Sprawa Jana i Mikołaja z Sarbi przeciwko Mikołajowi z Glewa

(fot. Bojowe Schrony Proszowice - fb)

Proszowice, 13-01-2021, (31-08-1397)

     W ostatnich dniach członkowie Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjnego Bojowe Schrony Proszowice zaprezentowali dość ciekawy dokument, który znajduje się w zbiorach Archiwum Głównego Akt Dawnych w Warszawie. Dokument, który powstał pod koniec XIV wieku, dotyczy polecenia sądowi ziemskiemu w Proszowicach, aby sprawę Jana i Mikołaja z Sarbi przeciwko Mikołajowi z Glewa odesłać do sądu Królowej Jadwigi.

Oryginalny tekst:

Heduigis Dei gracia regina Polonie etc. iudici, subiudici, ceterisque officialibus iudicio | nostro in Prossouice presentibus graciam reginalem. Quia Jacussius1 subcamerarius noster | nostris serviciis prepeditus termino, quem Nicolaus Stanczek de Glew, kmetho ipsius cum | Johanne et Nicolao de Sarbe coram vobis habent, nequit interesse, ideoque vobis mandamus seriose, quat(tenu)s causam eandem in eo puncto, in quo est, ad nostram presenciam remittatis iudicand(am), aliud non factui. Datum Crac(ouie), feria quarta ante festum S. Marie Purificacionis anno Domini Mo CCCXCVIIo.

Tłumaczenie (Agnieszka Jabłonka):

Jadwiga z Bożej łaski królowa Polski itd. sędziemu, posędkowi i innym urzędnikom sądu naszego w Proszowicach łaskę królewską. Ze względu na to, że Jakusz, nasz podkomorzy, powstrzymywany przez swe obowiązki nie może stawić się na rokach sądowych, którą ma w waszym sądzie Mikołaj Stanczek z Glewa, jego kmieć, z Janem i Mikołajem z Sarbi, dlatego polecamy wam stanowczo, abyście odesłali ją do naszego sądu w celu jej rozstrzygnięcia na tym etapie, na którym obecnie się znajduje, nic więcej nie robiąc. Dane w Krakowie, 31 stycznia 1397 r. przez pana Rpiszkę, ochmistrza królowej.

red.   

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: http://www.24ikp.pl/skarby/lamy/dokumenty/20210113sprawa/art.php