Najważniejsze imprezy sportowe z udziałem Polaków w 2023 roku

(fot. nadesłane)

26-01-2023

     Rok 2022 już za nami. W minionych miesiącach fani sportu nie mieli na co narzekać - działo się naprawdę sporo! Polska po raz pierwszy od kilku dekad wyszła z grupy na najważniejszej piłkarskiej imprezie, choć nie obyło się później bez różnych kontrowersji w związku z mało porywająca grą Polaków i późniejszymi wypowiedziami trenera Michniewicza.

     Mundial Mundialem - Polki pokazały się ze świetnej strony na Mistrzostwach Świata w siatkówce. Na uwagę zasługuje także srebro zdobyte podczas Mistrzostw Świata przez ich kolegów. Jednak nowy rok już za pasem i czeka nas w nim sporo ciekawych imprez, z których kilka rozgrywanych będzie na terenie Polski. Niektóre trwają już w najlepsze, a niektóre, jak Turniej Czterech Skoczni czy Rajd Dakar (obie imprezy z udziałem Polaków), już za nami. Spójrzmy zatem na najważniejsze sportowe wydarzenia w 2023 roku!

Mistrzostwa Świata w piłce ręcznej

     Zaczynamy od turnieju, który rozgrywany jest właśnie na naszych oczach. MŚ w piłce ręcznej rozpoczęły się gwizdkiem sędziego w Katowicach, a swój finał będą miały w Sztokholmie. Tak prezentują się grupy na Mistrzostwach Świata w Piłce Ręcznej Mężczyzn w 2023 roku:
  • Grupa A: Hiszpania, Czarnogóra, Chile, IR Iran
  • Grupa B: Francja, Polska, Arabia Saudyjska, Słowenia
  • Grupa C: Szwecja, Brazylia, Republika Zielonego Przylądka, Urugwaj
  • Grupa D: Islandia, Portugalia, Węgry, Republika Korei
  • Grupa E: Niemcy, Katar, Serbia, Algieria
  • Grupa F: Norwegia, Macedonia Północna, Argentyna, Holandia
  • Grupa G: Egipt, Chorwacja, Maroko, Stany Zjednoczone
  • Grupa H: Dania, Belgia, Bahrajn, Tunezja
     Trzy najlepsze ekipy z każdej grupy przechodzą do czterogrupowego turnieju głównego, natomiast zawodnicy z czwartego miejsca biorą udział w Presidents Cup. Zgodnie z zasadami turnieju, dwie najlepsze drużyny z czterech grup turnieju głównego przechodzą do ćwierćfinałów. Mecze o brązowy i złoty medal zostaną rozegrane 29 stycznia w sztokholmskiej Tele2 Arena.

     Przy okazji piłki ręcznej warto dodać, że w drugiej połowie roku o puchar zawalczą również Polki. Impreza odbędzie się w skandynawskim trójkącie, mianowicie w Danii, Szwecji i Norwegii.

E-sporty: IEM Katowice

     Jeden z najważniejszych turniejów powraca i to już niebawem! Fani CS:GO powinni zaznaczyć kolorowym markerem daty od 31 stycznia do 12 lutego. W Spodku po raz kolejny zagoszczą najlepsze ekipy CS:GO na świecie. Zawalczą one w tym roku o rekordową jak na razie pulę nagród wynoszącą 1 mln dolarów oraz punkt w Intel Grand Slam. 31 stycznia rozpocznie się faza play-in, w której udział weźmie 16 drużyn gotowych do rozpoczęcia rywalizacji na IEM Katowice. Zespoły wezmą udział w podwójnej eliminacji, zaczynając od BO1s, by później przejść do BO3s. Tylko osiem najlepszych drużyn przejdzie do fazy grupowej, gdzie dołączy do ośmiu zespołów play-in. Następnie będą one rywalizować w dwóch fazach podwójnej eliminacji z dwoma grupami, z których każda składa się z ośmiu zespołów. W końcu trzy najlepsze drużyny z każdej grupy, co daje w sumie sześć drużyn, dostaną się do play-offów. Play-offy rozpoczną się 10 lutego. Również w tym przypadku będzie to formuła pojedynczej eliminacji. Sześć drużyn awansuje do ćwierćfinałów, półfinałów i wielkiego finału. U buków online już można rozpocząć obstawianie pre-matchowe. Największe szanse na puchar według ekspertów bukmacherskich ma ekipa Faze Clan, następnie Heroic, Navi, G2 Esports i Cloud9 - lista Polskich firm oferujących zakłady online.

Tour de Pologne

     Najważniejsza rowerowa impreza w Polsce i jedna z ważniejszych w Europie wystartuje w Poznaniu i zakończy się w Krakowie na przełomie lipca i sierpnia 2023 roku tuż przed początkiem Mistrzostw Świata w kolarstwie. Ostatni start TdP z Poznania miał miejsce aż w 2007 roku, tak więc stolica Wielkopolski wraca ponownie na mapę kolarstwa. Jubileuszowy, 80. wyścig będzie transmitowane przez ponad 100 stacji telewizyjnych z całego świata i przyciągnie sporo znanych nazwisk. Zwycięzcą ostatniej edycji był Brytyjczyk Ethan Hayter.

Mistrzostwa Świata w lekkoatletyce

     Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych (IAAF) organizuje w tym roku kolejne Mistrzostwa Świata w Lekkoatletyce. Odbędą się one na Węgrzech, a konkretnie w Budapeszcie, w dniach 19-27 sierpnia 2023 r. Początkowo planowano, że będą się one odbywały co cztery lata, ale po trzeciej lekkoatletycznej imprezie zmieniono termin na co dwa lata. W 1913 roku IAAF postanowiła, że mistrzostwa świata w lekkoatletyce będą igrzyskami olimpijskimi. Taki stan rzeczy utrzymywał się przez 50 lat. W latach 60. niektórzy członkowie IAAF uznali, że uczestnictwo w igrzyskach olimpijskich to za mało. Chcieli mieć własne igrzyska i w 1976 roku członkowie IAAF wzięli udział w spotkaniu w Puerto Rico, zgadzając się, że powinni oddzielić Mistrzostwa Świata w Lekkoatletyce od Igrzysk Olimpijskich. Inauguracyjne zawody w sierpniu 1983 roku odbyły się w Finlandii, na Stadionie Olimpijskim w Helsinkach, a wzięło w nich udział 1300 sportowców ze 154 krajów.

red.   

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: https://www.24ikp.pl/serwis/sport/20230126najwazniejsze2023/art.php