Zdjęcia rodzinne Katarzyny Nawrot
fotografie z mojego archiwum (HP)

Edward Nawrot
(źródło: archiwum rodzinne Katarzyny Nawrot)

Proszowice, 23-11-2020

     W okresie pracy dydaktyczno - wychowawczej w Zespole Szkół im. Prof. Emila Godlewskiego w Piotrkowicach Małych, przywiązywałem dużą wagę do wartości jakie tkwią w Małej Ojczyźnie i Rodzinnej Pamięci. W efekcie mam setki, a może więcej , fotografii krzyży, figur, kapliczek i zdjęć rodzinnych. Moi uczniowie "dobrowolnie a przymusowo", od lat 70 - tych XX wieku do pierwszych XXI wieku fotografowali i opisywali wrośnięte w krajobraz naszej Małej Ojczyzny symbole chrześcijaństwa i prezentowali zdjęcia rodzinne z okresu początku XX wieku (międzywojnia, okupacji i pierwszych lat PRL).

     W tamtym czasie byłem usatysfakcjonowany. U znaczącej części moich uczennic / uczniów, czułem emocjonalny stosunek do prezentowanych zdjęć. Mam poczucie, że ta "ścieżka" zainteresowania przyczyniła się do wzmożonej troski symbolami naszej religii, mającej często tak wyrażanego patriotyzmu. Wielu odkrywało, że były one fundacją ich prababć i pradziadków.

     Z perspektywy czasu, żałuję, że nie byłem bardziej wymagający w zakresie jakości zdjęć i ich opisu. Nie mniej, nie zważając na ich jakość, za namową pana Andrzeja zdecydowałem się na ich prezentację.

     Na pierwszym zdjęciu widzimy Edwarda Nawrota (dziadka p. Katarzyny) urodzonego 1 października 1915 roku. Oto kilka informacji biograficznych z ciekawego życia p. Edwarda:
  • 24 VI 1938 roku, przydzielony do 5 G. A. L. we Lwowie na kurs podkuwacza koni.
  • 13 III 1939 roku, mianowany do stopnia kaprala.
  • 17 III 1939 roku, przydzielony do 26 pułku (kuźnia pułkowa), na stanowisko podkuwacza koni.
  • 23 III 1939 rok, przydzielony do 26 pułku w Gródku, do 2-giej kompanii C. K. M. na stanowisko Celowniczego.
  • Wrzesień 1939 rok, udział w wojnie obronnej.
  • 29 XI 1939 roku, powrót do domu.


opracowanie: Henryk Pomykalski   

Źródło: opracowanie Katarzyny Nawrot z 2007 roku

w gospodarstwie Filipowiczów, rok 1942; od prawej: Helmanowicz Zofia, Pomorska Stanisława, Pomorski Eugeniusz (dziecko), Filipowicz Janina, Leman Stanisław, Hermanowicz Feliks
(źródło: archiwum rodzinne Katarzyny Nawrot)

źródło: archiwum rodzinne Katarzyny Nawrot
zdjęcia XX w.   publikacja: 23-11-2020

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: https://www.24ikp.pl/skarby/lamy/foto/20201123hp_nawrot/art.php