Rajd rowerowy z okazji Proszowice - Racławice - Niezwojowice

(fot. źródła)

Proszowice, 4-04-2023

     W rajdzie rowerowym z historią w tle, który odbył się z okazji 229. rocznicy bitwy pod Racławicami, mimo niesprzyjającej pogody, wzięło udział blisko 60 osób. Przejechały one z Proszowic do Racławic. Na początku krótką prelekcję wygłosił dr Marcin Chorązki z krakowskiego IPN, a Instytut ufundował część pamiątkowych medali i nagrody rzeczowe. Rajd zorganizowała grupa "Proszowice - Rajdy Rowerowe" i krakowski IPN.

     Celem wystąpienia było nie tylko przypomnienie zwycięskiej bitwy insurekcji kościuszkowskiej, ale i ukazanie procesu kształtowania się tożsamości narodowej chłopów z ziemi proszowickiej.

(fot. źródła)

     4 kwietnia 1794 r. powstańcy Kościuszki zwyciężyli Rosjan w bitwie pod Racławicami. Narodziła się wówczas legenda kosynierów - chłopskich ochotników uzbrojonych jedynie w kosy. Od tamtej pory skrzyżowane kosy weszły do polskiej symboliki wojskowej.

     Przed powrotem do Proszowic uczestnicy rajdu odwiedzili Zagrodę Edukacyjną Pszczółki, gdzie znajduje się powstała w 2010 roku makieta bitwy racławickiej. Podczas oglądania tej ciekawej pracy plastycznej wysłuchali nagrania narracji Andrzeja Seweryna o zdarzeniu sprzed prawie 230 lat.

red.   

źródła: Instytut Pamięci Narodowej w Krakowie

(fot. źródła)
Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: http://www.24ikp.pl/serwis/sport/20230404ipn_rajd/art.php