"Jagódka" z Czulic
    Dzisiaj jest czwartek, 25 kwietnia 2024 r.   (116 dzień roku) ; imieniny: Jarosława, Marka, Wiki    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 |   ludzie ZP   |   miejsca, obiekty itp.   |   felietony, opracowania   |   kącik twórców   |   miejscowości ZP   |   ulice Proszowic   |   pożółkłe łamy...   |   RP 1944   | 
 |   artykuły dodane ostatnio   |   postacie   |   miejsca   |   wydarzenia   | 
 opracowania 
 |   ślady ZP   | 

serwis IKP / Skarby Ziemi Proszowskiej / felietony, opracowania / opracowania / "Jagódka" z Czulic
 pomóżcie!!! ;)  
Jeżeli posiadacie informacje, materiały dotyczące prezentowanych w Serwisie felietonów,
macie propozycję innych związanych z Ziemią Proszowską,
albo zauważyliście błędy w naszym materiale;
prosimy o kontakt!

skarby@24ikp.pl.

Inne kontakty z nami: TUTAJ!
Redakcja IKP
O G Ł O S Z E N I A
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2023-01-24
USD 4,3341 +0,23%
EUR 4,7073 -0,24%
CHF 4,7014 -0,22%
GBP 5,3443 -0,38%
Wspierane przez Money.pl


"Jagódka" z Czulic

zdjęcie przed spółdzielnią mleczarską w Czulicach z 1930 - Czulice, zarys dziejów...
(fot. zbiory autora)

Proszowice, 14-04-2022

     Masło to rodzaj tłuszczu, które jest wytwarzane ze śmietany z mleka od krów. Proces niby prosty, ale czy na pewno? W warunkach domowych i dla potrzeb własnych, taki produkt można było wyprodukować w ręcznych maselnicach, a nawet w zwykły słoiku. Po dzień dzisiejszy, nikt chyba nie może się oprzeć kromce chleba, bułce, rogalikowi posmarowanym tym specyfikiem. W końcu to śniadaniowy i nie tylko, co dzienny obyczaj każdego domownika. W sklepach mamy solidny asortyment tego wyrobu mlecznego w postaci stałej. Do niektórych z nich mamy sentyment, bo pamiętamy je z dzieciństwa, zachowując w pamięci wygląd, zapach i smak. A niekiedy zostaje tylko wyobraźnia na temat czegoś, co było i już zostało bezpowrotnie utracone.

     I tym oto właśnie wstępem, chciałbym przywołać z otchłani kulinarnej przeszłości, naszą lokalną wizytówkę, która swego czasu dominowała na stołach w mieście królów polskich - Krakowie.

zdjęcie przed spółdzielnią mleczarską w Czulicach z 1930 - Czulice, zarys dziejów...
(fot. zbiory autora)
firmowy dyliżans, przed spółdzielnią mleczarską w Czulicach - Czulice, zarys dziejów...
(fot. zbiory autora)


     Przenieśmy się do Czulic tuż po roku 1920. Wtedy to, ówczesny właściciel osady Franciszek van Wollen zakłada Rejonową Spółdzielnię Mleczarską. Dzięki obrotnemu prezesowi i zaangażowaniu kilkudziesięciu pracowników i mieszkańców budynek szybko wybudowano. Na wstępie przyjęto sobie wielkie ambicje i poziom, na których wszystkim zależało. I to patrząc ze stanowiska biurowego, pracownika, dostawcy do transportowca. Każdy członek spółdzielni posiadał książeczkę, skrupulatnie wypełnianą na bieżąco i był z niej dumny. Podczas walnych zgromadzeń uchwalano protokoły, a status zarządu ustalił kodeks norm i zasad, dzięki którym każdy podchodził do swoich obowiązków: sumiennie, na poważnie, z sercem. Krótki wypis ustalał:
  1. Spółdzielnia przyjmuje mleko zawierające co najmniej 3% tłuszczu.
  2. Należy stosować odpowiednie pasze.
  3. Nie należy oddawać mleka w 4 tygodniach przed ocieleniem i po 5 dniach, po ocieleniu krowy.
  4. Zarząd ma prawo na zasadzie statutu, badać w każdym czasie dostarczone mleko.
  5. Jak również dokonywać kontroli obór, krów, sposobu żywienia i obchodzenia się z bydłem.
  6. Sprawdzać czy członkowie spółdzielni, stosują się w tych sprawach do wymagań statutu i niniejszego regulaminu.
książeczka udziałowa, członka okręgowej spółdzielni mleczarskiej w Czulicach z 1939 roku; Archiwum Państwowe w Warszawie
(fot. zbiory autora)
     W najbliższym czasie, zawiązuje się współpraca z Danią (która przed II wojną światową uchodziła za ojczyznę mleczarstwa wiejskiego) oraz z Holandią. Dzięki specjalnym kulturom bakteryjnym, które sprowadzano z tych krajów, drogą lotniczą co dwa tygodnie, przestawiono się na produkcję masła ze słodkiej śmietany.

     Czulicki wyrób o nazwie "Jagódka", jest bardzo dekoracyjny a estetyczne opakowanie, zwiększa atrakcyjność tegoż produktu. I tak dla przykładu: Na placu za masło tzw. "babskie" płacono - 2.20 zł za kg. A masło z Czulic - "Jagódka" po 4 zł/kg.

     Masło to, sprzedawały tylko 3 najlepsze sklepy spożywcze w Krakowie: "Hawełka" w Rynku Głównym, "Ogorzały" i "Sklep Ziemianek" przy ul. Szczepańskiej.

     Taka dostawa jednorazowa, znikała w ciągu godziny! Rozsmakował się w nim cały szlachecki i mieszczański stan, oraz każdy obywatel, który miał i chciał, wydać trochę pieniądza na to masło. Swą wyjątkowość zawdzięcza specyficznemu zapachowi, który wypełnia całe pomieszczenie jak tylko się je rozpakuje. Przez klientów określane mianem: wyborowe, wyśmienite, ekstra, delikatesowe, smaczne, stołowe.

     Dzięki swym walorom, zdobywa kilka nagród na ogólnopolskich, prezentacjach rolniczych (wystawach). Firma dba o promocję i reklamę produktu. Posiada własny transport w postaci dyliżansu, na którym znajduje się duża plansza z napisem: "MASŁO DESEROWE SPÓŁDZIELNIA MLECZARSKA W CZULICACH P. KOCMYRZÓW". I tak trwa przez kilka dekad "świeża i smaczna" epopeja masła deserowego i spółdzielni mleczarskiej w Czulicach, która na terenie miechowskim ma w zasięgu, ponad 30 filii w we wsiach.

     Wszystko co dobre, skończyło się źle. Gdy nastał czas Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej - Centrala w Krakowie, zdecydowała o likwidacji rejonowych mleczarni i o utworzeniu jednego dużego zakładu produkcyjnego. Jako jedna z nielicznych -Spółdzielnia w Rybnej (konkurentka Czulic), zabezpieczyła cały swój sprzęt i maszyny, dzięki temu przetrwała trudny czas z decyzjami, do lat 90-tych XX wieku. Firmowy budynek w Czulicach, został wyburzony w pierwszym dziesięcioleciu XXI wieku. Teren, na którym znajdowała się Spółdzielnia Mleczarska, został zagospodarowany i dziś znajduje się tutaj m. in. plac zabaw.

     Tak wspomina autor, syn założyciela (Franciszka) Lucjan-Kordian Wollen: Czulice, gdyby miały znów swoją mleczarnię i przejęły historyczną tradycję najlepszego masła w Polsce (bo tak było istotnie), korzyści dla członków i wsi byłyby nieobliczalne! Niestety, nie będzie już masła z Czulic. Nie będzie "Jagódki"!

     W naszych czasach, prężnie działa Spółdzielnia Mleczarska w najbliższym sąsiedztwie: Miechów i Charsznica - powiat miechowski, Skała - powiat krakowski. Mają swoją rozpoznawalną markę na rynku, lecz takiego masła "Jagódka", jakie było z Czulic, chyba już nikt nie reaktywuje...

     Smutny to finał, ale historia została odświeżona tego produktu lokalnego. To dla zainteresowanych osób tym tematem, jakże niezbędnego przecież każdego dnia.

miejsce gdzie stał budynek spółdzielni mleczarskiej-dzisiaj plac zabaw
(fot. Marcin Szwaja)


opracowanie: Marcin Szwaja   


ŹRÓDŁA, BIBLIOGRAFIA:
  1. Lucjan-Kordian Wollen; Czulice - historia wsi i zabytkowego, drewnianego kościoła; Kraków 2003; Biblioteka Uniwersytetu Jagielońskiego w Krakowie

  2. Książeczka udziałowa członka okręgowej spółdzielni mleczarskiej w Czulicach z 1939 roku - Biblioteka Narodowa w Warszawie
  3. czarno-białe fotografie z rodzinnego albumu, rodziny van Wollen
  4. informacje od pani Katarzyny van Wollen z Paryża

  5. aktywneczulice.com



idź do góry powrót


 warto pomyśleć?  
Nie da się zobaczyć mózgu człowieka, ale widać kiedy go brakuje.
(internet)
kwiecień  25  czwartek
kwiecień  26  piątek
[9.30-13.30]   (Skalbmierz)
8. Akcja Honorowego Krwiodawstwa "Krew darem życia 2024"
[12.00]   (Piotrkowice Małe)
Dzień Integracji Pokoleń w Zesple Szkół im. E. Godlewskiego
kwiecień  27  sobota
kwiecień  28  niedziela
[17.00]   (Proszowice)
spektakl komediowy Żona do adopcji
[17.00]   (Kraków)
koncert orkiestry dętej "Sygnał" z Biórkowa Wielkiego "na Szklanych Domach"
DŁUGOTERMINOWE:


PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
szczegóły
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ