Dwa paschały od pszczelarzy

(fot. Arkadiusz Fularski)

Koszyce, 29-11-2021

     Już po raz jedenasty spotkali się pszczelarze z Międzygminnego Nowobrzeskiego Koła Pszczelarzy. W tym roku uroczystości rozpoczęto mszą świętą koncelebrowaną przez siedmiu księży w kościele parafialnym w Koszycach. Mszy przewodniczył kapelan pszczelarzy ks. Czesław Parkita, a w koncelebrze udział brali kapłani z Witowa, Bobina, Książnic Wielkich, Sierosławic i Koszyc.

     Przybyłych na mszę w intencji pszczelarzy i ich rodzin, powitał gospodarz parafii w Koszycach ks. proboszcz Krzysztof Dziurzyński. Homilię wygłosił ks. kanonik Czesław Parkita kapelan i wieloletni oddany przyjaciel pszczelarzy, który przybliżył sylwetkę patrona pszczelarzy św. Ambrożego.

- Dobra mowa jest jak plaster miodu. A dobrem jest prawda. Kłamstwo jest złem. Człowiek ma mówić prawdę. Gdzie nie ma prawdy tam jest kłamstwo. Prawda to jedyna słuszna droga. Czasem ludzie wolą posługiwać się kłamstwem bo jest łatwiejsze. Prawda jest obiektywną normą. Naszym zadaniem jest aby prawdę odkrywać, a nie tworzyć ją. Bóg wzywa nas do życia w prawdzie. I niech św. Ambroży miodu dołoży - mówił ks. Czesław Parkita Kanonik Kolegiackiej Kapituły Miechowskiej, od lipca tego roku pełniący funkcję proboszcza parafii Łosień.

(fot. Arkadiusz Fularski)

      Pod koniec mszy Adam Łękas prezes Koła razem ze Stanisławem Piątkiem skarbnikiem Koła przekazali na ręce proboszczów z Sierosławic i Koszyc okazałe paschały, czyli duże świece wykonane z wosku pszczelego. Następnie kapelan pszczelarzy poświęcił przyniesione do Świątyni przez pszczelarzy dary, a wierni mogli skosztować produktów pszczelarzy. Skarbnik Koła podziękował księżom za odprawienie uroczystej mszy świętej.

     Na zakończenie uroczystości ks. Czesław Parkita poinformował, że śp. Zdzisław Kuliś napisał w tym roku hymn dla pszczelarzy, który zmodyfikował polonista z Kościelca Jerzy Korfel. Muzykę napisał Janusz Tylman. Nagranie w wykonaniu Sławy Przybylskiej zostało po raz pierwszy zaprezentowane w kościele w Koszycach. Była to prapremiera.

(fot. Arkadiusz Fularski)

     Ostatnim akcentem uroczystości w koszyckiej świątyni była zachęta ks. kapelana, aby Koło podjęło trud zorganizowania zbiórki na sztandar dla Koła, jak również odczytanie przez proboszcza z Koszyc kolejnego wiersza napisanego przez najlepszego pszczelarza wśród poetów i najlepszego poety wśród pszczelarzy, czyli Stanisława Piątka z Kuchar.

     Obok pszczelarzy i ich rodzin, w uroczystościach wzięło udział wielu zaproszonych gości, w tym m.in.: prof. dr hab. Włodzimierz Bernacki senator RP, Stanisław Mierzwa radny powiatowy, burmistrz Krzysztof Madejski z Nowego Brzeska i burmistrz Grzegorz Cichy z Proszowic. Obecny byli też: Powiatowy Lekarz Weterynarii z Proszowic i kierownik Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa z Proszowic. Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Krakowie reprezentował prezes Wojciech Spisak i wiceprezes Zofia Piechowicz. Reprezentowany był też poczet sztandarowy z zaprzyjaźnionego Gminnego Koła Pszczelarzy w Drwini.

(fot. Arkadiusz Fularski)

     Druga część uroczystości odbyła się w gościnnych progach KGW Łapszów, gdzie tradycyjnie przesympatyczne Panie częstowały zebranych przepysznymi potrawami. Tradycyjnie też, przy okazji dyskusji o wyższości miodu rzepakowego nad spadziowym można było do woli degustować różnego rodzaju napoje tworzone przez pszczelarzy na bazie miodu.

Za rok święto zaplanowano w Hebdowie.

Arkadiusz Fularski   

(fot. Arkadiusz Fularski)

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: http://www.24ikp.pl/serwis/spoleczenstwo/orgpart/inne/20211129koszyce_pszczelarze/art.php