facebook
"80 km - z okazji 80 rocznicy bitwy pod Proszowicami"

    Dzisiaj jest poniedziałek, 08 marca 2021 r.   (67 dzień roku) ; imieniny: Beaty, Juliana, Wincentego Dzień Kobiet    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   |   praca-Jobsora   | 
 |   kultura-oświata   |   sport   |   społeczeństwo   |   mieszkańcy   |   natura   |   w szerszej perspektywie   |   foto - relacje   | 

serwis IKP / sport / "80 km - z okazji 80 rocznicy bitwy pod Proszowicami"
O G Ł O S Z E N I A


"80 km - z okazji 80 rocznicy bitwy pod Proszowicami"

(fot. Komitet Organizacyjny Obchodów 75 Rocznicy Powstania RP 1944)

Proszowice, 10-09-2019

     W niedzielę, 8 września odbył się rajd rowerowy "80 km - z okazji 80 rocznicy bitwy pod Proszowicami", było patriotycznie i sportowo :). Jeszcze na godzinę przed rozpoczęciem, nic nie wskazywało, że ten rajd się odbędzie. Jednak, pomimo deszczu, na miejsce zbiórki zaczęli przybywać pierwsi uczestnicy, dla których warunki pogodowe nie stanowiły żadnego problemu.

(fot. Komitet Organizacyjny Obchodów 75 Rocznicy Powstania RP 1944)
(fot. Komitet Organizacyjny Obchodów 75 Rocznicy Powstania RP 1944)
     Przed nimi byli oczywiście organizatorzy rajdu, do których dołączył dr Marcin Chorązki - przedstawiciel Oddziału IPN w Krakowie i burmistrz Grzegorz Cichy. Patronat Honorowy nad rajdem objął dyrektor Oddziału IPN w Krakowie wraz z burmistrzem Gminy i Miasta Proszowice i starostą proszowickim. To dzięki ich wsparciu finansowemu możliwe było przygotowanie dla każdego uczestnika oryginalnych medali i pożywnych zestawów regenerujących na drogę, posiłku po zakończeniu rajdu, ubezpieczenie oraz zapewnienie ochrony przez druhów OSP Kościelec i funkcjonariuszy Policji.

     Po dotarciu wszystkich uczestników zostali oni powitani przez burmistrza, następnie historyczny aspekt wydarzenia przybliżył dr Marcin Chorązki, a po nich wszelkich instrukcji i informacji na temat trasy rajdu udzielili organizatorzy, czyli Rafał Chmiela i Krzysztof Wojtusik, reprezentujący Komitet Organizacyjny Obchodów 75 Rocznicy Powstania Rzeczpospolitej Partyzanckiej 1944.

     Po złożeniu wiązanki kwiatów przy pomniku żołnierzy września, poległych w bitwie pod Proszowicami w dniu 7 września 1939 roku, grupa rowerzystów w kurtkach przeciwdeszczowych wyruszyła w drogę. Po przejechaniu 35 kilometrów zatrzymać się na chwilę zadumy w środku Puszczy Niepołomickiej przy pomniku na Osikówce, gdzie znajdują się groby żołnierzy poległych w dniu 9 września 1939 roku. Tam również złożono wiązankę kwiatów. Pogoda się poprawiła i znakomitych warunkach można było pokonać całe 80 kilometrów.

(fot. Komitet Organizacyjny Obchodów 75 Rocznicy Powstania RP 1944)
(fot. Komitet Organizacyjny Obchodów 75 Rocznicy Powstania RP 1944)
     Rajd zakończył się na parkingu MOSiR, gdzie na zmęczonych rowerzystów czekały wspaniałości w postaci dwudaniowego obiadu, kilku rodzajów ciast i kawy, przygotowane przez Koło Gospodyń Wiejskich ze Szklanej.

     Po tej regeneracji nastąpiła ceremonia zakończenia z udziałem starosty powiatu proszowickiego Grzegorza Pióro i zastępcy burmistrza Zbigniewa Nowaka, którzy razem z dr Marcinem Chorązkim wręczyli wszystkim zasłużone medale wraz z książkami i okolicznościowymi przypinkami ufundowanymi przez IPN. Wydarzenie tak spodobało się uczestnikom, że postanowiono z niego uczynić imprezę cykliczną połączoną z obchodami kolejnych rocznic Bitwy pod Proszowicami.

Wszystkim uczestnikom i tym, którzy pomogli zorganizować ten rajd należą się słowa uznania. Serdecznie dziękujemy!

Komitet Organizacyjny Obchodów 75 Rocznicy Powstania Rzeczpospolitej Partyzanckiej 1944   idź do góry powrót


 warto pomyśleć?  
Ludzie są jak kwiaty; stworzeni do tego, aby się rozwijać.
(Andre Liege)
marzec  8  poniedziałek
[9.00-16.00]   (Proszowice)
Dzień Zdrowia w Proszowicach
marzec  9  wtorek
marzec  10  środa
marzec  11  czwartek
DŁUGOTERMINOWE:


PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
hierarchia
parametry
miejsce prezentacji
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ