Zagrody, a bitwa pod Grunwaldem - w historia i anegdocie

Marcina z Wrocimowic (fot. zbiory ikp)
Proszowice, 9-11-2021

     Wiadomą rzeczą jest, że kilku rycerzy związanych z Ziemią Proszowską brało udział w słynnym starciu pod Grunwaldem. Wymienię tylko Marcina z Wrocimowic (chorąży wielkiej chorągwi ziemi krakowskiej) i Gniewosz z Dalewic (syn). Ponieważ w bitwie brali także udział rycerze posługujący się herbami Szreniawa i Drużyna, więc bardzo prawdopodobne jest, że byli tam nasi krajanie spod tych znaków. Także inni herbowi z pewnością reprezentowali nasz regionu.

     Pan Henryk Pomykalski w swoich artykułach dotyczących Proszowic z okresu jagiellońskiego przytacza informację (niestety do tej pory nie udało się znaleźć jej źródła) o koniach z Zagród: [...] Dwór, siedziba dóbr królewskich wraz z Zagrodami zasługują na opracowanie. To jest ciekawa historia, np. związana z tradycją, że w bitwie pod Grunwaldem król Władysław Jagiełło dosiadał konia ze stadniny Zagród Królewskich. Jest to prawdopodobne. Władca ten często odwiedzał dwór. Najczęściej zatrzymując się tu po wyjeździe z Krakowa albo wracając z podróży po kraju, najczęściej z Litwy. Często bywał tu dla odpoczynku po łowach w Puszczy Niepołomickiej [...].

     Inną ciekawą anegdotę o "związku" naszych Zagród Królewskich z piętnastowieczną bitwą, przysłał Włodzimierz Zbieranowski, który wraz z rodziną mieszkał przez pewien czas przy ulicy Zagrody Królewskie. Oto ona:

[...] Z bitwą pod Grunwaldem mają związek nie tylko konie z królewskiej stajni na Zagrodach, w filmie "Krzyżacy" A.Forda wystąpił mój brat Andrzej! Nie była to rola główna, jako student wydz. Chemii na Uniwersytecie Łódzkim, po zdaniu matury w Proszowicach, był statystą w scenach do których angażowano studentów.

Na zdjęciu, które przesyłam, na pierwszym planie widać Mieczysława Kalenika, który grał główną rolę Zbyszka z Bogdańca oraz nieco w głębi, po prawej stronie zdjęcia w żółtej kapuzie Andrzeja! Pozdrawiam serdecznie! [...]
.

(fot. zbiory Wł. Zbieranowskiego)

Ot, taka ciekawostka historyczno-filmowa ;).

Andrzej Solarz   

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: http://www.24ikp.pl/serwis/spoleczenstwo/zdanie/20211109zagrody_grunwald/art.php