Cześć i chwałę składają wszystkie Stany i cały Naród...
    Dzisiaj jest środa, 24 kwietnia 2024 r.   (115 dzień roku) ; imieniny: Bony, Horacji, Jerzego    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 |   ludzie ZP   |   miejsca, obiekty itp.   |   felietony, opracowania   |   kącik twórców   |   miejscowości ZP   |   ulice Proszowic   |   pożółkłe łamy...   |   RP 1944   | 
 |   ostatnio dodane   | 
 gazety 
 |   zdjęcia, filmy   |   dokumenty   |   skarby archiwów   | 

serwis IKP / Skarby Ziemi Proszowskiej / pożółkłe łamy / gazety / Cześć i chwałę składają wszystkie Stany i cały Naród...
 pomóżcie!!! ;)  
Jeżeli posiadacie informacje, materiały dotyczące prezentowanych w Serwisie artykułów,
macie propozycję innych związanych z Ziemią Proszowską,
albo zauważyliście błędy w naszym materiale;
prosimy o kontakt!

skarby@24ikp.pl.

Inne kontakty z nami: TUTAJ!
Redakcja IKP
O G Ł O S Z E N I A
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2023-01-24
USD 4,3341 +0,23%
EUR 4,7073 -0,24%
CHF 4,7014 -0,22%
GBP 5,3443 -0,38%
Wspierane przez Money.pl


Cześć i chwałę składają wszystkie Stany i cały Naród...

 (fot. Nowości Ilustrowane)

29-10-2016, (29-10-1925)

     Jak czytamy w "Nowościach Ilustrowanych" 29 października 1925 r.: Corocznie obchodzimy najsmutniejsze ze wszystkich świąt, święto umarłych! Odrywamy myśli od codziennych obowiązków i zabaw, a przenosimy się myślą w nieznane zaświaty, szląc modlitwę serdeczną za dusze tych, co odeszli.

 (fot. Nowości Ilustrowane)

Spróbujmy przypomnieć plany na Dzień Zaduszny 2 listopada 1925 roku. W dniu tym była planowana i odbyła się ważna uroczystość poświęcona Nieznanemu Żołnierzowi. Poniżej artykuł poświęcony planowanym uroczystościom oraz genezę "Grobu Nieznanego Żołnierza" w Warszawie:

red.   

Źródło: Nowości Ilustrowane; nr 43; Kraków, 29 października 1925 r.; "Temu, który zginął za ojczyznę, cześć i chwałę składają wszystkie Stany i cały Naród chyli głowę przed mogiłą Nieznanego Żołnierza"; s. 2-3.

Temu, który zginął za ojczyznę, cześć i chwałę składają wszystkie Stany i cały Naród chyli głowę przed mogiłą "Nieznanego Żołnierza"

Trumna dla Nieznanego Żołnierza. Zakład pogrzebowy p.Łopackiego ofiarował piękną trumnę, w której zostaną sprowadzone do Warszawy zwłoki Nieznanego Żołnierza.(fot. Nowości Ilustrowane)
     Każdy z krajów, biorących udział w wielkiej wojnie, czci pamięć mas swego żołnierstwa, poległego w obronie ojczyzny przez złożenie w centralnym punkcie swojej stolicy zwłok "Nieznanego Żołnierza". Jest to hołd, złożony idei. Nie potrzebuje przeto rozmieniania na drobne. To też niezrozumiałem jest czy to tworzenie mogił czy też składanie tablic pamiątkowych "Nieznanemu Żołnierzowi" przez liczne miasta i miasteczka prowincjonalne. Jest to tworzenie drobnych filji wielkiej idei, co ją pospolituje.

     Nie wpływa dodatnio na podniosłość widok płyty, zarzuconej zwiędłem kwieciem o lampce, imitującej znicz, a drgającej konającem światłem, nieraz tonącej w błocie. Jak stwierdzono, w niektórych miejscowościach nie płyty kamienne, mniej więcej trwałe, ale po prostu deski drewniane podlegające prędkiemu zniszczeniu, mają utrwalać wieczną pamięć bezimiennych bohaterów poległych za Ojczyznę. Wszystko to chybia celu.

     Wziąwszy to pod uwagę dyrektor Mennicy Państwowej powziął trafną myśl nadania pięknym uczuciom innej właściwszej formy konkretnej.

Ku czci Nieznanego Żołnierza. Medal wybity przez państwową mennicę na pamiątkę złożenia zwłok nieznanego żołnierza w mauzoleum na placu Saskim w Warszawie.(fot. Nowości Ilustrowane)
Ku czci Nieznanego Żołnierza. Strona przednia medalu wyobrażająca zwłoki żołnierza polskiego w rowie strzeleckim.(fot. Nowości Ilustrowane)
     Oto na dzień, poświęcony uczczeniu pamięci zmarłych, a więc na 2 listopada Mennica Państwowa wypuści pamiątkowe medale z bronzu poświęcone czci "Nieznanego Żołnierza".

     Największe dwustronne mogą być zakupywane przez parafię, gminy, Rady Miejskie, Magistraty, Zarządy, Dyrekcje itp. instytucje zbiorowe państwowe, komunalne i społeczne i wmurowane przez nie w ściany kościoła, sali obrad itp. na wieczną pamiątkę i cześć dla idei miłości Ojczyzny, uosobionej w poświęceniu dla Niej życia w ofierze.

     Mniejsze, w cenie 3 złotych lub 10 złotych dwustronnie, równie piękne w wykonaniu, wielkości zwykłego medala pamiątkowego winny się znaleźć w każdym domu i u każdego wolnego obywatela wolnej Rzeczypospolitej, który swoją i Ojczyzny swojej wolność zawdzięcza tej rzeszy bezimiennej "Nieznanych Żołnierzy", którzy swe życie złożyli za ich wolność w ofierze.

     Nie powinno więc być w Polsce domu, rodziny, ani świątyni w któryby się nie znalazł kącik, poświęcony czci dla tej idei, która zarządzeniem Opatrzności znalazła w dziejach swe urzeczywistnienie.

     Co do samego medala, którego wzór według rysunku art.-rzeźb. M.Lubelskiego, wyobraża nasza ilustracja, to przedstawia on na jednej stronie zasieki i okop, a w nim trup "Nieznanego Żołnierza", zaciskający w skostniałych dłoniach sztandar, jako symbol Ojczyzny oraz datę, wyrażoną rzymskiemi liczbami, na drugiej zaś stronie napis "Poległym cześć" pod krzyżem "Virtuti Militari", umieszczonym na piersi orła; na dole hełm na palmach.

     Całość jest bardzo estetyczna i nieskomplikowana, łatwa do odcyfrowania, a więc trafiająca wprost do uczuć.

     Będzie też daleko lepszem, bo godniejszem, czystrzem a nawet trwalszem uczczeniem pamięci "Nieznanego Żołnierza" przez cały kraj i wszystkie miasta, miasteczka i wsie, a nawet przez wszystkich poszczególnych obywateli Rzplitej - aniżeli płyty i płytki, składane na placach i placykach.

* Wobec przygotowanego na dzień 2 listopada obchodu ku czci "Nieznanego Żołnierza" kierownik biura Komitetu obchodu gen. Suszyński udzielił prasie następującego wywiadu:

- Jaki jest program obchodu - pytamy na wstępie.
Odpowiedzieć mogę - mówi uprzejmy nasz informator - tylko w granicach ostatniego rozkazu min. spraw wojskowych. A więc, obchód będzie składał się z trzech części: ekshumacji zwłok i uroczystości uczczenia we Lwowie transportacji zwłok do Warszawy i uroczystości w stlicy.

Jaki jest program pierwszej części we Lwowie?
- Akt wyboru odpowiedniego odcinka, zbadanie autentyczności mogił, wydobycie zwłok, przewiezienie ich do Lwowa, oraz uczczenia ich przy odjeździe - zarządzi dowódca O.K. VI w ścisłem porozumieniu się z komisją ekshumacyjną.

Dla usymbolizowania zwłok "Nieznanego Żołnierza" w uroczystościach we Lwowie będą zaproszone ze wszystkich stanów delegacje matek, wdów i sierot po poległych za wolność Ojczyzny, których synów, mężów i ojców miejsca spoczynku nie ustalona, oraz delegacje inwalidów z walk za wolność Polski


- Jak odbędzie się przewiezienie zwłok do Warszawy?
- Zwłoki będą przewiezione pociągiem specjalnym drogą najkrótszą. Trumna spocznie na łożu działowem. To warzy szyć jej będą delegacje: 2 matki, 2 wdowy, 2 sieroty, 2 inwalidów, a z członków Komitetu honorowego: 2 przedstawicieli samorządu, 2 przedstawicieli społeczeństwa i 4 przedstawicieli prasy. Nadto - honorowa eskorta wojskowa.

- Jaki jest program uroczystości w stolicy?
Pociąg przybędzie dnia 2 listopada o godz. 6 rano. Trumna na łożu działowem natychmiast będzie przewieziona do katedry św. Jana o godzinie 11 rano, w obecności p.Prezydenta Rzeczypospolitej, członków Rządu, Sejmu, Senatu itd. - żałobne nabożeństwo, poczem rozwinie się kondukt żałobny, według z góry opracowanego planu, który uda się na plac Saski. Przy mogile stanie warta honorowa. Po opuszczeniu trumny do mogiły - minist. spraw wojskowych wygłosi mowę. Po zamknięciu grobowca - salwa artylerii. Na tem ceremonia zostanie skończona. Dodać należy, iż w dniu 2 listopada we wszystkich okręgach korpusu odbędą się obchody ku czci "Nieznanego Żołnierza".



idź do góry powrót


 warto pomyśleć?  
Nie da się zobaczyć mózgu człowieka, ale widać kiedy go brakuje.
(internet)
kwiecień  24  środa
[18.00]   (Kraków)
Operacja >>Burza<< na obszarze Inspektoratu Miechów Armii Krajowejwykład Cezarego Brożka (transmisja online)
kwiecień  25  czwartek
kwiecień  26  piątek
[9.30-13.30]   (Skalbmierz)
8. Akcja Honorowego Krwiodawstwa "Krew darem życia 2024"
[12.00]   (Piotrkowice Małe)
Dzień Integracji Pokoleń w Zesple Szkół im. E. Godlewskiego
kwiecień  27  sobota
DŁUGOTERMINOWE:


PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
szczegóły
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ