Przewodnik po Karwinie i okolicy

dawne budynki, przydrożne krzyże


Karwin, 4-11-2003

Kaplica postawiona przez mieszkańców Karwina w 1912 roku. Budował ją "Gibek" z Biórkowa. Kapliczka koło domu państwa Małczęć. Stoi w miejscu gdzie według przekazów ustnych był ustawiony światowid z twarzami zwróconymi na cztery strony świata. Pan Małczęć zamienił go na obraz, za co w okresie powojennym musiał zapłacić karę (mandat).
Na rozstaju dróg na granicy Rudna Dolnego, Łaganowa, Więckowic i Górki Jaklińskiej stoi krzyż ufundowany w 1928 roku przez Stanisława i Agatę Czechów. Został ustawiony w miejscu gdzie zbierali się ludzie idący na pielgrzymkę do Kalwarii. Krzyż u Płaszewskiego według jednych został postawiony przez Płaszewskiego w latach dwudziestych, człowiek ten był kaleki nie chodził i z wiadomych tylko jemu powodów postawił ten krzyż. Według innych w pobliżu była karczma a zbierający się tam ludzie słyszeli w tym miejscu dziwne jęki i w obawie przed duchami postawiono ten krzyż.
Krzyż drewniany ustawiony na zakończeniu pól karwińskich. Krzyż koło gospodarstwa Państwa Małczęć. Został postawiony na pamiątkę zniesienia pańszczyzny w królestwie tzw. kongresówce.
Pomnik znajdujący się przy drodze z Wierzbna do Karwina. Jest to pomnik w hołdzie zamordowanym przez hitlerowców żołnierzom Armii Radzieckiej. Przy drodze prowadzącej z Wierzbna do Karwina stoi pomnik świętego Floriana.
Kaplica na Równiach. Pierwsza kaplica powstała w latach dwudziestych XX wieku, postawił ja Pan Szczęsny. W 1983 roku wybudowaną nową kaplicę w której odbywają się niedzielne msze. Kaplica jest pod wezwaniem Matki Boskiej Królowej Polski. Inicjatorem budowy nowej dużej kaplicy był nieżyjący już ksiądz Lucjan Pabiańczyk.


Anna Szopa, Celina Sasnal, Remigiusz Kwiatkowski   

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: https://www.24ikp.pl/skarby/felietony/miejsca/20031104karwin_przewodnik/art04.php