Ślady proszowskie w Krakowie - Rynek Główny

(fot. Marcin Szwaja)

Kraków, 15-09-2023

     Za rok będzie okrągła rocznica (60.) zainstalowania na krakowskim Rynku dwóch, kamiennych lwów z Pławowic (gmina Nowe Brzesko). Zostały one przetransportowane z naszej ziemi, gdzie pilnowały bramy wjazdowej do kompleksu pałacowo-parkowego w tej miejscowości.

     Można je podziwiać przed wejściem do wieży Ratusza na Rynku Głównym w Krakowie, pozostałością po dawnym budynku w mieście. A ten do 1820 roku był symbolem i wizytówką pradawnego grodu Kraka i teraz strzegą go nasi "przedstawiciele" - zabytku nieruchomego.

(fot. Marcin Szwaja)
     Lwy jak widać, stale są obiektem zainteresowania dorosłych i zabaw dzieci. A i też są świadkami ważnych wydarzeń kulturalnych i historycznych, odbywających się tutaj na płycie największego placu w Europie. Jednym z ostatnich ostatnim była impreza sportowa, Igrzyska Europejskie.

     I tak są tutaj od sześciu dekad. Jeden śpiący drugi czuwający, nieprzemiennie są wpisane w klimat tego miejsca. Warto o tym pamiętać i przy nadarzającej okazji odwiedzić te "nasze lwy", które na pewno nie narzekają na brak zainteresowania turystów i mieszkańców grodu Kraka...opracowanie: Marcin Szwaja   

(fot. Marcin Szwaja)

ŹRÓDŁA, BIBLIOGRAFIA:
  1. 70 rocznica śmierci ppłk Leoplda Bochnaka; [w:] krakow.ipn.gov.pl

  2. zbiory autora

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: http://www.24ikp.pl/skarby/felietony/slady/20230915marcin_lwy/art.php