Jubileusz 60-lecia pszczelarzy z Koła Nowe Brzesko

(fot. Arkadiusz Fularski)
(fot. Arkadiusz Fularski)

Bobin, 30-11-2023

     W sobotę, 25 listopada pszczelarze z Międzygminnego Koła Pszczelarzy Nowe Brzesko obchodzili 60-lecie swojej działalności. Uroczystość rozpoczęto mszą świętą koncelebrowaną w kościele parafialnym w Bobinie.

     Wśród księży biorących udział w nabożeństwie nie mogło zabraknąć ks. kanonika Czesława Parkity wieloletniego proboszcza w Bobinie (14 lat), a zarazem kapelana i przyjaciela pszczelarzy z nowobrzeskiego Koła. Obecni byli również: ks. kanonik Wiesław Baran z Książnic Wielkich, ks. Jan Wiech z Witowa, ks. Krzysztof Dziurzyński z Koszyc oraz ks. Damian Łabuz z Bobina obecny kapelan Nowobrzeskich pszczelarzy.

- Ja pszczelarzem nie byłem. Dopiero tutaj w Bobinie zacząłem się zapoznawać z fascynującą pracą pszczół. Pochwały dla pszczół znajdujemy już w Starym Testamencie. Pszczoły są mistrzami życia rodzinnego. Są zdyscyplinowane, pracowite, dbają o czystość. Są wzorem jedności. Od pszczół możemy się uczyć wartości rodzinnych, poszanowania rodziny, harmonii, ładu, jedności. A rodzina to szczęście, które jest źródłem sukcesu, a nie odwrotnie. Uczmy się życzliwości, ludzie życzliwi są szczęśliwi. Niech wasza praca służy waszym rodzinom, a św. Ambroży miodu dołoży - mówił podczas homilii ks. Parkita.

(fot. Arkadiusz Fularski)
(fot. Arkadiusz Fularski)
     W czasie mszy śpiewała Katarzyna Plaga z Kuchar a wiersz o św. Ambrożym zaprezentował Arkadiusz Fularski. Obecne były trzy poczty sztandarowe reprezentujące: Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Małopolsce, Koło w Grobli i Koło Nowobrzeskie. Po mszy przemaszerowano do Bobińskiej strażnicy OSP gdzie odbyła się dalsza uroczystości. Po przywitaniu przybyłych przez prezesa Koła Adama Łękasa, pierwsza głos zabrała sekretarz Koła.

- Niestety nie zachowały się żadne dokumenty założycielskie Koła. Strawił je pożar domu u byłego prezesa Gasińskiego. Jesteśmy jednak w posiadaniu kopii protokołu z wizytacji Koła przez Wojewódzki Związek Pszczelarzy w dniu 1 czerwca 1963 roku. Są też protokoły z 1979 i 1981. Wykaz z 1983 wskazuje na pszczelarzy uprawnionych do zakupu cukru, który wówczas był reglamentowany. Wiemy też, że w latach 80-tych XX w. Koło liczyło 82 pszczelarzy, którzy bardzo chętnie zapisywali się na szkolenia - mówiła Łucja Kułas, która założyła i prowadzi kronikę Koła.

     Uroczystość stała się okazją do wyróżnienia najbardziej aktywnych pszczelarzy w Kole przez prezesa WZP Wojciecha Spisak i wiceprezes WZP Zofię Piechowicz. Srebrną Odznakę Pszczelarską otrzymał: ks. kanonik Czesław Parkita a Brązowe Odznaki Pszczelarskie: Łucja Kułas, Edward Różak, Wiesław Kapusta i Zdzisław Zając.

     Podczas uroczystości nie mogło zabraknąć podziękowań dla pszczelarzy od zaproszonych gości. Prowadzący tę część uroczystości pierwszego zaprosił starostę Powiatu Proszowickiego.

- Na wniosek pana Arkadiusza Fularskiego postanowiłem z okazji jubileuszu przyznać dla waszego Koła nagrodę czyli Medal Starosty Proszowickiego. Jesteście pierwszą organizacją, która otrzymuje ode mnie to wyróżnienie, ale zarazem jest to też podziękowanie za waszą piękną wieloletnią pracę. Jestem na tej uroczystości również, jako wnuk pszczelarza. W tym roku niespodziewanie dane mi było chwilowo zastępować dziadka i poznawałem praktycznie pracę z pszczołami. Wszystkiego najlepszego na kolejne lata! - mówił Krystian Hytroś wnuk zasłużonego pszczelarza Jerzego Hytrosia.

     Podziękowania i życzenia pszczelarzom złożyli też: poseł RP Norbert Kaczmarczyk, burmistrz Stanisław Rybak, burmistrz Grzegorz Cichy, Wojciech Spisak prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy, który przybył wraz z wiceprezes WZP Zofią Piechowicz i skarbnikiem WZP Stefanem Klimek. Prezes Spisak podziękował też staroście, burmistrzom i wójtom, samorządowcom oraz posłowi Kaczmarczykowi za wieloletnie wspieranie pszczelarzy. - Silnych pszczół, beczek pełnych miodu i słodkiego życia - życzył prezes WZP.

(fot. Arkadiusz Fularski)
(fot. Arkadiusz Fularski)
     Zarząd Koła zadbał, aby uroczystość wypadła godnie i okazale. Moderatorem spotkania był Eugeniusz Śpiewak, który wraz z żoną Edytą wykonał w swoim Zakładzie Krawiecko Hafciarskim EDIHAFT w Czajęczycach sztandar dla Koła Nowobrzeskiego w 2022 roku.

- Dziękuję wszystkim, którzy nam pomagali, a szczególnie mojej żonie Ani. Ale dzisiaj też chcę podziękować bezimiennie i szczerze moim krytykom, którzy mnie krytykowali dopingując tym samym do pracy. Bez was nie byłoby dzisiaj tej uroczystości. Jak widzimy, dobra krytyka działa mobilizująco - mówił Stanisław Piątek z Kuchar.

     O miły klimat i smaczny poczęstunek zadbały sympatyczne panie z KGW Bobin. Obiad przygotowała legendarna kuchnia Stanisława Palucha "Pod kasztanami", a jak powiedział skarbnik Koła, niewątpliwa jest też zasługa wędlin o niezwykłych walorach smakowych, które już po raz kolejny podarował sklep w Stogniowicach przez państwo Bożenę i Adama Lipowieckich.

Specjalne pozdrowienia przekazano też dla zaprzyjaźnionego od wielu lat Koła z Grobli tzw. "Braci Zawiślaków".

     Warto podkreślić, że od czasu kiedy Sława Przybylska po raz pierwszy zaśpiewała Hymn Pszczelarzy w sali koncertowej Szkoły Muzycznej w Koszycach 18 czerwca 2022 roku, to jest on zawsze prezentowany na uroczystościach pszczelarskich. Hymn ten Wielka Gwiazda Polskiej Estrady nagrała specjalnie dla Koła Nowe Brzesko, a bez wątpienia jest to zasługa miłośnika talentu Wielkiej Sławy wspomnianego już wyżej skarbnika Piątka.

     Pszczelarzom z Międzygminnego Koła Pszczelarzy Nowe Brzesko gratulujemy Jubileuszu 60-lecia działalności, jak również życzymy nieustającej opieki ze strony patrona św. Ambrożego, którego święta przypada 7 grudnia.

(fot. Arkadiusz Fularski)


Arkadiusz Fularski   

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: https://www.24ikp.pl/serwis/spoleczenstwo/orgpart/inne/20231130pszczelarze60/art.php