Budowa Domu Strażaka w Szarbii

Dom Strażaka w Szarbii, widok obecny
(fot. Adrian Bryła)

Szarbia, 19-04-2021

     Do budowy Domu Strażaka w Szarbi z prawdziwego zdarzenia przymierzano się od lat. Na walnym zebraniu w dniu 18 stycznia 1975 r. Ochotnicza Straż Pożarna z mieszkańcami wsi Szarbia, na wniosek naczelnika Tomczyk Romana, podjęła zobowiązanie, dobrowolnego opodatkowania się z hektara, dać pomoc niefachową przy budowie remizy, zwieść materiały budowlane i wszyscy podpisali zobowiązanie. Budowę rozłożono na 3 lata.

     W 1976 roku wyrównano teren, zakupiono betoniarkę, wapno, cement, deski, zrobiono wykopy i założono fundamenty. Zakupiono pustaki z Łęgu, zwieziono na plac budowy. Urząd Gminy Koniusza ogłasza, że w drodze przetargu nieograniczonego, zleci wykonanie w 1979-1980 roku robót budowlanych Domu Strażaka w Szarbi. Budowa będzie prowadzona w ramach czynów społecznych.

budowa drugiej kondygnacji
(fot. Kronika wsi Szarbii)
mieszkańcy Szarbii podczas budowy
(fot. zbiory autora)
     Wartość robót wynosi 1 734 000 zł. W roku 1979 - 700 000 zł. W przetargu mogą wziąć udział przedsiębiorstwa państwowe, spółdzielcze, prywatne. Otwarcie kopert nastąpi komisyjnie w dniu 22 kwietnia 1979 r. O godzinie 10:00 w Urzędzie Gminy. Przetarg ogłoszony w Gazecie Krakowskiej, do skutku nie doszedł. I znów nie mogąc się doczekać na wejście planu Gminy, zaczęto budowę na własną rękę.

     W roku 1979 wybudowano już pierwszą kondygnację za własne fundusze. Kiedy gmina wciągnęła nas w plan i zaczęła się interesować budową, a szczególnie nowo przybyły naczelnik gm. Koniusza Bogal Zbigniew. Dokupiono dalsze materiały jak deski, gwoździe, blachę, drzewo do budowy dachu. Dnia 2 lutego 1980 r. Walne Zebranie OSP bierze w nim udział naczelnik gm. Bogal, planujemy dalszą budowę.

     Wiosną 1980 roku zaczęto budowę drugiej kondygnacji. Część zakupionych materiałów i płacę murarzy, pokrywa zarząd gminy. Zarząd Ochotniczej Straży i sołtys Stanisław Bryła, członek straży, mają sporo roboty, sprowadzanie materiałów, wyznaczanie ludzi do pracy niefachowej, bo nie tylko sami strażacy, ale wszyscy mieszkańcy wsi brali udział w budowie. A była to naprawdę ciężka praca, beton, żelazo, wysokość bez dobrych rusztowań.

osoby uczestniącze w budowie
(fot. Kronika wsi Szarbii)
naczelnik Gminy Koniusza Zbigniew Bogal w otoczeniu prezesa, naczelnika OSP, sołtysa
(fot. Kronika wsi Szarbii)

     W tym roku ukończono budowę dachu, wykonano prace blacharskie, dokupiono jeszcze brakujące materiały budowlane. Rok 1981 był to rok uzupełnień budowy, założenie światła, tynkowanie, założenie posadzek w pierwszej kondygnacji, wybudowanie boksu na samochód i kanału. Nadmieniam że fachowcy byli na wyżywieniu mieszkańców wsi.

     Rok 1982 dobudowano pomieszczenie i schody do wyjścia na piętro, założono światło, zbudowano boazerię sali głównej, sporządzono podłogę i wzniesienie. Zakupienie i założenie pieców akumulacyjnych na dwóch salach i w boksie, zakup stor do okien, zakup stolików i krzeseł do sali głównej. Do funduszów gminnych doszły fundację PZU, pomoc wojewódzkich i Powiatowych Straży Pożarnych.

Po ukończeniu budowy w dniu 20 listopada 1982 roku zostało otwarcie i przekazanie tego budynku.

otwarcie i przecięcie wstęgi
(fot. Kronika wsi Szarbii)
otwarcie domu strażaka
(fot. Kronika wsi Szarbii)

     Przygotowano przez prezeskę Reginę Marcińską i członkinie KGW przyjęcie, zaproszono przedstawicieli Władz Gminnych, Straży Wojewódzkich i Powiatowych, mistrzów budowy, murarzy, stolarzy i cieśli. Przedstawicieli PZU, strażaków, mieszkańców wsi i kilku przedstawicieli sąsiednich straży.

     W czasie uroczystość udekorowano złotymi medalami członków Zarządu Straży Pożarnej: Marcińskiego Fryderyka, Tomczyk Romana, Micudę Franciszka. Srebrnym: Bryła Stanisława. Brązowym: Olender Józefa, Podsiadło Jana, Tomczyk Jerzego. Wielu otrzymało dyplomy uznania.

odznaczenia srebrnym medalem Stanisława Bryła i złotym Fryderyka Marcińskiego
(fot. Kronika wsi Szarbii)
odznaczenia strażaków
(fot. Kronika wsi Szarbii)

Pozostałych strażaków podanych do odznaczeń zatrzymano na rok następny. Nie doczekali się otwarcia Domu Strażaka: Makuła Stefan, Drukała Stefan, Sobczyk Zdzisław, Drukała Franciszek.

Budowali Dom Strażaka majster Jan Skóra, Marciński Henryk, Solarz Andrzej.

     Wiosną 22 lutego 1982 r. OSP Szarbia otrzymała przez Komendę Wojewódzką, a ściślej przez kapitana Michalec Kazimierza, który był od zaopatrzenia sprzętu, Komendy Wojewódzkiej. Wóz pożarniczy marki STAR 660. Dom Strażaka i wóz pożarniczy - został w obecność strażaków i zarządu OSP przez ks. Wasilewskiego poświęcony, aby długo służył ludziom i szczęśliwie. Władze interesowały się naszą jednostką.

     W 1984 roku 25 lutego Walne Zebranie OSP na które przybyły władze wojewódzkie Komendy Straży w osobach: Feliks Mieczysław, wiceprezes zarządu Woj. Ochotniczej Straży Pożarnej w Krakowie Nowak Zbigniew, władze rejonu Proszowice i z urzędu Gminy Koniusza, sekretarz gm. PZPR Twaróg, prezes zarządu gm. OSP Drab Longin. Od roku 1982 do 1985 mieliśmy dużo wizyt i kontroli Władz Wojewódzkiej Komendy Straży Pożarnych, nawet z władz centralnych po linii pożarnictwa.

otwarcie domu strazaka
(fot. Kronika wsi Szarbii)

     W roku 1985 odbyło się w naszym domu strażaka szkolenie kadry oficerskiej z całego województwa krakowskiego, szkolenie trwało cały dzień, prowadził pułkownik Janusz i pułkownik Kukulski.

     Od roku 1982 OSP Szarbia została włączona do plutonu Straży Gminnych Koniusza, w którego weszły najlepsze, najlepiej wyszkolone jednostki a to: Szarbia, Karwin, Wierzbno. Od 1980 do 1986 nasza jednostka Straży Pożarnej, brała udział w zawodach strażackich gminnych i rejonowych zajmując, trzy razy drugie miejsca i trzy razy trzecie miejsca. W roku 1987 nasza jednostka Straży Pożarnej brała udział w rejonowych zawodach OSP w Wierzbnie zdobywając pierwsze miejsce, Wierzbno drugie, Karwin trzecie.

opracowanie: Adrian Bryła   

Źródło: Kronika wsi Szarbii

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: https://www.24ikp.pl/skarby/felietony/miejsca/20210419szarbia_dom/art.php