobiet przedstaw. N.K.N. Departam. Wojsk. delegacja Kielc (p.p. Filikowski Artwiński i Szeller). Oficerowie Biur Werbunkowych ziemi Kieleckiej 4 gniazda skautu 9 straży ogniowych, i 15 delegacyi grup politycznych z 15 miejscowości okolicznych.

     Bufety Ligi kobiet krzepiły głodnych. W krótkich słowach tak się przedstawiał obchód rocznicy bitwy Racławickiej, niewątpliwie zostawił on na uczestnikach wielkie wrażenie, pokrzepił wiarę i nadzieję, że ta ziemia polska będzie wolną.

S.   



idź do góry powrót


 warto pomyśleć?  
Nie da się zobaczyć mózgu człowieka, ale widać kiedy go brakuje.
(internet)
kwiecień  23  wtorek
kwiecień  24  środa
[18.00]   (Kraków)
Operacja >>Burza<< na obszarze Inspektoratu Miechów Armii Krajowejwykład Cezarego Brożka (transmisja online)
kwiecień  25  czwartek
kwiecień  26  piątek
[9.30-13.30]   (Skalbmierz)
8. Akcja Honorowego Krwiodawstwa "Krew darem życia 2024"
[12.00]   (Piotrkowice Małe)
Dzień Integracji Pokoleń w Zesple Szkół im. E. Godlewskiego
DŁUGOTERMINOWE:


PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
szczegóły
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ