facebook
Ochotnicza Straż Pożarna-Proszowice około 1907 roku

    Dzisiaj jest piątek, 10 kwietnia 2020 r.   (101 dzień roku) ; imieniny: Borysławy, Makarego, Michała    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 |   ludzie ZP   |   miejsca, obiekty itp.   |   felietony, opracowania   |   kącik twórców   |   miejscowości ZP   |   ulice Proszowic   |   pożółkłe łamy...   |   RP 1944   | 
 |   ostatnio dodane   |   gazety   | 
 zdjęcia, filmy 
 |   dokumenty   |   skarby archiwów   | 

serwis IKP / Skarby Ziemi Proszowskiej / pożółkłe łamy / zdjęcia, filmy / Ochotnicza Straż Pożarna-Proszowice około 1907 roku
O G Ł O S Z E N I A


Ochotnicza Straż Pożarna-Proszowice około 1907 roku

(fot. UGiM Proszowice)

Proszowice, 27-09-2019

     Fotografia ta była wielokrotnie publikowana, po raz pierwszy w monografii "Proszowice" pod redakcją prof. F.Kiryka, jest cennym przyczynkiem do historii miasta, Ochotniczej Straży Pożarnej w Proszowicach, a też cukrowni w Szreniawie, o której pisano i publikowano parę zdjęć w internecie i Internetowym Kurierze Proszowskim.

     Fotografia jak podaje anonimowy autor notatki na odwrotnej stronie zdjęcia, pochodzi "z daru ucz. Sierosławskiego (1888-1968) w Krakowie". Zdjęcie przedstawia ponad 100 osób, w tym ok 50-ciu strażaków w hełmach, świątecznie ubranych pań i panów, paru oficerów rosyjskich i wielu innych.

     Fotografia wykonana jest na tle północnej pierzei Rynku w porze najprawdopodobniej wiosennej lub jesiennej. Czytelny jest napis Apteka w języku polskim i rosyjskim. Zwraca uwagę studnia.

     W jego opisie, jak podaje autor, 1-szym w rzędzie siedzących na krześle, jest Jan Sierosławski - dyrektor cukrowni w Szreniawie. Kim w stosunku do niego byli; Emilia z Gottszalków Sierosławska i Mieczysław Sierosławski pochowani w grobowcu na proszowskim cmentarzu? Może rodzicami?

Jako 3-ci w rzędzie siedzących oznaczony jest Gostkowski z Opatkowic, zapewne Florian (1869-1940),o którym "Dzieje parafii..." napisane przez naszego wikarego w okresie okupacji kapelana AK, a po zakończeniu wojny profesora KUL - ks. Józefa Rybczyka, pisał, że dzięki jego interwencji [...] któremu udało się przekupić pewne osoby z najbliższego otoczenia gubernatora [...] w Kielcach, ksiądz Bronisław Mieszkowski uniknął zsyłki na Sybir.

To błędne wskazanie. Według mnie jest nim osoba oznaczona nr 2, lub 7 w mundurze strażackim. 4-ty, to ks. Bolesław Domagalski. Był on wikarym w Proszowicach w latach 1907-1914. 6-ty, a nie 5-ty to ks. Bronisław Mieszkowski, jeszcze o szczupłej twarzy odważny kapłan, któremu za jego patriotyczną postawę wielokrotnie groziła zsyłka na Sybir. Jego imieniem nazwana jest jedna z ulic w Proszowicach.

1-szy w rzędzie stojących to Poczobutt-Odalniecki, urzędnik cukrowni w Szreniawie. Czy pochodził z rodziny Marcina Poczobutta-Odlanieckiego jezuity (1728-1810), wybitnego astronoma, profesora i rektora Akademii Wileńskiej w latach 1780-1799?

2-gi w rzędzie stojących to lekarz Węgierkiewicz. 5-ty,Tadeusz ?..., urzędnik cukrowni w Szreniawie. 6-tym od lewej strony zdjęcia wśród siedzących na ziemi, jest Wincenty (według mnie Stanisław) Nicpoń, robotnik cukrowni w Szreniawie.

To bardzo ciekawa postać. Jeszcze parę lat temu jego ziemny grób znajdował się na naszym cmentarzu przy murze dzielącym stary cmentarz od nowego. Jego syn Jaś pochowany został w grobowcu rodziny Garbusińskich-Grethów wykonanym zapewne przez niego. Warto wczytać się w krótkie noty o ulegających zatarciu przedstawicieli tej patriotycznej rodziny.

On też, na zlecenie ks. B.Mieszkowskiego, wspólnie z Andrzejem Wleciałem wykonał w 1894 roku główną bramę wejściową na cmentarz kościelny od strony Rynku.

Spośród pań siedzących na krzesłach, to według mojej wiedzy Ludwika z Klemensowskich Gostkowska z Opatkowic - żona Floriana i ? Morstinowa z Kowar - szczególnie wyróżniająca się, w okresie okupacji w działalności Rady Głównej Opiekuńczej w Proszowicach. To dzięki jej aktywności, dziesiątki ludzi mogło korzystać z posiłków świadczonych dla wygnanych Poznaniaków i Warszawiaków po upadku Powstania.

Nie umiem wskazać imiennie tych Pań...

rewers zdjęcia   (fot. zbiory autora)

Ciekawe i cenne zdjęcie. Można go interpretować na wiele sposobów. Może ktoś ma większą wiedzę o tym zdjęciu - zapraszam do podzielenia się nią na łamach naszego Kuriera.

Henryk Pomykalski   


PS. - IKP
Zdjęcie to wisiało w Urzędzie Gminy i Miasta Proszowice z takim opisem:

Proszowice 1908 r. - Chluba Miasta Proszowic - Ochotnicza Straż Pożarna

Zdjęcie wykonano w 1908 r. na Rynku Głównym w Proszowicach.

Strona północna: Budynki mieszkalne, dobudówka i piętrowy dom pp. dr med. Tadeusza Skórczyńskiego, następnie Zygmunta Piechowskiego (w parterowej dobudówce Kancelaria Rejenta dr. Strachowskiego), w budynku piętrowym na parterze - resteuaracja Zygmunta Piechowskiego, następny budynek piętrowy ze sklepem żelaznym na parterze własności pp. Szydłowskich, natępny budynek piętrowy, murowany z apteką na parterze własności p. Józefa Gałązkowskiego, przy którym nad rzeką Szreniawą elektrownia wodna, również p. Józefa Gałązkowskiego, następny budynek parterowy, murowany, ze sklepami na parterze - od strony apteki - p. Gutesmana - obuwie i galanteria, po drugiej stronie sklep artykułów kolonialnych i spożywczych p. Ludwika Swiderskiego i jego żony z domu Sierosławskiej-Bac, róg rynku i ul. Królewskiej - dom murowany parterowy p. Majurka i Abramek ze sklepem spożywczym i sklepem odzieżowym - płaszcze damskie i męskie p. Bajli Natanson.

Po przeciwnej stronie - stronie wschodniej Rynku Głównego: dom drewniany rodzinny: Biernackich i Nowaków oraz w części frontowej - Mojsze Herszlewicza, ze sklepem spożywczym.

Na miejscu obecnego Domu Towarowego - stał zabytkowy dom drewniany, w którym zatrzymywał się Król Kazimierz Wielki w drodze do Wiślicy i z powrotem: przejazd ulicą Królewską do Dworu Na Zagrodach.

W tym właśnie domu zamieszkiwał do roku 1930 Antoni Gudowski i Józefa z Jaraczewskich Gudowska, tam urodziły się ich dzieci: Edmund, Łucja, Ryszard, Helena, Jan i Donata. Należy nadmienić, że rodzina Gudowskich przygotowywała na Procesje Czwartkowe Bożego Ciała IV-ty, ostatni Ołtarz.

Następnym domem - dom p. Blumenfrahta ze sklepem żelaznym, p.p. Skalskich, Kalmy Erlichai Rychtera.

Na środku Rynku Głównego Straż Pożarna - zaproszeni Goście, Przedstawiciele społeczeństwa, w tym Antoni Jaraczewski i Dominik Gudowski - Dziadkowie i rodzice Edmunda, Łucji, Heleny, Jana i Donaty Gudowskich oraz Ojcowie Józefy z Jaraczewskich Gudowskiej i Antoniego Gudowskiego.

Z wdzięczną pamięcią niniejsze zdjęcie z albumu rodzinnego Gudowskich: Jana Edmunda oraz Donaty Jarosz-Gudowskiej, Heleny Wojtaszkiewicz i Łucji Czekajskiej z Gudowskich, dzieci Antoniego Gudowskiego i z Jaraczewskich Józefy Gudowskiej - ofiarują: Burmistrzowi Gminy i Miasta Proszowic, Panu Janowi Makowskiemu, Sekretarzowi Gminy i Miasta Proszowic Panu mgr Stanisławowi Hojnorowi, Zarządowi Gminy i Miasta Proszowic, Starostwie i Panu Staroście Powiatu Proszowice, Radzie Powiatowej i Panu Przewodniczącemu Powiatu Proszowice, w 85-tą Rocznice Odzyskania Niepodległości R.P oraz Najbliższym:

Jan Gudowski, Kraków [...]
Donata Jarosz-Gudowska [...]


Co tego opisu też jest kilka wątpliwości, może pomożecie je rozwikłać ;)?

idź do góry powrót


 POMOC! - GiM Proszowice  
pomoc w zakupach
OSP p. Wojciech Dzikowski
tel. 515 423 607

drobna pomoc finansowa
GOPS Proszowice
tel. 537-507-659

koordynacja, informacja
UGiM Proszowice
tel. 12 386 41 30 do 13.00
 warto pomyśleć?  
Ból to słabość opuszczająca twoje ciało.
(mądrość ludowa)
kwiecień  10  piątek
kwiecień  11  sobota
kwiecień  12  niedziela
kwiecień  13  poniedziałek
DŁUGOTERMINOWE:
[wystawa]   "Południe Francji w obiektywie Zofii Zalewskiej"
[do 30 kwietnia 2020]    (PiMBP Proszowice)


PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
hierarchia
parametry
miejsce prezentacji
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ