65 lat działania ochronki - przedszkola Sióstr Służebniczek w Skalbmierzu

zdjęcie archiwalne z przedszkola (fot. archiwum kolegiaty w Skalbmierzu)

Skalbmierz, 11-12-2014

           Inicjatorem zaproszenia Sióstr Służebniczek do Skalbmierza był ówczesny proboszcz ks. Antoni Gębka. Działo się to w tuż po wojnie w 1948 roku. Początkowo siostry zamieszkały na wikarówce. Wkrótce pojawiły się dzieci, które siostry otoczyły opieką wychowawczą, religijną. Ochronka działała pod patronatem kościelnej organizacji "Caritas".

budynek przedszkola z placem zabaw (fot. archiwum kolegiaty w Skalbmierzu)
wystawa zdjęć z historii ochronki w kawiarence "Przystań" (fot. archiwum kolegiaty w Skalbmierzu)
     W latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych ubiegłego wieku powstało "Zrzeszenie Katolików Caritas" działające pod całkowitą kontrolą komunistycznych władz państwowych, od tego czasu przedszkola prowadzone przez siostry zostały podporządkowane właśnie temu związkowi. Pomimo licznych prześladowań i trudności zawsze byli chętni rodzice by powierzyć opiece wychowawczej siostrom swoje dzieci.

     Kilka tysięcy dzieci przez ten czas przewinęło się przez skalbmierskie przedszkole prowadzone przez siostry. Nowy budynek przedszkola wraz z parafianami wybudował ks. Bolesław Grzybowski w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku, a poświęcił biskup Stanisław Szymecki. Obecnie placówka prowadzona przez siostry w Skalbmierzu nazywa się: Niepubliczne Przedszkole Sióstr Służebniczek NMP im. bł. Edmunda Bojanowskiego.

     Do przedszkola uczęszcza aktualnie 40 dzieci. Przedszkolacy mają zapewnioną profesjonalną opiekę i edukacje. Prowadzone są zajęcia z języka angielskiego, rytmiki, a także zajęcia z logopedą i psychologiem.

     30 listopada została otwarta wystawa w kawiarence "Przystań" archiwalnych zdjęć prezentujących przemiany w przedszkolu. Można zobaczyć wielu maluchów, dziś już dorosłych mieszkańców Skalbmierza i nie tylko, piastujących różne stanowiska i profesje. Wstęp na wystawę wolny.

red.   

Źródło: informację przekazał ks. Marian Fatyga

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: https://www.24ikp.pl/skarby/felietony/opracowania/20141211ochronka/art.php