Wycieczka KGW Klimontów do Sandomierza i Kazimierza Dolnego

(fot. KGW Klimontów)
(fot. KGW Klimontów)

Klimontów, 25-10-2021

     W sobotę 23 października KGW w Klimontowie udało się na wycieczkę, która rozpoczęła się w Sandomierzu - jednego z najstarszych, najpiękniejszych i najważniejszych historycznie miast Polski. Zachowało się tu ponad 120 zabytków architektury z różnych epok. W Sandomierzu grupa w towarzystwie przewodnika najpierw zwiedziła średniowieczny Rynek z XIV-wiecznym ratuszem miejskim i otaczającymi go 30 zabytkowymi kamienicami.

     Następnie udali się do liczącej pięć kondygnacji Bramy Opatowskiej. To jedna z najlepiej zachowanych gotyckich bram miejskich w Polsce. Wieża zwieńczona jest tarasem widokowym, z którego z wysokości 30 metrów przy pięknej pogodzie mogli podziwiać fantastyczną panoramę miasta i okolic sięgającą 50 km!

     Katedra w Sandomierzu zachwyciła bogatą dekorację rzeźbiarską. Ta gotycka świątynia wzniesiona z fundacji Kazimierza Wielkiego w latach 1360-1382 jest głównym zabytkiem Sandomierza. Podziemna trasa turystyczna, utworzona z drążonych przez wieki licznych korytarzy oraz komór urzekła zwiedzających wieloma sandomierskimi tajemnicami i legendami.

     Kolejnym przystankiem wycieczki był położony nad Wisłą Kazimierz Dolny. Zwiedzania rozpoczęli od Kościoła Farny, który jest cennym pomnikiem historii i kultury. Natomiast zespół zamkowy - unikalny w Polsce zabytek średniowiecznej architektury obronnej zauroczył swoją historią oraz legendami. Kazimierzowi Wielkiemu, legendarnemu założycielowi miasta przypisano wszystko, co w Kazimierzu najlepsze - nie powinien zatem dziwić fakt, że to on jest pierwszoplanowym bohaterem legend.

     Widok ze szczytu cylindrycznej wieży na zakole Wisły i panoramę Kazimierza w jesiennej odsłonie zapierał dech w piersiach. Spektakularny widok potęgowany zachodem słońca rekompensował żmudną wspinaczkę stromymi schodami na szczyt wieży. Pełen wrażeń dzień zakończyli wieczornym spacerem uliczkami urokliwego miasteczka, które może pochwalić się bogatą historią oraz urzekającym starym miastem.

     Podczas wizyty w Kazimierzu, uczestnicy wycieczki gorąco poleca spacer w towarzystwie licencjonowanego przewodnika, np. przemiłego pana Jacka Grudnia, który jest skarbnicą wiedzy o tym mieście, jego historii i legendach.

red.   

Źródło: KGW Klimontów / Aneta Kotyza


fot. KGW Klimontów
zdjęcia 23-10-2021   publikacja: 25-10-2021

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: http://www.24ikp.pl/serwis/spoleczenstwo/orgpart/inne/20211025klimontow_wycieczka/art.php