Kreatywna księgowość budżetowa, nieudolna polityka monetarna i niszczenie gospodarki przez rząd

(fot. media.polska2050.pl)

28-07-2021

     Kreatywna księgowość, realizacja ogromnych operacji finansowych z pominięciem ustawy budżetowej, czyszczenie długów z wcześniejszych lat pod płaszczykiem walki z pandemią Covid-19 - to zarzuty, które posłowie Polski 2050 przedstawili podczas czwartkowego briefingu w Sejmie (22 lipca).

"W 2020 roku rząd premiera Morawieckiego dokonał gwałtu na finansach publicznych. Aż 10% Produktu Krajowego Brutto to wydatki dokonane poza ustawą budżetową" - alarmowała posłanka Polski 2050 Paulina Hennig-Kloska. W jej ocenie najlepiej obrazuje to rozbieżność między deficytem budżetu państwa, który w 2020 roku wyniósł 85 mld zł, a właściwym długiem publicznym liczonym zgodnie z metodologia? Unii Europejskiej. Ten ostatni wzrósł o 290 mld zł i sięgnął gigantycznej kwoty: 1 biliona 336 mld zł.

"Stopa inwestycji - po raz kolejny sięgnęła dna: Czy wszędzie było tak źle?- pytała Paulina Hennig-Kloska "Polskie 16,7 proc. to najniższa wartość spośród 11 państw Unii Europejskiej położonych w Europie Środkowo-Wschodniej. Dla porównania stopa inwestycji w Czechach przekraczała w 2020 r. 25% PKB, a na Węgrzech - 27%. Stopę inwestycji powyżej 20% PKB odnotowały także Estonia, Chorwacja, Litwa, Łotwa i Rumunia. Świat nie będzie czekać na Polskę" - ostrzegała Paulina Hennig-Kloska.

     Poseł Polski 2050 Mirosław Suchoń zauważył, że w ciągu ostatnich dwóch lat ceny żywności wzrosły o 10 proc., ceny nośników energii, utrzymania mieszkania o ponad 7 proc, a ceny związane z usługami medycznymi - o 5 proc."To aspekty niezwykle ważne dla Polek i Polaków" - mówił Mirosław Suchoń. - "Z powodu niskiego oprocentowania i wysokiej inflacji zgromadzone w bankach oszczędności tracą na wartości. Następuje mechanizm przechodzenia w inne formy oszczędzania, choćby lokowanie w nieruchomości. A to sprawia, że rośnie tzw. bańka nieruchomościowa" - mówił Mirosław Suchoń.

     Senator Polski 2050 Jacek Bury przypomniał, że finanse publiczne to finanse nas wszystkich. "Przecież wszyscy składamy się na budżet płacąc podatki, więc budżet powinien służyć obywatelom" - podsumował senator Jacek Bury.

Polska 2050   

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: http://www.24ikp.pl/serwis/spoleczenstwo/orgpart/partie/20210728_2050_ksiegowosc/art.php