Pasyjne wnętrze kolegiaty w Skalbmierzu


Skalbmierz, 31-03-2014

     Czas Wielkiego Postu sprzyja refleksji nad cierpieniem, przemijaniem, niepewnym ludzkim losem. W całej Polsce Wielki Tydzień jest tradycyjnie czasem wzmożonej pobożności i praktyk religijnych, takich jak: rekolekcje, udział w nabożeństwach pasyjnych, spowiedź wielkanocna czy pobożne nawiedzanie świątyń.

     Wielki Tydzień - to poprzedzający Wielkanoc ostatni tydzień Wielkiego Postu, przypadający pomiędzy dwiema wielkimi niedzielami: Palmową i Wielkanocną. Wszystkie kolejne dni tego tygodnia noszą zwyczajowo nazwę Wielki Poniedziałek, Wtorek itd. Tydzień ten bowiem, poprzedzający największe w roku święto kościelne, charakteryzuje się bardzo bogatą liturgią.

     Zanim rozpoczną się ceremonie Wielkiego Tygodnia zapraszam na spacer po kolegiacie w Skalbmierzu w pasyjnym jej wymiarze. Zatrzymamy się nad ogromnym krzyżem pomiędzy prezbiterium a nawą główną zwaną "Tęczą". Następnie powolnym krokiem możemy przejść pod boczny ołtarz w nawie południowej "Ukrzyżowanie Chrystusa z widokiem na Jerozolimę". W zakrystii odnajdziemy, ostatnio odnowiony, ołtarz "Ukrzyżowanie Chrystusa".

(fot. ks. Marian Fatyga)
     Prezbiterium od nawy głównej oddziela wspaniała barokowa tęcza z końca XVII wieku. Jej dominującym elementem jest monumentalny, dwustronny krucyfiks otoczony aniołkami, po którego obu stronach stoją Matka Boża Bolesna i św. Jan Ewangelista. W zwieńczeniu tęczy znajduje się obraz św. Józefa z Dzieciątkiem z XX wieku, zaś na drzewcu krzyża XVIII-wieczny portret trumienny nieznanego szlachcica, prawdopodobnie jakiegoś dobrodzieja kościoła.

     W nawie południowej kolegiaty znajduje się wczesnobarokowy ołtarz z I połowy XVIII wieku, z barokowym krucyfiksem umieszczonym na tle płaskorzeźby z widokiem na Jerozolimę. Po dwóch stronach krzyża znajdują się pary kolumn z rzeźbą Matki Bożej Bolesnej i św. Jana Apostoła. Nad krzyżem znajduje się tzw. gloria z aniołami.

(fot. ks. Marian Fatyga)
     Zakrystia kolegiaty poddawana jest obecnie renowacji. W ubiegłym roku został odnowiony ołtarz "Ukrzyżowanie" i 8 obrazów. Ołtarz z obrazem "Ukrzyżowanie" znajduje się na osi zakrystii przy ścianie wschodniej kolegiaty. Ma formę architektoniczną i składa się z murowanej mensy oraz drewnianej nastawy. Po bokach ramy umieszczono złocone kolumny z bazami i głowicami. Na szczycie ołtarza znajduje się rzeźba Archanioła Michała. Drewniany ołtarz z obrazem olejnym na płótnie "Ukrzyżowanie" pochodzi z I połowy XVII wieku. To tylko niektóre elementy pasyjne kolegiaty w Skalbmierzu - sukcesywnie odnawianej i poddawanej renowacji. Będziemy kontynuować prace w zakrystii. Planujemy wykonać odwodnienie cmentarza przykościelnego z wody deszczowej, oczyścić z grzybów i glonów muru dzwonnicy oraz rozpocząć prace przy renowacji posadzki.

(fot. ks. Marian Fatyga)
     Zapraszam na liturgie wielkopostne i wielkanocne do kolegiaty, a będą bardzo bogate w coroczny konkurs na najpiękniejszą palmę, procesję z palmami, drogi krzyżowe plenerowe, nocne czuwanie strażaków przy Grobie Pańskim.

ks. Marian Fatyga   

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: https://www.24ikp.pl/skarby/felietony/miejsca/20140331kolegiata/art.php