Wycieczka na Podhale

(fot. Wiesław Paluch)

Proszowice, 19-07-2021

     W dniu 15 lipca, 50. osobowa grupa emerytów z naszego powiatu, wraz ze swoimi pociechami wyjechała na Podhale na wycieczkę organizowaną przez Zarząd O/Rej PZERiI W Proszowicach.

     W drodze do Zakopanego odwiedziliśmy Sanktuarium Matki Bożej Królowej Podhala w Ludźmierzu. Jest to niewielka miejscowość bardzo często odwiedzana przez pielgrzymów. Wewnątrz w ołtarzu głównym znajduje się figura Matki Bożej, która została wykonana około 1400 roku w drewnie lipowym przez nieznanego artystę. Pozłacana rzeźba liczy 125 cm wysokości i przedstawia Matkę Bożą, która w prawej dłoni trzyma berło a na lewej ręce Dzieciątko Jezus.

     Przy wejściu znajduje się źródełko wody związane z legendą o kupcu węgierskim, który jechał do Nowego Targu na jarmark. Na zewnątrz znajduje się Ogród Różańcowy gdzie w centralnej części jest rzeźba św. Jana Pawła II, trzymającego w ręce różaniec. Obok jest ołtarz papieski a pod nim kaplica dedykowana św. Janowi Pawłowi II.

(fot. Wiesław Paluch)

     Udaliśmy się także do Bukowiny Tatrzańskiej do wód termalnych, gdzie przez 2,5 godziny zażywaliśmy kąpieli. Termy Bukowina - to 20 basenów termalnych o wysokiej temperaturze umiejscowione na 3 poziomach. To także strefa zabaw dla dzieci jak i dorosłych. Woda pozyskiwana z odwiertu ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie, jest doskonałym środkiem leczniczym i rehabilitacyjnym.

(fot. Wiesław Paluch)

     Przy pięknej słonecznej pogodzie odwiedziliśmy stolice Tatr - Zakopane. Krupówki jak zawsze tłoczne ale zarazem pełne uroku. Zadowoleni wróciliśmy do naszych domów.

Wiesław Paluch   


fot. Wiesław Paluch
zdjęcia 15-07-2021   publikacja: 19-07-2021

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: http://www.24ikp.pl/serwis/spoleczenstwo/orgpart/zerii/20210719podhale/art.php