Sztandar dla pszczelarzy z Koła Nowe Brzesko

(fot. Krzysztof Łakomski)
(fot. Krzysztof Łakomski)

Bobin, 6-12-2020

     W sobotę 3 grudnia 2022 roku podczas uroczystej mszy świętej koncelebrowanej w kościele parafialnym w Bobinie bp Jan Piotrowski ordynariusz diecezji kieleckiej poświęcił sztandar pszczelarzy zrzeszonych w Kole Nowe Brzesko. Wcześniej wygłosił homilię z akcentem pszczelarskim.

     Wśród księży biorących udział w uroczystości nie mogło zabraknąć ks. kanonika Czesława Parkity wieloletniego proboszcza w Bobinie a zarazem kapelana i przyjaciela pszczelarzy z nowobrzeskiego Koła. Obecni byli również: ks. kanonik Wiesław Baran z Książnic Wielkich, ks. kanonik Zbigniew Janiczek (Pijar) z Sierosławic, ks. Jan Wiech z Witowa i ks. Krzysztof Dziurzyński oraz ks. Damian Łabuz z Bobina obecny kapelan nowobrzeskich pszczelarzy.

     Po mszy w bobińskiej strażnicy odbyła się uroczystość przekazania pszczelarzom sztandaru. W imieniu fundatorów: starosty Krystiana Hytrosia, Edyty i Eugeniusza Śpiewak, burmistrza Stanisława Rybaka, burmistrza Krzysztofa Madejskiego, burmistrza Grzegorza Cichego, sztandar na ręce Wojciecha Spisaka prezesa Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy przekazali Edyta Śpiewak i poseł RP Norbert Kaczmarczyk. Następnie prezes Spisak przekazał sztandar Adamowi Łękasowi prezesowi Koła Pszczelarzy Nowe Brzesko. Ten zaś wręczył sztandar pocztowi sztandarowemu w osobach: Marek Frankiewicz, Edward Różak i Dariusz Włusek.

(fot. Krzysztof Łakomski)

     Niestrudzony skarbnik Koła Stanisław Piątek z Kuchar dwoił się i troił wraz z Zarządem Koła, aby uroczystość wypadła godnie i okazale, i tak też było. Posiadająca niezwykły talent artystyczny i nie mniejszy urok osobisty Magdalena Sowa - Zyzańska sprawiła zebranym swoim występem wspaniałą ucztę dla ducha. O wyjątkowo smaczny poczęstunek zadbało KGW Bobin, pomagały też Panie z KGW Kuchary i KGW Łapszów. Jak mówi skarbnik Piątek niewątpliwa w tym zasługa bardzo smacznych wędlin podarowanych ze sklepu w Stogniowicach i mięsa ze sklepu w Łaganowie.

(fot. Krzysztof Łakomski)

     Dodajmy, że sztandar wykonano w Zakładzie Krawiecko Hafciarskim EDIHAFT w Czajęczycach. Uroczystość stała się okazją do wyróżnienia najbardziej aktywnych pszczelarzy w Kole przez prezesa WZP Wojciecha Spisak i wiceprezes WZP Zofię Piechowicz. Srebrne Odznaki Pszczelarskie otrzymali: Jerzy Hytroś i Stanisław Piątek.

     Brązowe Odznaki Pszczelarskie: Józef Doniec, Zbigniew Gwóźdż, Edward Różak, Zdzisław Grabski, Zbigniew Stasik, Kazimierz Stasik, Marek Frankiewicz, Józef Maśnica, Dariusz Włusek, Władysław Zimny, Eligiusz Krzyczkiewicz i Tadeusz Ząbek.

(fot. Krzysztof Łakomski)

     Nowemu sztandarowi towarzyszył sztandar WZP z Krakowa oraz sztandar zaprzyjaźnionych "Braci Zawiślaków" z Grobli. Warto wspomnieć, że burmistrz Cichy ufundował ul, który ma zostać przekazany najmłodszemu członkowi Koła.

     Pszczelarzom z Koła Nowe Brzesko gratulujemy sztandaru, pięknej uroczystości, jak również życzymy nieustającej opieki ze strony patrona św. Ambrożego, którego święta przypada na 7 grudnia.

Arkadiusz Fularski   


(fot. Krzysztof Łakomski)

fot. Krzysztof Łakomski
zdjęcia 3-12-2022   publikacja: 6-12-2020

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: http://www.24ikp.pl/serwis/spoleczenstwo/orgpart/inne/20221206sztandar/art.php