VI Noc Świętojańska

(fot. TTR Proszowice)

Proszowice, 27-06-2022

     Nasza "Świętojanka" w tym roku odbyła się w piątek, 24 czerwca. Tradycyjnie najkrótszą noc w roku obchodziliśmy kwiatowo, kolorowo, radośnie, z muzyką i śpiewem. Świętowanie rozpoczęło się o godz. 18.30 na Ryku w Proszowicach - powitaliśmy mieszkańców, gości i ogłosiliśmy konkurs na najładniejszy wianek upleciony z kwiatów i ziół polnych.

(fot. TTR Proszowice)

     Proszowicką Noc Świętojańską uświetniły występami zaproszone przez nas dzieci z Przedszkola nr 2 - kolorowo i radośnie zaprezentowały się na naszym rynku. W trochę inne rytmy wprowadziła nas Orkiestra Dęta "Przyszłość" z Niegardowa, która już po raz drugi przyjęła nasze zaproszenie. Po raz kolejny wystąpiła także Orkiestra Dęta Floriana z Kościelca, wykonując bardzo ciekawy koncert.

     Formacja Taneczna Kolory, czyli grupa tancerzy działająca przy CKiW Proszowice, zawodowo i z pełnym oddaniem zaprezentowała swoje układy, błyszcząc i przykuwając uwagę widzów zgromadzonych na rynku.

(fot. TTR Proszowice)

     Te występy wypełniły nam oczekiwanie na wyniki konkursu na najładniejszy wianek. Komisja zgodnie stwierdziła, że wszystkie wianki są piękne, ale nagrodzone mogą być tylko trzy.

Nagrody ufundowane przez Burmistrza Gminy i Miasta Proszowice "popłynęły" do: Zofii Pomykalskiej (I nagroda), Elżbiety Moskowczenko (II nagroda), Mileny Niedziałki (III nagroda).

(fot. TTR Proszowice)

     Na zakończenie widowiska na Rynku wystąpił zaproszony przez nas Regionalny Zespół Podegrodzia, który swoim występem uświetnił VI Noc Świętojańską. Członkowie zespołu zostali obdarowani artykułami promującymi naszą gminę ufundowanymi przez Gminę i Miasto Proszowice. Następnie przy dźwiękach Orkiestry Floriana, Orkiestry Przyszłość i śpiewie Zespołu Podegrodzie uformowano korowód na czele z dziewczynami w białych sukienkach i mieszkańcami miasta.

     Grupa motocyklowa "Jazda" poprowadziła nas ulicami miasta nad Szreniawę, gdzie przy radosnym śpiewie i zapalonych pochodniach puszczaliśmy wianki, które popłynęły do Wisły. Jak donosi Dziennik Polski jeden z nich - największy i najpiękniejszy - zatrzymał się przy młynie w Szreniawie u pani Janiny i pana Jana. No cóż, piękny prezent imieninowy został wyłowiony i przechowywany na pamiątkę.

(fot. TTR Proszowice)

     Noc Świętojańską zakończyliśmy pokazem sztucznych ogni, który wszystkich zgromadzonych nad rzeką mieszkańców i gości wprowadził w osłupienie - było przepięknie!

TTR Proszowice   

(fot. TTR Proszowice)


Dziękujemy Centrum Kultury i Wypoczynku Proszowice za nagłośnienie naszego widowiska, firmie Amplus za owoce dla dzieci, Policji Proszowice i wszystkim członkom naszego Stowarzyszenia oraz tym, którzy przyczynili się, że VI Noc Świętojańska była po prostu piękna.

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego i PFRON Proszowice.

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: http://www.24ikp.pl/serwis/spoleczenstwo/orgpart/ttrp/20220627swietojanska/art.php