Dzisiaj jest wtorek, 04 października 2022 r.   (277 dzień roku) ; imieniny: Edwina, Rosławy, Rozalii Ś.Dzień Ochrony Zwierząt    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 |   kultura-oświata   |   sport   |   społeczeństwo   |   mieszkańcy   |   natura   |   w szerszej perspektywie   |   foto - relacje   | 
 |   moim zdaniem   | 
 organizacje, partie... 
 |   z netu, z życia...   |   inicjatywy, programy, akcje...   |   nasze wybory   | 
 |   Gniazdo ZP   | 
 Związek ERiI 
 |   TTRP   |   inne organizacje   |   partie polityczne   | 

serwis IKP / aktywne społeczeństwo ZP / organizacje, partie / ZERiI / Udany "wypad" seniorów do Cieszyna
O G Ł O S Z E N I A
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2022-10-03
USD 4,9207 -0,66%
EUR 4,8272 -0,87%
CHF 4,9806 -1,79%
GBP 5,5155 -0,73%
Wspierane przez Money.pl


Udany "wypad" seniorów do Cieszyna

zwiedzanie Góry Zamkowej
(fot. Wiesław Paluch)

Proszowice, 25-05-2022

     W środę, 18 maja 2022 roku grupa Seniorów z rejonu proszowickiego, zamiast skorzystać z miejscowej atrakcji, jaką jest cotygodniowy targ w Proszowicach postanowiła pojechać na jeden dzień do Cieszyna. Uczestnicy wyprawy wspólnie z miejscowym przewodnikiem zwiedzali miasto Cieszyn, a także przekroczyli granicę Polsko - Czeską.

Cieszyn - to miasto na południu Polski leżące u stóp Beskidów, nad rzeką Olzą. Część lewobrzeżna należy do Czech i nosi nazwę Czeski Cieszyn, prawobrzeżna nosi nazwę Cieszyn. Miasto stanowi centrum kulturalne, oświatowe i administracyjne Śląska Cieszyńskiego.

zwiedzanie Góry Zamkowej
(fot. Wiesław Paluch)
przebudowana rotunda romańska p.w. św. Mikołaja, jedna z najstarszych świątyń w chrześcijańskiej Polsce, jej wizerunek znajduje się na banknocie 20 zł
(fot. Wiesław Paluch)
Wieża Piastowska z XIV w. o wysokości 29 metrów - jedna z wież gotyckiego zamku
(fot. Wiesław Paluch)
     Dzięki pani przewodniczce dowiedzieli się m.in. dlaczego nazywają go "Małym Wiedniem". Nazwa wynika z tego, że w 1805 roku na pół roku Cieszyn stał się tymczasową stolica Cesarstwa Austriackiego. Było to po rewolucji francuskiej z 1789 roku i przejęciu władzy przez Napoleona. Austria zostaje wplątana w wojny napoleońskie i władze austriackie właśnie do Cieszyna przeniosły dwór, urzędy centralne oraz ambasady.

W Cieszynie, Seniorzy zobaczyli m.in.:

Wzgórze Zamkowe (Góra Zamkowa) - Pierwsze ślady osadnictwa na Górze Zamkowej pochodzą z V wieku p.n.e., w I wieku p.n.e. osada pozostawała w kręgu kultury lateńskiej, związanej z Celtami. Na przełomie IX i X wieku osiedliła się tu ludność słowiańska. Około 990 roku ufortyfikowany drewniano-ziemnymi obwałowaniami gród został włączony do państwa Piastów. Wokół grodu rozwijało się podgrodzie, które było początkiem miasta Cieszyn.

     Na Górze powstały obiekty murowane: rotunda (XI w.) i wieża ostatecznej obrony (XIII w.). W XIV wieku ziemno-drewniany gród został zastąpiony gotyckim zamkiem książęcym.

     W 1838 roku Arcyksiążę Karol Ludwik Habsburg zlecił przebudowę swej rezydencji na Górze Zamkowej. Polecił rozebrać ruiny w górnej części zamku, oprócz romańskiej rotundy, Wieży Piastowskiej i założyć tam romantyczny park.

    Pozostałości zamku dolnego wykorzystano do budowy tzw. Pałacu Myśliwskiego, który ukończono w 1840 roku.

taras widokowy na Wzgórzu Zamkowym, widok na Cieszyn i most graniczny na rz. Olza
(fot. Wiesław Paluch)
wspólne zdjęcie przed Pałacem Myśliwskim
(fot. Wiesław Paluch)

Pałac Myśliwski - od początku był siedzibą dyrekcji Komory Cieszyńskiej (zarządu dobrami habsburskimi), w jego salonach koncentrowało się życie artystyczne miasta. Podczas I wojny światowej Pałac był siedzibą głównego sztabu armii austriackiej. Po zakończeniu wojny, w 1918 roku rezydowała w nim Rada Narodowa Księstwa Cieszyńskiego, pierwsza polska władza na Śląsku Cieszyńskim od czasów piastowskich. Obecnie mieści się tam Szkoła Muzyczna I i II stopnia.

Pomnik ku czci Legionistów Śląskich Poległych za Polskę - Wzniesiono w 1934 roku przed Pałacem. Pomnik został zniszczony w 1939 roku przez Niemców. Po wojnie w jego miejscu władze PRL postawiły Pomnik Wdzięczności Armii Czerwonej. Nike cieszyńska zrekonstruowana została w przedwojennym kształcie dopiero po upadku komunizmu w 2005 roku dzięki lokalnej społeczności.

pomnik dedykowany jest legionistom śląskim, którzy wzięli udział w I wojnie światowej w szeregach II Brygady Legionów Polskich
(fot. Wiesław Paluch)

Studnia Trzech Braci - Miejsce związane jest z legendą o założeniu miasta. Legenda mówi, że w 810 roku po długiej rozłące spotkali się przy źródle synowie polskiego księcia: Bolko, Leszko i Cieszko i z wielkiej radości spotkania założyli miasto.

     Legenda, choć piękna, niewiele ma wspólnego z prawdą. Publicznie po raz pierwszy została opowiedziana przez (powołującego się na podania ludowe) cieszyńskiego burmistrza i kronikarza Alojzego Kaufmanna cesarzowi Franciszkowi I podczas jego pobytu w Cieszynie w 1817 roku. Legenda przypominała polskie korzenie Cieszyna. Po ukazaniu się drukiem w 1840 roku, stała się wręcz wersją obowiązującą.

studnia Trzech Braci. Do XIX wieku pobierał z niej wodę m.in. browar mieszczański
(fot. Wiesław Paluch)
wnętrze altanki studni - widać umieszczone napisy
(fot. Wiesław Paluch)

     Studnia istniała już w XV wieku i należała do braci dominikanów, w połowie XVI wieku została przekazana władzom miasta. Żeliwną neogotycką altankę ustawiono w 1868 roku, w jej wnętrzu umieszczono napis o spotkaniu trzech braci po polsku, łacinie i niemiecku. W 1951 roku niemiecki napis zastąpiono płaskorzeźbą - powiększeniem medalu Jana Raszki z 1910 roku, wybitego z okazji obchodów 1100 lecia legendarnego założenia miasta.

Rynek - został założony w tym miejscu w końcu XV wieku. Średniowieczna zabudowa została zniszczona przez pożar w 1552 roku. Po wielkim pożarze miasta w 1789 roku domy przebudowano w stylu barokowo-klasycystycznym. Wiele kamienic swój wygląd otrzymało w XIX i na początku XX wieku.

     Do początku XX wieku rynek spełniał funkcje placu targowego. Część domów przyrynkowych zajmowały gospody i zajazdy, przykładem może być budynek dawnego Hotelu pod Brunatnym Jeleniem. W tym miejscu już od połowy XVIII wieku istniał hotel. Obecny gmach, wzniesiony był na początku XX wieku wg najnowocześniejszych wzorów wiedeńskich i był najlepszym hotelem w mieście.

turyści zwiedzają Rynek w Cieszynie
(fot. Wiesław Paluch)
hotel pod Brunatnym Jeleniem
(fot. Wiesław Paluch)

     Na środku rynku stoi studnia z figurą św. Floriana wykonana w 1777 roku. Przed 1679 rokiem studnia była drewniana - była elementem średniowiecznego systemu zaopatrywania miasta w wodę.

     W południowo - zachodniej części płyty rynku znajduje się tabliczka wraz z fragmentem oryginalnych szyn tramwajowych upamiętniająca cieszyńskie tramwaje, które w Cieszynie kursowały w latach 1911 - 1921.

turyści zaglądnęli do Browaru Zamkowego, w 1654 r. w pobliżu Wieży Piastowskiej uruchomiono browar, podczas przebudowy wzgórza przeniesiono browar na prawo od Pałacu Myśliwskiego
(fot. Wiesław Paluch)

Ewangelicki Kościół Jezusowy (pl. Kościelny) - w 1709 roku cesarz Józef I zezwolił na budowę kościoła Jezusowego na przedmieściach Cieszyna jako "kościoła łaski".

     Wybudowany został w latach 1710-25, wieżę o wys. 75 m dobudowano w 1750 roku. Jest największym w Europie Środkowo-Wschodniej kościołem ewangelicko-augsburskim. Mieści się w nim ok. 6000 osób (3500 miejsc siedzących).

ewangelicki Kościół Jezusowy
(fot. Wiesław Paluch)
widoczne empory i organy
(fot. Wiesław Paluch)

     Kościół zbudowany jest na planie prostokąta, z jednoprzęsłowym prezbiterium. Po bokach prezbiterium znajdują się kaplice: chrzcielna i przedpogrzebowa. Nad nawami bocznymi znajdują się dwie kondygnacje empor. Kościół oświetlany jest przez 59 półkolistych okien.

wnętrze kościoła
(fot. Wiesław Paluch)

     Ołtarz główny z symbolem Opatrzności Bożej w zwieńczeniu i nadnaturalnej wielkości figurami czterech ewangelistów ma wysokość 17 metrów. W centrum ołtarza znajduje się obraz "Ostatnia Wieczerza", autorstwa Franza Oesera z Lipska.

     W nawie najważniejszym elementem jest kazalnica o wys. 9 m zbudowana w stylu barokowo-manierycznym. Chór wsparty jest na 6 kolumnach.

ołtarz główny
(fot. Wiesław Paluch)
ambona
(fot. Wiesław Paluch)

Wycieczka była udana!

Serdecznie zapraszamy Seniorów na kolejne wyjazdy turystyczne organizowane przez Zarząd Oddziału Rejonowego Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów z siedzibą w Proszowicach.

Wiesław Paluch   


Tekst opracowano na podstawie relacji przewodniczki wycieczki i strony internetowej www.visitcieszyn.com.idź do góry powrót


 warto pomyśleć?  
Zawsze jest dobry dzień, kiedy otwierasz szczęśliwe oczy.
(ks. Jan Twardowski)
październik  4  wtorek
październik  5  środa
październik  6  czwartek
październik  7  piątek
DŁUGOTERMINOWE:


PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
hierarchia
parametry
miejsce prezentacji
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ