Kazimierscy emeryci dbają o zdrowie

w środku Wiesław Rębacz (fot. Zdzisław Kuliś)

Kazimierza Wielka, 15-03-2019

     Co raz to nowe inicjatywy powstają w kazimierskim Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów. Ostatnio Starostwo w Kazimierzy Wielkiej wspólnie z Zarządem Oddziału Rejonowego Związku, którego prezesem jest Wiesław Rębacz zorganizowało zajęcia rehabilitacyjne dla członków tegoż Związku. W tym roku zajęcia te są prowadzone już po raz drugi. Zajęcia są prowadzone w Kazimierskim Ośrodku Sportowym pod okiem fizjoterapeuty Mariusza Kryzy. Jest to terapeuta certyfikowany metody Mc Kenzie oraz terapeuta dyplomowany metody PNF. Mariusz Kryza jest znany jako prowadzący rehabilitację przy szpitalu Powiatowym w Kazimierzy Wielkiej.

     Celem prowadzonych ćwiczeń jest poprawa wytrzymałości fizycznej, krążeniowo - oddechowej oraz koordynacji nerwowo - mięśnowej. Ćwiczenia zapobiegają zanikom mięśniowym i ograniczeniom zakresu ruchu stawów.

prowadzący zajęcia Mariusz Kryza (fot. Zdzisław Kuliś)
uczestnicy podczas ćwiczeń (fot. Zdzisław Kuliś)

     Odpowiednio dobrane ćwiczenia, dostosowane do stanu zdrowia i możliwości uczestników, usprawniają ciało, wzmacniają mięśnie tułowia oraz kończyn i zapobiegają bólom kręgosłupa. Regularny trening dobrze wpływa na układ oddechowy i poprawia krążenie.

     Ćwiczenia rehabilitacyjne realizowane w grupie wpływają na pozytywną samoocenę swojego stanu zdrowia, zadowolenie z życia oraz ogólne samopoczucie.

     Udział w rehabilitacji bierze 22 emerytek i emerytów w grupach po dziesięć i dwanaście uczestników. Zajęcia są prowadzone raz w tygodni, a ma ich być w tej serii dziesięć. Ćwiczenia są prowadzone w pozycji leżącej na plecach, na brzuchu, na boku oraz w klęku podpartym i stojąc.

Całkowity koszt rehabilitacji pokrywa starostwo w Kazimierzy Wielkiej.

Zdzisław Kuliś   

uczestnicy podczas ćwiczeń (fot. Zdzisław Kuliś)
Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: http://www.24ikp.pl/serwis/spoleczenstwo/orgpart/zerii/20190315kw_gimnastyka/art.php