Seniorzy na wczasach w Rewalu
    Dzisiaj jest wtorek, 26 września 2023 r.   (269 dzień roku) ; imieniny: Cypriana, Justyny, Łucji MD Głuchego    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 |   kultura-oświata   |   sport   |   społeczeństwo   |   mieszkańcy   |   natura   |   w szerszej perspektywie   |   foto - relacje   | 
 |   moim zdaniem   | 
 organizacje, partie... 
 |   z netu, z życia...   |   inicjatywy, programy, akcje...   |   nasze wybory   | 
 |   Gniazdo ZP   | 
 Związek ERiI 
 |   TTRP   |   OSP   |   inne organizacje   |   partie polityczne   | 

serwis IKP / aktywne społeczeństwo ZP / organizacje, partie / ZERiI / Seniorzy na wczasach w Rewalu
O G Ł O S Z E N I A
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2023-01-24
USD 4,3341 +0,23%
EUR 4,7073 -0,24%
CHF 4,7014 -0,22%
GBP 5,3443 -0,38%
Wspierane przez Money.pl


Seniorzy na wczasach w Rewalu

Rewal 2021 (fot. Andrzej Powidzki)

Proszowice, 14-09-2021

     Grupa seniorów z powiatu proszowickiego żegnała lato na rewalskim słonecznym szlaku, położonym w malowniczej okolicy, wśród sosnowo-świerkowych lasów na zachodnim wybrzeżu Bałtyku.

     Seniorzy po wypakowaniu bagaży i wstępnym urządzeniu się w pokojach pensjonatu, pomimo zmęczenia długą podróżą, pierwsze kroki skierowali w stronę plaży i centrum miasta, aby zapoznać się jak najszybciej z nadmorską wsią Rewal.

     Rewal jest to jedna z najpiękniejszych miejscowości całego Pomorza Zachodniego z urokliwą, piaszczystą, a przede wszystkim czystą plażą, która wśród turystów uważana jest za wyjątkowo sprzyjającą do wszelkich form wypoczynku. W wielu miejscach oparta jest o klif (stroma, pionowa ściana brzegu morskiego) i nieustannie zachwyca swoim widokiem, zarówno na morze, jak i na klify i wydmy.

Rewal 2021 (fot. Andrzej Powidzki)

     Rewal i rewalska plaża, w lecie to zwykle zatłoczone miejsce, ale w pozostałe pory roku stają się prawdziwą oazą spokoju i idealnym miejscem do relaksu, co bardzo odpowiadało proszowickim seniorem. Zarówno przed obiadem, jak i po obiedzie można było ich zobaczyć na plaży leżących i drzemiących na leżakach lub spacerujących brzegiem morza i po deptaku na klifie, a wieczorem na ławeczkach i kawiarniach w centrum Rewala.

     Atrakcje w Rewalu nie ograniczają się tylko wyłącznie do rozległej plaży. Bardzo przyjemną atrakcją dla wszystkich jest także plac z ławeczkami w centrum Rewala, gdzie na środku placu ustawione są szkielety dwóch wielorybów, wykonane z odpornej na warunki atmosferyczne, specjalnej stali.

     Dlaczego lokalne władze akurat ustawiły tam szkielety wielorybów? Odpowiedź znajdziemy w jednej z legend. Dawno temu, w czasach gdy człowiek był właściwie bezradny wobec sił natury, w pobliżu rewalskiej plaży pojawił się olbrzymi wieloryb. Zdziwiło to tutejszych mieszkańców, którzy wcześniej nie widzieli takiego wielkiego stworzenia. Postanowiono go wyciągnąć na brzeg. W tym celu, do wieloryba zaprzęgnięto wszystkie konie z okolicy. Pomysł był karkołomny, gdyż konie zapadając się w piasku nie były w stanie przeciągnąć takiego kolosa. Zaniechano dalszych prób, ale z pomocą przyszedł szalejący sztorm, który wyrzucił walenia na plażę. Wówczas ludzie poćwiartowali go, dzieląc się cennym mięsem, a jego szkielet przewieziono do pobliskiego kościoła w Trzęsaczu, gdzie leżał latami. Wraz z zamknięciem kościoła na klifie w Trzęsaczu, jedno z żeber wieloryba przeniesiono do katedry w Kamieniu Pomorskim, tak kończy się przekaz.

Rewal 2021, centrum (fot. Andrzej Powidzki)
Rewal 2021, pomnik rybaka (fot. Andrzej Powidzki)
     Lokalne władze, czerpiąc wiedzę z tej historii, postanowiły uczynić z wielorybów symbol gminy. Same rzeźby, to dwa kolosy o wadze 10 oraz 5 ton, noszące łacińskie imiona; Ventus i Fluctus, co znaczy Wiatr i Fala. Znajdują się one w środkowej części nowego placu, na którym znajduje się również fontanna, której wody po zmroku barwi świetlna iluminacja. To miejsce wraz z pobliską platformą widokową stanowi centrum Rewala i zawsze tu można było spotkać wielu turystów, w tym seniorów z Proszowic.

     Pobliska platforma widokowa, a także taras widokowy na nadmorskim klifie, to idealne miejsca do oglądania morskich fal i odległego horyzontu - w dzień oraz najlepsze miejsca do oglądania wyjątkowych spektakli - wschodu i zachodu słońca. Wschodzące i zachodzące słońce przeglądające i kąpiące się w wodzie jest tak magiczne i możliwe tylko do zobaczenia nad morzem.

     To jeszcze nie wszystko, co mieli okazję zobaczyć turyści z Proszowic. Bowiem na nadmorskim klifie znajduje się deptak, z którego wyprowadzone są wejścia na plażę.

     Warto jednak było przejść się także tym deptakiem, a w szczególności w kierunku wschodnim, gdzie znajduje się rozległy taras widokowy, z którego widok na morze jest urzekający. Mijając taras, wkraczamy na cudowną część deptaku zwaną Aleją Zakochanych i Róż, a to za sprawą ustawionych przy deptaku ławeczek z rzeźbami legendarnych postaci z literatury i filmu oraz rosnących tam blisko 150. gatunków róż i innych egzotycznych krzewów. Dodaje to uroku temu miejscu.

Rewal 2021, przystań rybacka (fot. Andrzej Powidzki)
Rewal 2021, Romeo i Julia (fot. Andrzej Powidzki)

     Pierwszą ławeczkę z rzeźbą plenerową odsłonięto w październiku 2010 roku, jest nią legendarna para kochanków. Ławeczka, na której w miłosnym uścisku uwieczniono Romea i Julię z dramatu Williama Szekspira, znajduje się przy wejściu na plażę nr 21., u zbiegu ul. Klifowej i Różanej. Autorem rzeźby jest znany szczeciński artysta Grzegorz Sztuk.

     Drugą odsłonięto w 2012 roku, jest nią rzeźba Mały Książe, ze znanej najpiękniejszej opowieści o poszukiwanej przyjaźni. Książki, której autorem jest Antoine de Saint-Exupery. Autorem rzeźby jest poznański artysta Rafał Nowak.

     Następną rzeźbą, która ma zagościć w Alei Zakochanych jest Tadeusz i Zosia - para zakochanych z najsłynniejszego dzieła Adama Mickiewicza, poematu Pan Tadeusz. Rzeźba została wybrana w drodze głosowania wśród turystów i mieszkańców Rewala.

Rewal 2021, taras widokowy (fot. Andrzej Powidzki)

     W Rewalu warto zobaczyć nie tylko plażę i malownicze klifowe wybrzeże z Aleją Zakochanych i Róż, ale także inne ciekawe miejsca, takie jak: Pomnik Rybaka, Park Wieloryba, Bajkową Chatę, dworzec nadmorskiej kolei wąskotorowej, przystań rybacką, czy kościół pw. Najświętszego Zbawiciela. Są to miejsca, które seniorzy zwiedzali indywidualnie.

     Ponadto, brali udział w zorganizowanych wycieczkach do atrakcyjnych miejsc. Byli w Świnoujściu, Międzyzdrojach, Wolińskim Parku Narodowym, Ogrodach Tematycznych Hortulusa w Dobrzycy k/ Koszalina oraz Kołobrzegu, skąd wypłynęli na rejs po wodach Bałtyku.

Kołobrzeg, przystan (fot. Zofia Jeleń)

     Członkowie Polskiego Związku Emerytów i Inwalidów z rejonu Proszowice nad Bałtykiem wypoczywali od 29 sierpnia do 7 września 2021 roku. To był naprawdę udany wypoczynek!

Irena Powidzka   

Rewal, zachód słońca(fot. Andrzej Powidzki)


fot. Andrzej Powidzki
zdjęcia sierpień/wrzesień 2021   publikacja: 14-09-2021idź do góry powrót


 warto pomyśleć?  
Zawsze jest dobry dzień, kiedy otwierasz szczęśliwe oczy.
(ks. Jan Twardowski)
wrzesień  26  wtorek
wrzesień  27  środa
wrzesień  28  czwartek
wrzesień  29  piątek
DŁUGOTERMINOWE:


PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
szczegóły
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ