Księga krawców z Proszowic

Proszowice, 2-07-2022

     Dokument ten jest zdeponowany w archiwum diecezjalnym w Kielcach, niedawno udało się historykom odtworzyć kilka nazwisk tego dokumentu. Dokument ten to księga krawców z Proszowic, druga (po cechu kowali) pod względem przynależności i po ilości rzemieślników.

     Jeden z wpisów to prawdopodobnie Grzegorz Kocieła, rajca miejski (1476 r.), ławnik (147?-1475), następny to Stanislaus Maslowsy, dziedzic dwóch wsi, Górka (par. Koniusza) oraz Górki Jaklińskiej. Następny wpis to Swyatek do Łaganów, to zapewne Kmieć Swiątek z Łaganowa, kolejny wpis to Jakobus de Gniasdowicze, być może chodzi o Jakuba Gbelskiego ze wsi Gniazdowice, kolejny to Nobilis Łaganowsky Johanus (Jan Sauber Laganowski herbu Nowina (dziedzic Łaganowa) w latach 1470-1497), następny wpis to Marszałek, Jakub Marszałek, przyjęty do prawa miejskiego pod koniec XV wieku, Sretka Stanisław, być może chodzi tu o Stanisława Sródka - młynarza w latach 1497-1500, Spyk Stanisław mieszczanin Proszowic, Agnieszka Rosna wzmiankowana w roku 1499, mieszczka Katarzyna Gawłowa, wzmiankowana z lat 1497 r., Cropak - Andrzej Kropak - ławnik proszowicki w latach 1492-1495 (być może to Szczepan Kropak).

     Pozostałe nazwiska są w interpretacji. Po analizie tych nazwisk wynika, że część członków bractwa krawców (XV-XVI wiek) byli to mieszkańcy ościennych miejscowości, wsi i należeli do bractwa krawców, cechu rzemieślniczego w Proszowicach. Dokument na zdjęciu to tylko fragment listy przynależności do cechu Krawców.

(fot. źródło)


Przemysław Jelonkiewicz   


źródło: zbiory kopii elektronicznych Przemysława Jelonkiewicza    |  datowanie dokumentu: XV w.

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: http://www.24ikp.pl/skarby/lamy/dokumenty/1500/20220702ksiega_krawcow/art.php