facebook
U emerytów z Proszowic jak w dobrej rodzinie - wywiad z Kazimierą Kulisą

    Dzisiaj jest niedziela, 16 grudnia 2018 r.   (350 dzień roku) ; imieniny: Albiny, Sebastiana, Zdzisławy    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 |   kultura-oświata   |   sport   |   społeczeństwo   |   mieszkańcy   |   natura   |   w szerszej perspektywie   |   foto - relacje   | 
 |   moim zdaniem   | 
 organizacje, partie... 
 |   z netu, z życia...   |   inicjatywy, programy, akcje...   |   nasze wybory   | 
 |   Gniazdo ZP   | 
 Związek ERiI 
 |   TTRP   |   inne organizacje   |   partie polityczne   | 

serwis IKP / aktywne społeczeństwo ZP / organizacje, partie / ZERiI / U emerytów z Proszowic jak w dobrej rodzinie - wywiad z Kazimierą Kulisą
O G Ł O S Z E N I A
patronaty IKP


U emerytów z Proszowic jak w dobrej rodzinie - wywiad z Kazimierą Kulisą

Kazimiera Kulisa - przewodnicząca Koła PZERiI w Proszowicach (fot. Andrzej Powidzki)

Proszowice, 19-02-2018

     W grudniu 2017 roku zakończył się proces sprawozdawczo - wyborczy w kołach terenowych proszowickiego Oddziału Rejonowego Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów. W wyniku wyborów nastąpiła także zmiana we władzach Koła Terenowego w Proszowicach - dokonało się to 9 grudnia 2017 r. Powołano nowy "odmłodzony" Zarząd Koła w składzie: Kazimiera Kulisa - przewodnicząca, Stanisław Hagowski - wiceprzewodniczący, Elżbieta Moskowczenko - sekretarz, Krystyna Pabiańczyk - skarbnik i Zofia Rokita - członek.

     Niedawno minęło 60 dni działalności nowego Zarządu Koła. Z tej okazji o rozmowę poprosiłem panią Kazimierę Kulisę - nową przewodniczącą Koła, która mówi o planach i działaniach Zarządu Koła na rzecz środowiska seniorów.

Andrzej Powidzki: Pani przewodnicząca, co powinniśmy wiedzieć o proszowickim Kole Terenowym Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów?

Kazimiera Kulisa: Proszowickie Koło Terenowe Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów jest najliczniejszą organizacją seniorską w powiecie. Po weryfikacji przeprowadzonej przy okazji procesu sprawozdawczo-wyborczego Koło zrzesza 325 osób, są to osoby które wywiązują się z określonego w § 12 Statutu obowiązku nałożonego na członka Związku. Pomimo zmniejszenia ilości członków o 17 osób, Koło wciąż istnieje i będzie działało prężnie, gwarantuje to odmłodzony skład osobowy nowego Zarządu. Wszyscy członkowie Zarządu Koła pracują społecznie z pełnym zaangażowaniem.

A.P.: Chciałbym się dowiedzieć, jak Zarząd Koła chce zachęcić osoby będące na emeryturze do zaangażowania się w życie społeczne i sprawić by seniorzy czuli się i byli postrzegani jako użyteczni członkowie społeczności lokalnej?

K.K.: Odpowiedź na to pytania jest jedna, Zarząd Koła stara się zainteresować jak największą rzeszę seniorów swoim programem działania z atrakcyjnymi propozycjami spędzenia wolnego czasu, a tym samym zachęcić do aktywności społecznej i wyjścia z domu. Każdy emeryt może przyjść choćby na jedno spotkanie z Zarządem Koła, który ma swoją siedzibę w budynku urzędu Gminy i Miasta Proszowice, pokój nr 31. Biuro Koła jest czynne w każdy poniedziałek od godziny 9.00 - 13.00. Podczas spotkania, zainteresowanym przedstawimy cel i formę działania Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów oraz program działania Koła i zaproponujemy zapisanie się do naszego Koła.

     O tym, że senior potrafi, udowadnia nam dotychczasowa postawa i aktywność seniorów proszowickiego Koła. Potencjał mają ogromny. Widać, że nowemu Zarządowi Koła zależy na tym, by każdego roku było coraz więcej aktywnych seniorów, a ich szczęśliwe życie, radość i wartość było widać na co dzień.

A.P.: A dziś, po dwóch miesiącach działalności, czym może pochwalić się nowy Zarząd Koła?

K.K.: Seniorzy z naszego Koła tworzą swojego rodzaju rodzinę, wspaniale czują się w swoim towarzystwie i doskonale się rozumieją. Wspólnie wyjeżdżają na wycieczki i bawią się na imprezach integracyjnych. Dążymy do tego aby nasze Koło tętniło życiem. Obecny Zarząd starał się stworzyć roczny program działania tak, by członkowie Koła mogli się jak najczęściej spotykać i miło spędzać czas. W bieżącym roku mamy już za sobą spotkanie noworoczne połączone z zabawą taneczną, wyjazd do kina w Krakowie, a przed nami kolejna impreza "Dzień Kobiet".

Spotkanie kobiet należących do Koła Proszowice organizujemy w sobotę 10 marca o godz. 15.00 w Centrum Kultury i Wypoczynku w Proszowicach. Zapisy na spotkanie prowadzą członkowie Zarządu Koła Proszowice. Serdecznie zapraszam do wzięcia udziału w spotkaniu wszystkie Panie należące do naszego Koła.


     W programie działania proszowickiego Koła na 2018 rok znajduje się jeszcze wiele innych ciekawych i atrakcyjnych imprez, między innymi imprezy pod hasłem: "Ziemia Świętokrzyska", "Pożegnanie lata", "Powitanie jesieni", "Skarby Wawelu" i inne. Więcej informacji na ten temat jest na stronie internetowej Koła: www.sites.google.com/site/pzeriirejonproszowice.

A.P.: A skąd Koło ma środki na tak szeroką działalność?

K.K.: Wiadomo, że z samych składek członkowskich - którymi musimy się dzielić z organami nadrzędnymi Związku - nie można zdziałać wiele, dlatego każde wsparcie finansowe przy realizacji zaplanowanych zamierzeń jest dla Koła bardzo cenne, możemy wówczas nasz plan działania realizować tak, aby naszym seniorom dać jak najwięcej radości. Ponadto, znaczną część kosztów organizowanych imprez ponoszą ich uczestnicy - seniorzy.

Korzystając z okazji, apeluję do wszystkich członków Koła o regularne opłacanie składek członkowskich, jedynego stałego źródła finansowania działalności Koła, to tylko 2,50 zł miesięcznie - rocznie 30 złotych.


     Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów to wielka siła lokalnej społeczności. Z tego co zauważyłem, członkowie proszowickiego Koła są doskonałym tego przykładem, a wszystko dzieje się dzięki wspaniałej współpracy z włodarzami Gminy i Miasta Proszowice, a w szczególności z burmistrzem Grzegorzem Cichym.

     Pani przewodnicząca, w świetle tych faktów pozostaje jedynie wyrazić uznanie dla nowego Zarządu Koła Terenowego w Proszowicach, a Pani życzyć sukcesów w kierowaniu na rzecz aktywizacji i integracji środowiska seniorów. Dziękuję za rozmowę.

Andrzej Powidzki   idź do góry powrót


 warto pomyśleć?  
Raj nie jest z tego świata, ale są na nim jego fragmenty.
(Anonim)
grudzień  16  niedziela
[10.00]   (Proszowice)
Ciżma Stańczyka
[12.15]   (Proszowice)
Baja Jaja - teatrzyk
[15.30]   (Proszowice)
VII Wigilia pod gwiazdami
grudzień  17  poniedziałek
grudzień  18  wtorek
grudzień  19  środa
DŁUGOTERMINOWE:


PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
hierarchia
parametry
miejsce prezentacji
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ