facebook
Seniorzy z Proszowic ciągle aktywni

    Dzisiaj jest piątek, 22 października 2021 r.   (295 dzień roku) ; imieniny: Haliszki, Lody, Przybysłšwa    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 |   kultura-oświata   |   sport   |   społeczeństwo   |   mieszkańcy   |   natura   |   w szerszej perspektywie   |   foto - relacje   | 
 |   moim zdaniem   | 
 organizacje, partie... 
 |   z netu, z życia...   |   inicjatywy, programy, akcje...   |   nasze wybory   | 
 |   Gniazdo ZP   | 
 Związek ERiI 
 |   TTRP   |   inne organizacje   |   partie polityczne   | 

serwis IKP / aktywne społeczeństwo ZP / organizacje, partie / ZERiI / Seniorzy z Proszowic ciągle aktywni
O G Ł O S Z E N I A
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2021-10-22
USD 3,9576 +0,32%
EUR 4,6072 +0,31%
CHF 4,3157 +0,60%
GBP 5,4652 +0,35%
Wspierane przez Money.pl


Seniorzy z Proszowic ciągle aktywni

Termy Szaflary (fot. Andrzej Powidzki)

Proszowice, 13-09-2018

     W poniedziałek, 10 września 2018 roku grupa emerytów z powiatu proszowickiego i ich sympatycy, udała się na jednodniową wycieczkę do Szaflarach i Zakopanego.

     W Szaflarach, w kompleksie basenów termalnych, który jest jedynym w swoim rodzaju obiektem na Podhalu to właśnie tutaj relaksowali się emeryci. Mieli oni do dyspozycji cztery baseny, dwa zewnętrzne i dwa wewnętrzne z atrakcjami. Przez około 2,5 godzinny przebywania w kompleksie basenowym Termy Szaflary korzystali z różnych rodzajów relaksujących atrakcji wodnych. Warto podkreślić, że woda która wypełnia baseny ma najlepszą mineralizację wśród wód wykorzystywanych w celach rekreacyjnych w Polsce.

Zakopane - Krupówki (fot. Andrzej Powidzki)

     Zawsze podczas takich wyjazdów członkowie proszowickiego związku emerytów oprócz "moczenia się" w basenach termalnych odwiedzają miasto Zakopane, gdzie wciąż tu można poczuć góralskie klimaty. Obowiązkowym punktem w planie zwiedzania Zakopanego jest spacer najsłynniejszym deptakiem w Polsce - Krupówki, gdzie znajdują się liczne restauracje, knajpki i sklepy z pamiątkami. Ale zanim dojechali do centrum Zakopanego zwiedzili w Zakopanem - Olcza Sanktuarium Matki Bożej Objawiającej Cudowny Medalik.

Dnia 27 listopada 1830 r. Niepokalana Dziewica objawiła się św. Katarzynie Laboure i poleciła jej przygotować medalik, którego wzór ukazała. Obiecała przy tym, że wszyscy, którzy go nosić będą, otrzymają wiele łask. Tych, którzy mi ufają, otoczę szczególną opieką.

Matka Boża Objawiająca Cudowny Medalik św. Katarzynie Laboure (fot. Andrzej Powidzki)

     Historia powstania Sanktuarium Matki Bożej Objawiającej Cudowny Medalik w Zakopanem - Olczy sięga pierwszych lat XX stulecia. Zgromadzenie Księży Misjonarzy św. Wincentego a Paulo podjęło wtedy starania o wybudowanie w okolicy Zakopanego Domu Zdrowia dla księży zagrożonych gruźlicą. W 1913 r. rozpoczęła się budowa Domu Wypoczynkowego dla księży z kaplicą, a 27 kwietnia 1914 r. Książęco - Biskupi Konsystorz Diecezji Krakowskiej podjął decyzję o utworzeniu na Olczy samodzielnej parafii. Choć planowano budowę kościoła na Olczy już w 1913 r., a od 1956 roku Kuria Metropolitalna w Krakowie i Olczanie występowali do władz o zezwolenie na podjęcie budowy, dopiero 1 lipca 1980 r. wojewoda nowosądecki wydał zezwolenie na budowę kościoła. Nową świątynię konsekrowano 30 lipca 1988 r. Aktu poświęcenia dokonał metropolita krakowski, ks. Kardynał Franciszek Macharski.

     Bryła kościoła składa się z pięciu segmentów nierównej wysokości, które oglądane z boku przywołują na myśl złożone do modlitwy dłonie. Koncepcja architektoniczna nawiązuje jednocześnie do stromizny dachów góralskich oraz strzelistych szczytów tatrzańskich. Kościół podobnie, jak wcześniej kaplica przy Domu Zgromadzenia, zostały wzniesione pod opieką i wezwaniem Matki Bożej Niepokalanej Objawiającej Cudowny Medalik.

nawiążanie do stromizny dachów góralskich i szczytów (fot. Andrzej Powidzki)

     W Zakopanem turyści mieli piękną pogodę. Pogoda sprzyjała do korzystania ze spaceru po mieście, a w szczególności po Krupówkach, które zachęcały do korzystania ze znajdujących się tam urokliwych knajpek, a witryny sklepowe zachęcały do ich odwiedzenia.

     Jednak byli i tacy, którzy postanowili wybrać się na Gubałówkę, to był strzał w dziesiątkę. Z Gubałówki zobaczyli niesamowity widok całej panoramy Tatr i Zakopanego. Jedynie śpiący rycerz - Giewont był owiany delikatną mgiełką niczym kołderką i odpoczywał.

     Na Gubałówce znajduje się dwumetrowa figura z brązu "Polonia Restituta", która stanęła na jej szczycie w 1938 roku. Przedstawia ona postać kobiety zwróconej w stronę Tatr, która symbolizuje odrodzoną Polskę. Na jej wyciągniętej ręce siedzi orzeł z rozpostartymi do lotu skrzydłami. Rzeźba przypomina o wolności, która nie jest dana raz na zawsze.

     Spacerując z Gubałówki w stronę Butorowego Wierchu Drogą Papieską, prowadzącą szczytem grzbietu, cały czas towarzyszył nam przepiękny widok na Tatry. Nie wiedząc kiedy, jak dotarliśmy do miejsca gdzie stoi drzewo, a na nim umieszczony jest krzyż i tabliczka z nekrologiem: [...] W 21 wiosnę życia rażone piorunem w dniu 17.07.1968 r. Maria Ignasiak, Halina Skrzypkowiak, obydwie z Rogoźna Wlkp.

Ta tablica niech będzie przestrogą dla tych, którzy mają zamiar w czasie burzy szukać schronienia pod drzewem.

Droga Papieska, drzewo trafione piorunem, dwie osoby zginęły (fot. Andrzej Powidzki)

     Idąc dalej Drogą Papieską, ujrzeliśmy kapliczkę Matki Bożej Różańcowej. Kaplica na Gubałówce powstała pod koniec lat 60. XX wieku, w akcie wdzięczności za ocalenie życia w czasie II wojny światowej. Ufundowali ją i zainicjowali budowę Władysław i Marianna Bachleda - Księdzularz. Kaplica, początkowo niewielkich rozmiarów, miała być miniaturą drewnianego kościoła. W jej wnętrzu zobaczyć można tabernakulum stylizowane na zakopiański dom. W ołtarzu umieszczono rzeźbę Antoniego Kenara. Co ciekawe, kaplica istniała już na początku lat 60. XX wieku, jednak oficjalnie funkcjonowała jako pomieszczenie gospodarcze, gdyż ukrywano ją przed ówczesną władzą. Po dobudowaniu wieżyczki groziło jej zburzenie przez władze, w związku z czym inicjatorzy budowy przenieśli ją w całości i ukryli na swojej ziemi. Na miejsce wróciła dopiero w 1971 roku.

     Niektórzy odwiedzili jedną z najsłynniejszych polskich nekropoli - Stare Cmentarzysko na Pęksowym Brzyzku przy ul. Kościeliskiej, gdzie pochowani są zasłużeni dla miasta ludzie. Tuż przy cmentarzu znajduje się jeden z najstarszych zabytków w Zakopanem, drewniany zabytkowy kościół zwany też Starym Kościołem, który został zbudowany w 1847 roku.

kaplica Matki Bożej Różańcowej na Gubałówce (fot. Andrzej Powidzki)

Turyści w dobrych nastrojach wracali do domu, planując kolejny wyjazd na Podhale.

Andrzej Powidzki   


fot. Andrzej Powidzki
zdjęcia 10-09-2018   publikacja: 13-09-2018idź do góry powrót


 warto pomyśleć?  
Ciesz się drobiazgami, a wielkie szczęście wejdzie w Twoje życie.
(autor nieznany)
październik  22  piątek
[9.00-14.00]   (Koszyce)
sadźmy drzewa i oddychajmy czystym powietrzem!
październik  23  sobota
[10.00]   (Prusy)
ARGRO-KRAK 2021 UR
październik  24  niedziela
[5.00]   (Proszowice)
giełda drobnego inwentarza i koni
październik  25  poniedziałek
DŁUGOTERMINOWE:


PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
hierarchia
parametry
miejsce prezentacji
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ