ZS Proszowice zachowuje dla przyszłych pokoleń...; Tablica upamiętniająca Bogusława Kleszczyńskiego ps. ''Jabłoński'' - żołnierza AK w Jakubowicach.

(fot. Sebastian Wypych)

Proszowice, 24-06-2014

     O trzech lat młodzież Zespołu Szkół im. Bartosza Głowackiego w Proszowicach zajmuje czołowe miejsca w wojewódzkim konkursie tematycznym "Zachować dla przyszłych pokoleń - poszukujemy miejsc związanych z walką o niepodległość". W tegorocznej - IV już edycji - 14 uczniów zdobyło tytuł laureata, zajmując II miejsce.

    Do IV edycji konkursu "Zachować dla przyszłych pokoleń - poszukujemy miejsc związanych z walką o niepodległość" zgłoszono 51 prac z 18 szkół województwa małopolskiego. Ich autorami było 144 uczniów ze szkół podstawowych, gimnazjów i ponadgimnazjalnych. Z Zespołu Szkół im. Bartosza Głowackiego w Proszowicach do konkursu zgłoszono 3 ankiety badawcze.

     Wybór tematów do tegorocznego konkursu nie był przypadkowy. Młodzież wybrała miejsca związane z Rzeczpospolitą Partyzancką. Młodzi badacze przygotowali monografię tablicy upamiętniającej jednego z bohaterów wydarzeń z lipca 1944 roku - Bogusława Kleszczyńskiego. Zresztą o istnieniu tablicy wie niewiele osób. Tylko w pracy Stanisława M. Przybyszewskiego pt. "Ziemianie. Pałace, dwory, dworki nad Nidą, Niedzicą i Szreniawą" przeczytać można lapidarną informację, że została odsłonięta w 1997 roku i jest ulokowana na elewacji domu rodzinnego Kleszczyńskich (dziś dwór jest własnością Państwa Rościszewskich) w Jakubowicach.

(fot. Sebastian Wypych)
     Drugim obiektem, który skrupulatnie zinwentaryzowano jest pomnik gen. Leopolda Okulickiego w Wierzbnie. Obelisk wg projektu architekta Karola Jakubowskiego - ps. "Maćko", został odsłonięty w 1993 roku i upamiętnia lądowanie cichociemnych w ramach operacji "Weller 29" na polach Teofila Szańkowskiego w Wierzbnie. Wśród skoczków był późniejszy Komendant Główny AK - gen. Leopold Okulicki. Ów zrzut z nocy 21/22 maja 1944 roku zabezpieczał m.in. Jerzy Biechoński ps. "Kłos", Stanisław Gas ps. "Modrzew" oraz Bogusław Kleszczyński ps. "Jabłoński".

     Trzeci zespół opisał z kolei okoliczności budowy i odsłonięcia pomnika Bł. Ks. Józefa Pawłowskiego wg projektu prof. Czesława Dźwigaja. Pochodzący z Proszowic Józef Pawłowski w czasie II wojny światowej był kapelanem Polskiego Czerwonego Krzyża i dzięki temu uzyskał prawo wstępu do obozów jenieckich. Dostarczał jeńcom cywilne ubrania, ułatwiał im ucieczkę, udzielał duchowej pociechy. Wiadomo, że ukrywał chorych i rannych członków organizującego się polskiego podziemia zbrojnego. Zamordowany w Dachau w 1942 roku został wyniesiony na ołtarze 13 czerwca 1999 roku.

     Młodzież przygotowała bardzo rzetelne ankiety badawcze w oparciu o publikowane źródła historyczne, artykuły prasowe, kserokopie zeznań świadków oraz archiwa instytucji i rodzinne.

Konkurs zorganizowało Muzeum AK w Krakowie w ramach Programu Edukacji Patriotycznej i Obywatelskiej Małopolskiego Kuratorium Oświaty. Patronat honorowy objął IPN Oddział w Krakowie oraz Rada Pamięci Ochrony Walk i Męczeństwa oraz Rektor Politechniki Krakowskiej.

Autorzy i ich prace:

Konrad Curyło, Mateusz Kłos, Aleksandra Lewandowska, Bartosz Potęga, Anna Warchoł: Gloria victis... Tablica upamiętniająca Bogusława Kleszczyńskiego ps. "Jabłoński" - żołnierza AK w Jakubowicach.

Gabriela Dej, Jakub Malara, Justyna Stankowska, Gabriela Wymazała: Generał, który spadł z nieba... Pomnik generała Leopolda Okulickiego w Wierzbnie.

Natalia Bartkowska, Ewelina Czekajska, Karolina Grysiak, Marlena Ulicka, Izabela Wołoch: Męczennik z Proszowic. Pomnik zamordowanego w Dachau Bł. Ks. Józefa Pawłowskiego w Proszowicach.

Agnieszka Głowicka-Polkowska   

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: https://www.24ikp.pl/skarby/felietony/miejsca/20140624jakubowice_tablica/art.php