Dzisiaj jest wtorek, 04 października 2022 r.   (277 dzień roku) ; imieniny: Edwina, Rosławy, Rozalii Ś.Dzień Ochrony Zwierząt    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 |   kultura-oświata   |   sport   |   społeczeństwo   |   mieszkańcy   |   natura   |   w szerszej perspektywie   |   foto - relacje   | 
 |   moim zdaniem   |   organizacje, partie...   |   z netu, z życia...   |   inicjatywy, programy, akcje...   | 
 nasze wybory 
 | 
 |   INNE   | 
 2018 sam. 
 |   2015 parl.   |   2015 prez   |   2014 sam.   | 

serwis IKP / aktywne społeczeństwo ZP / "nasze" wybory / samorządowe 2018 / Wredne pytania do Grzegorza Cichego ;)
O G Ł O S Z E N I A
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2022-10-03
USD 4,9207 -0,66%
EUR 4,8272 -0,87%
CHF 4,9806 -1,79%
GBP 5,5155 -0,73%
Wspierane przez Money.pl


Wredne pytania do Grzegorza Cichego ;)

Grzegorz Cichy (fot. goldenline.pl)

Proszowice, 16-10-2018

Andrzej Solarz (IKP): W naszym wywiadzie z Panem z sierpnia br. poruszyliśmy sprawę gazetki reklamującej działania gminy w ostatnim czasie, ile wydanie jej kosztowało gminę? Czy też była to wewnętrzna sprawa Dziennika Polskiego?

Grzegorz Cichy (kandydat na burmistrza Proszowic): Gazeta ukazała się w czerwcu przed uroczystościami związanymi z rocznicą 660 lat nadania Proszowicom praw miejskich. To sprawozdanie z prac urzędu i innych działań dla społeczeństwa było obiecane mieszkańcom gminy. W sąsiednich gminach wydaje się takie gazety, co miesiąc, często na kredowym papierze. Była to wkładka do Dziennika Polskiego koszt łączny wyniósł ok 3500 zł.

AS: Wiadomo już, jakich ma Pan konkurentów w wyborach, kto będzie groźniejszy? Jak Pan myśli będzie 2 runda i kto się w niej spotka?

GC: Szanuję ich udział w wyborach. Jednak wybór gospodarza gminy i miasta to nie jest walka pięściarska czy konkurs celebrytów Moi kontrkandydaci mają określone grupy wyborców. Ja jestem kandydatem dla wszystkich wyborców. Nie utożsamiam się z żadnymi grupami i chcę wspólnie ze wszystkimi nadal budować nową gminę i miasto Proszowice. Jeżeli ocenimy dotychczasową pracę moich kontrkandydatów i moją wybór sądzę jest jasny. Decyzje podejmą wyborcy. Ja każdy wynik przyjmę, podobnie jak 4 lata temu, z pokorą.

AS: Z Komitetu Wyborczego Grzegorza Cichego startuje 14 kandydatów, ilu z nich spodziewa się Pan wprowadzić do Rady Miejskiej?

GC: Wierzę w szanse każdego kandydata z naszego komitetu. Niektórzy mają trudnych do pokonania rywali, którzy byli lub są radnymi od wielu lat. Cztery lata temu wprowadziłem do Rady Miejskiej 5 zupełnie świeżych radnych. Wtedy z nich jedynie Marek Mazurek miał doświadczenie w samorządzie. Dzisiaj staram się o zdobycie większości w Radzie Miejskiej.

AS: Jak doszło do wsparcia Pana w wyborach przez PiS, czy jest to zapowiedź wstąpienia Pana do tej partii, a może nowych koalicji w Miejskiej Radzie? Czy poparcie to, to kula u nogi czy skrzydła do II kadencji?

GC: Otrzymałem wsparcie ze strony działaczy Prawa i Sprawiedliwości na rozwiązanie wielu problemów:, jakość wody - dotacja 350 tys. zł przed ŚDM, remont ul. O. Rafała, gdzie były konieczne dodatkowe prace, pomoc wicewojewody Józefa Gawrona przy tzw. powodziówkach, dotacje na ul. Wolności. Od posła Włodzimierza Bernackiego wsparcie na remont Komendy PSP i odwodnienie Łaganowa. Wsparcie było naturalną rzeczą wynikająca z dobrej współpracy. I prognozy pokazują, że nadal PiS będzie mógł pomagać Proszowicom.

AS: Co Pan obiecał w zamian za poparcie? Czy dlatego PiS nie wystawił swojej listy w gminie, czy swoich kandydatów "zainstalowali" w Pana komitecie? Czy za to PiS Panu coś obiecywał?

GC: Żadnych takich targów nie było.

AS: Ostatnio wrosła kwota dochodów gminy, jaka kwota to dotacja na zasiłek 500+? Ile gmina zarabia na dystrybuowaniu tej dotacji?

GC: Plan dotacji na 2018 r. w zakresie realizacji świadczenia wychowawczego wynosi 9 186 576 zł. z czego 129 854 zł to kwota, którą Gmina może wykorzystać na obsługę świadczenia (wynagrodzenia i pochodne dla pracowników).

AS: W trakcie Pana kadencji zostało zrealizowanych sporo inwestycji, jak odbiło się to na stanie zadłużenia gminy? Ile wynosiło zadłużenie gminy razem z jednostkami podległymi czy tylko 26 milionów obligacji, ile wynosi teraz?

GC: Przy założeniu, że wykonane inwestycje sfinansujemy z obligacji uważam, że kwota długu na koniec roku 2018 wyniesie 26 699 212,66 zł, zatem więcej tylko o 1 654 512,93 zł niż momencie objęcia przeze mnie funkcji burmistrza. Trzeba pamiętać o wielu zrealizowanych czasem bardzo kosztownych inwestycjach, na samo dokończenie budowy krytej pływalni potrzebnych było ponad 8,5 miliona złotych.

AS: Co zmieniło się w funkcjonowaniu urzędu gminy? Czy i jak zmieniła się ilość zatrudnionych osób w stosunku do początku kadencji (proszę wziąć także pod uwagę jednostki zależne)?

GC: Dużo się zmieniło na lepsze. Sprawnie obsługujemy mieszkańców i petentów. Pracownicy bardzo dobrze przygotowują wnioski, pozyskali i rozliczyli ogromną ilość pieniędzy. Liczba pracowników w urzędzie i jednostkach zależnych jest bardzo zbliżona do tej z 2014 roku.

AS: Czy na proszowickim rynku po rewitalizacji ilość miejsc parkingowych wzrośnie? A przy okazji czy są w końcu jednoznaczne decyzje o zmianie zasad parkowania na Rynku i generalnie w Proszowicach?

GC: Rynek nie ma być rewitalizowany w celu zrobienia na nim parkingu! Mieszkańcy chcą spokoju, a nie ryku motocykli, czy rajdów wokół rynku. Naszym zamiarem jest uspokojenie ruchu na rynku, i wyprowadzenie z niego zbyt długo blokujących miejsca aut. Jest opracowana koncepcja strefy parkowania, dokument wciąż jest aktualny, jednoznaczne decyzje w tej sprawie może tylko podjąć zgodnie z kompetencjami Rada Miejska a nie burmistrz. Będzie powołany komitet do spraw rewitalizacji i on rozważy koncepcję zagospodarowania rynku.

AS: Kontynuując problem parkowania, wszyscy kandydaci na burmistrza i wielu mieszkańców Proszowic zgodnie twierdzą, że z miejscami dłuższego postoju na terenie miasta jest źle. Jednym z powodów tego problemu jest zostawianie samochodów na wiele godzin przez osoby przyjeżdżające do pracy i osoby jadące busami do Krakowa. Wiadomo, że jedynym rozwiązaniem jest zlokalizowanie dużego parkingu w okolicy ronda przy drodze do Krakowa (zresztą przy okazji rozwiązałoby to problem miejsc parkingowych na w okresie święta zmarłych) i powiązania tego z funkcjonującą komunikacja busową. Dlaczego do tego czasu nic się w tym temacie konkretnego nie dzieje, a może się dzieje?

GC: To pracownicy urzędu wymyślili i opracowali koncepcję parkingu w okolicy ronda przy drodze do Krakowa. Jest wstępny projekt i kosztorys takiego parkingu. Jeśli zostanę burmistrzem to taki parking powstanie. Poza tym, to nie jest jedyne rozwiązanie. W czasie obecnej kadencji zmniejszyły się problemy z parkowaniem przy szpitalu, przy SP nr 1. Gmina utworzyła nowe parkingi wzdłuż ulicy Szpitalnej, na osiedlu Partyzantów przy drodze do Caritasu, pracownicy urzędu wynajmują miejsca postojowe na pozyskanej do parkowania prywatnej działce. MOSiR stworzył nowe miejsca postojowe przy pływalni, powiększyły się parkingi przy placach targowych.

AS: Jeszcze kontynuując sprawę PSZOK-u z wywiadu dla TV Proszowice. Czy mieszkańcy ulicy Jagiełły, a przynajmniej mieszkający najbliżej byli pytani o zdanie? Czy będzie monitoring punktu zbiórki? Czy w gminie jest pracownik posiadający odpowiednią wiedzę i uprawnienia, który zagwarantuje nam, że inwestycja zostanie zrealizowana wg odpowiednich norm wykonawczych, a materiały użyte do jej realizacji będą odpowiednie?

GC: Byli pytani w 2013 roku, kiedy mój poprzednik wydał decyzje o WZZIT, a potem, gdy starostwo powiatowe wydało pozwolenie na budowę. Będzie monitoring, każdy przychodzący i wjeżdżający na teren PSZOKa musi zostać zarejestrowany na bramie, jest też ważony oraz musi być mieszkańcem gminy z aktualną deklaracją śmieciową. Jeśli chodzi o fachowy nadzór nad inwestycją zgodnie z przepisami zatrudniony jest inspektor nadzoru.

AS: Jak już jesteśmy przy ul. Jagiełły, kiedy w końcu chodzący nią piesi nie będą narażeni na skręcenie nogi lub "utknięcie" na nierównym chodniku? Czy dalej jest aktualny pomysł "asfaltowego" trotuaru, który na przykład mnie się b. nie podoba, jako mieszkaniec nie bardzo wierzę w odpowiednią, jakość wykonania i obawiam się, że będziemy gubili buty nie mówiąc już o zapachach, gdy rozgrzeje się on do 50 stopni?

GC: Mój kandydat na radnego Marek Miller ma wpisany postulat remontu tej ulicy. W związku z wyrażoną prośbą pana redaktora, jeśli zostanę burmistrzem to powtórzymy rozwiązania zastosowane przez nas przy remoncie ul. Ojca Rafała: chodnik z ładnej kostki, jezdnia asfaltowa. (Nawierzchnie asfaltowe są na chodnikach w Wiedniu, Monachium, Pradze i Dublinie... widziałem ostatnio w Niepołomicach. Stosuje się je poza terenem zabudowanym - wygodniej i taniej w utrzymaniu, odśnieżanie, chwasty itp.).

AS: Są zamontowane czujniki pomiaru, jakości powietrza. Czy zostały przeprowadzone analizy wyników? Jeżeli tak, to, jakie są wnioski, jeżeli nie to, dlaczego? Jakie przedsięwzięcia gmina chce wprowadzić oprócz programów rządowych i wojewódzkich, aby stan, jakości powietrza poprawić. Jak ocenia Pan działanie czujników i dlaczego był przeciwny ich zamontowaniu?

GC: Gmina Proszowice na moje zlecenie, jako jedyna w całym powiecie Proszowickim zakupiła i opłaca działanie czujników powietrza. Pokazały one taką sama wiedzę, jaką mieliśmy uzyskiwaną ze stacji pomiarowej WIOS. Powietrze jest złe w sezonie grzewczym od listopada do kwietnia a zanieczyszczenia pochodzą z kominów domów opalanych węglem. Od wiosny do jesieni czujniki w Proszowicach pokazywały: Wspaniałe powietrze! Nieustannie działamy na rzecz poprawy, jakości powietrza. Lista przedsięwzięć:

W ostatnim czasie w naszej gminie zamontowaliśmy kotłownie gazowe w hali sportowej, na krytej pływalni, w budynku Gimnazjum, Klubie Malucha i szkole w Żębocinie. Gmina jest też w trakcie realizacji programów wymiany starych kotłów węglowych. W ich ramach znikną "kopciuchy", które zostaną zastąpione piecami bardziej nowoczesnymi, głównie gazowymi. W ramach programu finansowane z Regionalnego Programu Operacyjnego zostało już wymienionych 58 pieców, a łącza wartość wypłaconych dotacji to pół miliona złotych. Na rok przyszły planowana jest wymiana kolejnych 56. W ramach Programu Ograniczania Niskiej Emisji w latach 2016 i 17 wymieniono 49 pieców.

Odbyło się też spotkanie informacyjne na temat rządowego programu "Czyste powietrze", który przewiduje dotacje dla osób, które chcą wymienić stary piec lub ocieplić dom. Zainteresowanie było spore, przyszło około 170 osób. W ciągu najbliższych miesięcy powinna się też rozpocząć realizacja programu dotyczącego odnawialnych źródeł energii. Powstanie 61 instalacji fotowoltaicznych, 14 instalacji solarnych, 9 pomp ciepła i 19 kotłów na biomasę. Wartość zaplanowanych inwestycji to 1,8 mln złotych.


AS: Gmina reaktywowała gminną spółkę "Wodociągi Proszowickie", czym ta spółka może się pochwalić z wyjątkiem sporej podwyżki opłat za wodę i ścieki? O ile zmniejszyła straty wody? Ile metrów wodociągów i kanalizacji wyremontowała i ile to kosztowało? Ile zarabia jej prezes?

GC: Po kilkunastu latach rabunkowej eksploatacji przez ZWiK - prywatną firmę, 1 kwietnia 2016 roku wodociągami, kanalizacją, Stacja Uzdatniania Wody i Oczyszczalnią Ścieków zaczęła zajmować się nasza gminna spółka. To nie była żadna reaktywacja, Wodociągi Proszowickie zostały przez mnie wymyślone od podstaw. W krótkim czasie udało się poprawić, jakość wody oraz przywrócić odpowiednie ciśnienie w wodociągu. Przeprowadzono liczne remonty zniszczonej instalacji wodociągowej i kanalizacyjnej.

AS: Pana konkurent Mateusz Gajda ponoć nie może doprosić się o jasną, konkretną informację z Urzędu Gminy na temat wielkości środków finansowych na wypłaty, jakie trzeba rezerwować w budżecie. Z okazuje się, ze jest ich za mało, z czego to wynika, czy tak trudno ją wyliczyć znając ilość etatów?

GC: Pan radny otrzymał w trakcie konstruowania projektu budżetu na rok 2018 szczegółowe obliczenia dotyczące wynagrodzeń. Te obliczenia były mu przedstawione i wyjaśniane przez moją zastępczynię i pracowników merytorycznych Centrum Obsługi Oświaty. Wyliczona wówczas kwota to 15 833 711,61 zł. Środki te w związku z potrzebami inwestycyjnymi gminy i postulatami inwestycyjnymi zgłoszonymi przez Radnych zostały zmniejszone o kwotę 996 000 zł. Obecnie po zwrocie tych kwot do budżetu oświaty kwota ta wynosi 15 729 288 zł. Do tego doszły środki unijne pozyskane na dodatkowe zajęcia dla uczniów w kwocie 449 427 zł.

AS: Proszę wymienić 5 największych inwestycji zrealizowanych za Pana kadencji, ile one kosztowały, ile środków na przeprowadzenie ich gmina pozyskała i skąd, a ile musiała wyłożyć z własnego budżetu?

GC: 1. Kryta pływalnia 20 mln 200 tys. zł.

Nasze pomysły:

2. Klub dziecięcy Maluch.

3. Remonty dróg ogólnodostępnych i dojazdowych do pól ponad 26 kilometrów nakładek asfaltowych.

4. Remont ulicy Szpitalnej ok 600 tys. zł.

5. Wodociąg ul. Krakowska ponad 830 tys. zł.

6. Wyremontowano wiele remiz.

7. Powstały nowe place zabaw.


AS: Jakie najważniejsze bolączki ma gmina Proszowice i jak Pan je chce rozwiązać w ewentualnej przyszłej kadencji?

GC: Ja rozumiem, że pytanie to dotyczy inwestycji, jakie należy nadal wykonywać w gminie i mieście Proszowice. Bardzo ważna jest kontynuacja remontu dróg, kanalizacja miasta, rewitalizacja Proszowic, na którą pozyskaliśmy ponad 12 ml zł dofinasowania, modernizacja oczyszczalni ścieków, rozbudowa sieci gazowniczej (nie jest to zadanie gminy, ale będziemy wspierali mieszkańców w ich działaniach). Kolejność tych inwestycji jest przypadkowa, gdyż wszystkie są jednakowo ważne.

Dużym problemem jest brak miejsc parkingowych w mieście. Udało się nam ich sporo utworzyć, choćby przy ulicy Szpitalnej czy między osiedlem Partyzantów a Caritasem. Mamy koncepcję i kosztorys na wybudowanie parkingu "Zaparkuj i jedź" obok ronda przy ulicy Krakowskiej i obwodnicy.


AS: Jak Pan skomentuje ranking wykorzystywania środków unijnych prezentowany w gazecie "Wspólnota", o którym pisaliśmy na łamach IKP?

GC: Proszę patrzeć na to, w jakim stanie była gmina 4 lata temu a w jakim stanie jest dzisiaj. Oceńcie sami ile się udało zrobić.

AS: Teraz może kilka słów od Pana do mieszkańców gminy.

GC: Szanowni Mieszkańcy Gminy i Miasta Proszowice!

W listopadzie 2014 obdarzyliście mnie zaufaniem w wyborach na burmistrza Gminy i Miasta Proszowice. Dzięki waszym głosom zostałem wybrany na te zaszczytną funkcję. Przez prawie cztery lata służyłem Wam, realizując wasze postulaty i oczekiwania.

Dzisiaj podsumowując kadencje mamy wszyscy powody do zadowolenia. Bardzo dużo punktów z programu wyborczego z 2014 roku zostało zrealizowanych. Dużym wysiłkiem został ukończony kryty basen. Powstały nowe miejsca dla najmłodszych i seniorów: żłobek Klub dziecięcy Maluch, oddziały przedszkolne w SP nr 1 i w Kościelcu, świetlice szkolne, senior Wigor w Zespole Placówek Caritas.

Sprawnie zrealizowaliśmy rządowe programy: reformę oświaty, 500 plus i Dobry start. Zadbaliśmy o infrastrukturę. Położyliśmy ponad 26 kilometrów nowych nawierzchni asfaltowych na drogach gminnych. W gminie i mieście, wyremontowane zostały ulice: O. Rafała, Szpitalna, Słoneczna, Droga przez las, Dębowiec, Zamkowa, Zamkowa boczna, Wiślana, powstało również wiele nowych chodników.

Poprawiła się estetyka w mieście, na rynku, na ulicach i na osiedlach. Nad głównymi ulicami świecą nowoczesne energooszczędne lampy ledowe. Powstały wiaty przystankowe na Małym Rynku, ul. Kościuszki, Szpitalnej i przy drogach wojewódzkich. Odmulonych zostało prawie 34 km rowów melioracyjnych. Wyremontowane zostały mosty na rzece Szreniawie i na Ścieklcu: w Piekarach, na ul. Racławickiej, w Jazdowiczkach, Stogniowicach, dwa mosty w Opatkowicach.

Doszły również kolejne sukcesy: pozyskanie i kompleksowy remont dawnego hotelu pielęgniarek, termomodernizacje wielu budynków wiejskich i remiz OSP. Dzięki utworzonej gminnej spółce Wodociągi Proszowickie sieć wodociągowa, kanalizacyjna, Stacja Uzdatniania Wody i Oczyszczalnia Ścieków są we właściwy sposób utrzymywane po wieloletniej nadmiernej eksploatacji przez prywatną spółkę. Zakończył się problem bakterii w wodociągu. W kranach płynie czysta woda. Zbudowaliśmy 4,5 km nowego wodociągu. Ukończyliśmy pierwszy etap kanalizacji Jakubowic, modernizowaliśmy kanalizację w mieście.

Powstał Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, który dba o dobre warunki dla uprawiania sportu. Nie wszystko udało się zrealizować, nadal szukamy głębinowego ujęcia wody, trwają prace nad Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego. Są to zadanie zaplanowane na kolejne lata.

Z optymizmem patrzę w przyszłość. Dzięki dobrze przygotowanym wnioskom pozyskaliśmy z wielu źródeł ponad 30 milionów złotych dofinasowań.

Przed nami kolejne wyzwania: Rewitalizacja rynku, domu kultury, biblioteki, amfiteatru, hali sportowej i parku miejskiego. Budowa boiska ze sztuczna nawierzchnią, skate parku, kortu tenisowego, przystani kajakowej, placów zabaw i ścieżki rowerowej. Wartość tych projektów to prawie 20 milionów złotych.

Pozyskaliśmy dotacje: na remont ulicy Wolności, modernizację targowiska, oczyszczalni ścieków, Otwarte Strefy Aktywności.

Wspólnie po kolejne sukcesy!

Proszę o poparcie!

Proszę o Twój głos 21 października. Grzegorz Cichy


AS: Dziękuję.

GC: Dziękuję.Andrzej Solarz   idź do góry powrót


 warto pomyśleć?  
Zawsze jest dobry dzień, kiedy otwierasz szczęśliwe oczy.
(ks. Jan Twardowski)
październik  4  wtorek
październik  5  środa
październik  6  czwartek
październik  7  piątek
DŁUGOTERMINOWE:


PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
hierarchia
parametry
miejsce prezentacji
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ