Poszukuję informacji na temat działalności w AK (BCh) Jana Rejdaka

Jan Rejdak (z lewej) i Mieczysław Adamczyk (fot. zbiory autorki)

Proszowice, 16-03-2016

     Poszukuję jakiejkolwiek informacji na temat działalności w AK (BCh) Jana Rejdaka, który zginął w roku 1944. Nie wiemy w jakim oddziale walczył i jak zginął.

     Mój ojciec Edward Rejdak - brat Jana - już nie żyje, ale żyje jego siostra Józefa Wierzbowska z d. Rejdak, która opowiedziała mi, że Jan pojechał w okolice Kowla (miejscowość Troskoty k. Lublińca gdzie mieszkał z rodziną) do Słaboszowa w powiecie miechowskim, skąd pochodzili rodzice, powrócili za namową kuzyna Władka Duniec. Podobno obiecano mu tam gospodarstwo. Rodzina została na wschodzie, później rodzice i pozostałe rodzeństwo zostali wywiezieni na roboty przymusowe do Niemiec. Rodzice nie powrócili.

     Dodatkową motywacją do powrotu ze Wschodu stały się napady Ukraińców. Pracował na kolei - u Niemców, gdzie zaczęli napadać i strzelać do nich Ukraińcy. Chroniąc Polaków przed Ukraińcami Niemcy wywieźli ich do więzienia do Kowla a następnie udostępnili im bunkry. Pozostała rodzina Jana trafiła na roboty przymusowe do Niemiec.

Jan Rejdak i inni, osoby nie są mi znane (fot. zbiory autorki)
     Do partyzantki wprowadził go Malara z Różyna. Wujek pochowany jest na cmentarzu w Słaboszowie, obok innych żołnierzy z AK i BCh.

     Obecnie nie pracuję i chciałabym dowiedzieć się (a także rodzina) o okolicznościach śmierci brata mojego ojca. Wiem też, że przebywał (między innymi) w okolicach miejscowości Działoszyce (być może walczył tam).

Osoby, które mogą udzielić jakichkolwiek informacji o Janie Rejdaku prosimy o kontakt z Redakcją IKP dane TUTAJ.

Zofia Rejdak   

grób Jana Rejdaka w Słaboszowie, na zdjęciu autorka i jej siostra (fot. zbiory autorki)

PS. (17 marca 2016)
Udało się już ustalić, że Jan Rejdak służył w batalionie Suszarnia w 1 kompani w 1 plutonie. Dowódcą 1 kompani była por. Józef Gargasz ps. Grot, jego zastępcą był por. Józef Malara ps. Olgierd, który najprawdopodobniej "wciągną" Jana do "partyzantki". Dowódcą I plutonu był sierż. pchor. Jan Molenda ps. Trzaska. Kpr. Jan Rejdak nosił pseudonim Pomstowicz. Na stopień kaprala został mianowany ze stopnia starszego strzelca 19 sierpnia 1944 roku rozkazem dziennym domu nr 14.

Bolesław Michał Nieczuja - Ostrowski; Inspektorat AK "Maria" w walce tom II Kryptonim "Michał" - "Maria" (1943 - VI. 1944) część II. Informacje poniżej:

W dniu 25 maja 1944 roku Pomstowicz brał udział w zasadzce na samochód w rejonie drogi Działoszyce - Pińczów z kilkoma żandarmami. Zdobyto broń, pojazd wraz z ciałami żandarmów spalono. Oddziałem dowodził Olgierd, oprócz Rejdaka w akcji brali udział: Dąb, Głuszec, Szumny i Słowik.

26 maja 1944 r. oddział pod nadzorem Olgierda w składzie Pomstowicz, Wierzba, Słowik, Szumny, Pszczółka, wykonał akcję na dwie podwody przewożące masło, konwojowane przez kilku Ukraińców w służbie niemieckiej. Zdobyto ładunek i broń, konwojentów zlikwidowano. Miejsce akcji droga do Działoszyc.

W maju też bierze udział w akcji w okolicy majątku Giegułtów.

W oddziale dywersyjno - partyzanckim "Olgierd" pełnił funkcję adiutanta.

Jan Rejdak ps. Pomstowicz jest wymieniony jako poległy w stopniu plutonowego rezerwy w okresie od lipca 1944 do stycznia 1945 roku.

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: https://www.24ikp.pl/skarby/lamy/foto/20160316rejdak/art.php