facebook
Migracje - zbiegostwo chłopów naszych wiosek (XVI i XVII w.)

    Dzisiaj jest piątek, 10 kwietnia 2020 r.   (101 dzień roku) ; imieniny: Borysławy, Makarego, Michała    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 |   ludzie ZP   |   miejsca, obiekty itp.   |   felietony, opracowania   |   kącik twórców   |   miejscowości ZP   |   ulice Proszowic   |   pożółkłe łamy...   |   RP 1944   | 
 |   artykuły dodane ostatnio   |   postacie   |   miejsca   |   wydarzenia   | 
 opracowania 
 | 

serwis IKP / Skarby Ziemi Proszowskiej / felietony, opracowania / opracowania / Migracje - zbiegostwo chłopów naszych wiosek (XVI i XVII w.)
O G Ł O S Z E N I A


Migracje - zbiegostwo chłopów naszych wiosek (XVI i XVII w.)

(reprodukcje z książki Piotra Crescentyna O pomnożeniu y rozkrzewieniu wszelakich Pożytkow Ksiąg Dwoienaście)

21-01-2016

     Okres Baroku w Polsce, był kierunkiem we wszystkich dziedzinach sztuki. Był też związany z kulturą dworską, gdzie często zdarzały się wątki, przygodowe, awanturnicze, zawadiackie, pełne odwagi, uporu i stanowczości. Taką postawę niekiedy prezentowali zwyczajni chłopi, którzy to z całymi rodzinami przesiedlali się na inne tereny w poszukiwaniu lepszych warunków życia. To najbardziej dynamiczny okres w rozwoju gospodarki folwarczno - pańszczyźnianej.

     Folwark i pańszczyzna stały się wtedy dominującą formą organizacji gospodarczej majątków ziemskich. Często właściciele - szlachta byli prawodawcą i sędzią swych poddanych. A sposób traktowania, niekiedy bezwzględnego wykorzystywania ludności wiejskiej jako taniej, mocnej, ekonomicznej siły roboczej był nadmierny. Dlatego pojawiała się "zapora" - bunt w człowieku który ze złością a łzą w oku opuszczał swoje rodzinne strony by gdzieś znów, zacząć wszystko od nowa. Taka dzielna postawa człowieka, zdominowana chęcią usamodzielnienia się, jest godna wspomnienia i uszanowania.

     Prezentowany spis osób z lat (1590-1610) i wsparty aktami parafialnymi które są dostępne już w intenecie mogą posłużyć jako pomoc do badań genealogicznych danej rodziny. Z własnego doświadczenia mogę to potwierdzić, gdyż udało mi się odnaleźć przodka ukrywającego się pod rokiem1680.

Zbiegostwo chłopów w województwie krakowskim na przełomie XVI i XVII wieku - Aniela Kiełbicka PAN 1989 r. Oddział w Krakowie. Materiały komisji historycznej Nr:31.

Czechy, parafia Niegardów; własność: gen. Jan Czeski; poseses-gen: Piotr Konarski; chłop: Grzegorz Konopka z rodziną i dobytkiem; przybył do Czulic; własność: Stanisław Tchorzowski.

Kowala, parafia Żębocin; wł.: Stanisław Liczko; ch: Stanislaus Zawada heres z dobytkiem; Stogniowice; parafia Proszowice; wł: Annae viduae Joannis Jakubowski.

Wrocimowice; wł.: Mikołaj Koryciński; ch: Andrzej Domagała alias Syepka z rodziną i dobytkiem; Zagórze, księstwo Siewierskie, wł: Joannes Siemoński.

Siedliska, parafia Koniusza; wł.: Piotr Biechowski; ch: Andrzej Górny vel Czerny z rodziną i dobytkiem do Kąpiele, parafia Dłużecz; wł.: magnat Severinus Bonar.

Kowary, parafia Proszowice; wł.: gen. Stanisław Ługowski; ch: Grzegorz Oziębło z rodziną i dobytkiem do Błogocic, parafia Niegardów; pleban Jan Rembiszewski.

Rzędowice, parafia Koniusza; wł.: Stanisław Ługowski; ch: Mateusz Wroblik z rodziną i dobytkiem do Przymęczan, parafia Zielenice; wł.: Zofia Srzeniawianka.

Szczytniki, parafia Proszowice; wł.: gen.Stanisław Ługowski; ch: Marcin Głowka z rodziną i dobytkiem do Błogocic, parafia Niegardów.
2) Marcin Niemczaszek z rodziną i dobytkiem do Gniazdowic; wł.: Gabriel Rogoziński.
3) Grzegorz Drabik z rodziną i dobytkiem do Przymęczan.

Szarbia, parafia Igołomia, wł.: gen Wincenty Sarbski; ch.: Stanisław Gordek z dziećmi i dobytkiem do Książa Wielkiego; wł.: Aleksander Myszkowski.

Zielenice, wł.: Marcin Dobroszewski; rzeźnik Marcin Kozub z rodziną i dobytkiem do Janikowic, parafia Zielenice.

Obrażejowice, parafia Prandocin; wł.: magnat Jan z Tęczyna; ch: Tomasz Indyk z rodziną i dobytkiem do Łętkowic; wł.: Ludwik Przecławski.

Gnatowice, parafia Koniusza; wł.: Ludwik Przecławski; ch: Luca Chrabascz z rodziną i dobytkiem do Niegardowa; conwect benedyktynek ze Staniątek.

Wierzbno, parafia Koniusza; wł.: Andrzej Ożarowski; ch: Marcin Kleszcz z rodziną i dobytkiem do Wronina, parafia Czulice.

Gniazdowice, parafia Proszowice; wł.: Joannis Rogoziński; ch: Joannes Kalkowski z rodziną i dobytkiem do Szczytnik, parafia Proszowice; wł.: gen.Stanisław Ługowski.

Pieczonogi, parafia Słaboszów; wł.: Henryk Rogoziński; ch: Stanisław Smacz z rodziną i dobytkiem do Szytnik.

Czuszów, parafia Pałecznica; wł.: Joachim Gliński; ch: Albert Balik do Proszowic.

Piotrkowice Małe, parafia Koniusza; wł.: Adam Alamani; ch: Mateusz Kobiałka do Koniuszy.

Ostrów, parafia Kościelec; wł.: Tomasz Łuczek; do Kamieńczyc, parafia Kościel; ch: Joannes Ziętek do Szarbii, parafia Skalmierz.

Lelowice, parafia Wrocimowice; wł.: gen Stanisław Kuczkowski; ch: Grzegorz Gaiowy do Pałecznicy; wł.: Barbara i Samuel Dembiński.

Przezwody, parafia Kościelec; wł.: Joannes Polanowski; ch: Mateusz Gadek z rodziną i dobytkiem do Kościelca; wł.: Stanisław Bogusz.

Pieczonogi; wł.: Remigiusz Strzeszkowski; ch: Joannes Drop z rodziną i dobytkiem do Wolicy; wł.: Joannis Firlej.
2) Joannes Nosek z rodziną i dobytkiem do Zaryszyna, parafia Książ Mały; wł.: Krzysztof Gołuchowski.

opracował: Marcin Szwaja   idź do góry powrót


 POMOC! - GiM Proszowice  
pomoc w zakupach
OSP p. Wojciech Dzikowski
tel. 515 423 607

drobna pomoc finansowa
GOPS Proszowice
tel. 537-507-659

koordynacja, informacja
UGiM Proszowice
tel. 12 386 41 30 do 13.00
 warto pomyśleć?  
Ból to słabość opuszczająca twoje ciało.
(mądrość ludowa)
kwiecień  10  piątek
kwiecień  11  sobota
kwiecień  12  niedziela
kwiecień  13  poniedziałek
DŁUGOTERMINOWE:
[wystawa]   "Południe Francji w obiektywie Zofii Zalewskiej"
[do 30 kwietnia 2020]    (PiMBP Proszowice)


PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
hierarchia
parametry
miejsce prezentacji
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ