Przewodnik po Karwinie i okolicy

położenie geograficzne i ukształtowanie powierzchni terenu

mapka geograficzna Karwina i okolic 

Karwin, 4-11-2003

     Karwin leży na płaskowyżu Proszowickim, który jest subregionem większej jednostki fizjogeograficznej - Niecki Niedziańskiej, która jest wtórną niecka tektoniczną.

     Powierzchnia Płaskowyżu jest rozczłonkowana na szerokie, bezleśne wzgórza, o wysokości dochodzącej do 250 m n.p.m. Na podstawie różnic wysokości względnych omawiana rzeźbę można określić jako falistą - pagórkowatą. Najwyższa wysokość bezwzględna wynosi 256 m n.p.m. występuje w części wsi Karwin - Równia. Drugi co do wysokości punkt znajduje się na granicy Karwina i Rudna Górnego, jego wysokość wynosi 255 m n.p.m.

     Teren wsi jest zbudowany ze skał różnego pochodzenia geologicznego. Najstarszymi utworami są utwory mioceńskie powstałe w trzeciorzędzie, wykształcone w postaci piasków, iłów i glin, wśród których możemy znaleźć głazy polodowcowe różnej wielkości. Utwory te uwidaczniają się na silnych stokach na skutek rozmycia pokrywy lessowej. Na pokrywie lessowej wykształciły się żyzne gleby czarnoziemy, miejscami występują również rędziny. W południowej części wsi były bagna obecnie osuszone, na początku XX wieku wydobywano tam torf.

     Klimat Karwina można określić jako umiarkowany ciepły z odmianą klimatu kotlin, o średniej rocznej temperaturze +8 C i opadach ok. 800 mm. Jest to obszar występowania płytkich wód podziemnych, a także jest to dział wodny Wisły i Szreniawy. Odwadniany jest przez płynący w części południowej potok Ropotek, który zbiera wody z okolicznych rowów melioracyjnych, doprowadzając je bezpośrednio do Wisły.

Anna Szopa, Celina Sasnal, Remigiusz Kwiatkowski   

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: https://www.24ikp.pl/skarby/felietony/miejsca/20031104karwin_przewodnik/art03.php