Powstaniec styczniowy, uczestnik bitwy pod Igołomią

grobowiec rodziny Sobolewskich na cmentarzu Rakowickim w Krakowie
(fot. nadesłane przez autora)
Ignacy Sobolewski
(źródło: geni.pl)

Proszowice, 6-02-2023, 28-03-2023

Ignacy Sobolewski herbu Ślepowron urodził się 5 maja 1845 roku w Zakrzowie koło Wieliczki (w źródle gemi podawana jest data 26.05.1845). Był synem Ludwika i Antoniny Rybczyńskiej. Miał rodzeństwo: Jan Ignacy Wojciech, Ludwik, Marianna Wiktoria, Stanisław Wojciech Tadeusz, Antonina Ludwika Filipina Dzięciołowska.

     Dosyć szybko pobudził się w nim patriotyzm a udowodnił to na polu boju, wykazując swe męstwo i odwagę. Już jako pełnoletni mężczyzna, w wieku osiemnastu lat, walczy z moskalami pod Krzykawką. Bitwa ta rozegrała się 5 maja 1863 roku, a młody żołnierz Ignacy, cudem umknął spod "kosy" śmierci (można określić to mianem "prezentu" w dniu urodzin, wysłanego od samego Pana Boga). Ciężko pokiereszowany przez bagnety (ośmiokrotnie pokłuty), przeżył.

     Wyleczył rany i po kilku miesiącach, bierze udział w bitwie na terenie powiatu miechowskiego. Było to pod Igołomią, tym razem bez uszczerbku na zdrowiu, lecz wróg wziął go do niewoli. Było to prawdopodobnie 15 sierpnia 1863 r, (dokładnej daty bitwy, w której walczył Ignacy Sobolewski nie podano). Oto opis tej potyczki, która rozegrała się w takich miejscowościach jak: Cło, Czernichów, Igołomia, Chlewice, Glewiec:

Drugi oddział, składający się z kilku partji, jak Szamejta, Boremssy itd pod dowództwem pułkownika Taniewskiego (Tetery) ruszył równocześnie z Krukowieckim do Kongresówki. W okolicy Wolicy i Cła zaczepiony przez wojska austyackie, odpowiadając na atak, uszczuplony o 50 odciętcy i 2 zabitych, juz tylko w liczbie 376, w tem 67 legii zagranicznej wkroczył do województwa krakowskiego pod Igołomią. gdzie doszło do kolejnych utarczek z armią rosyjską... - cytat z Bitwy i potyczki 1863-1864; Stanisław Zieliński, Lwów 1913 r.

     Po tej walce został zesłany do Kaługi. Po trzech latach przymusowej emigracji, w 1867 roku powrócił do Ojczyzny i osiadł w Krakowie. W tymże mieście nad Wisłą, przyucza się w zawodzie sprzedawcy, potem pracuje w sklepie. 15 grudnia 1886 roku otworzył własną działalność, a był nim magazyn towarów bławatnych, który miał siedzibę w jego prywatnej kamienicy przy ulicy Grodzkiej 3.

     Ponadto, był także właścicielem domu w dzisiejszej Krowodrzy, na ulica Zacisze - numer 6. Wspomniany interes, był idealnie zarządzany przez właściciela (weterana powstania styczniowego). Z tego zauważalnego powodu, towar cieszył się szerokim zainteresowaniem, a co za tym idzie efektywnym zbytem.

     Dzięki tej rozpoznawalnej marce, stał się obiektem docenionym przez miejską Kongregację Kupiecką. Kolejno, jest jej najpierw członkiem, a od 1898 roku piastuje stanowisko radcy w ośmioosobowym składzie. W latach 1899-1902 był prezesem Stowarzyszenia Kupców i Młodzieży Handlowej i pełnił funkcję sędziego obywatelskiego (asesor), stanu kupieckiego w Trybunale Handlowym.

     W roku następnym, podjął nowe doświadczenie w dziale bankowości. Mianowicie, jest cenzorem komitetu działu wekslowego, w Powiatowej Kasie Oszczędności, będącej filią Banku Krajowego. W 1904 roku, otrzymał stanowisko radcy cesarskiego. Dodatkowo, w latach 1900-1911 był członkiem Towarzystwa Tatrzańskiego. Zmarł 28 lutego 1912 r. w Krakowie. Spoczywa w grobowcu rodzinnym na cmentarzu Rakowickim.

     Ożenił się z Feliksą z Jachimowskich (młodszą o 18 lat od niego), miał synów, uczestników I wojny światowej: Mieczysława (ur. w 1884 roku, zmarł w wyniku odniesionych ran w bitwie pod Pińczowem dnia: 7.08.1915 r.), Feliksa kupca, doktora praw, żołnierza brygady legionów (ur. 14.07.1894 zm. 19.11.1929 r. w Zakopanem) oraz Tadeusza, Ignacego, Irenę Maryańską.

grobowiec rodziny Sobolewskich na cmentarzu Rakowickim w Krakowie
(fot. nadesłane przez autora)


opracowanie: Marcin Szwaja   


ŹRÓDŁA, BIBLIOGRAFIA:
  1. Halina Starostka-Chrzanowska; Sobolewski Ignacy; [w:] PSB
  2. Stanisław Zieliński; Bitwy i potyczki 1863-1864; Lwów 1913

  3. Ignacy Sobolewski herbu Ślepowron; [w:] Potomkowie Sejmu Wielkiego
  4. geni.pl

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: https://www.24ikp.pl/skarby/felietony/postacie/20230206sobolewski_ignacy/art.php