Sprzątanie Szreniawy

(fot. zbiory IKP)

Proszowice, 6-05-2019

     5 maja w Proszowicach, odbyła się akcja sprzątania brzegów i dna rzeki Szreniawa zorganizowana przez Stowarzyszenie Historyczno-Eksploracyjne Bojowe Schrony Proszowice. Wzięło w niej udział 15 osób, w tym przedstawiciele zaprzyjaźnionych z Proszowickim stowarzyszeń spoza naszego regionu.

     W trakcie akcji jej uczestnicy przeszukiwali dno rzeki przy pomocy specjalnych magnesów neodymowych, co pozwoliło na lokalizację i wydobycie zalegających na dnie ciężkich śmieci. Jednocześnie z brzegów i nurtu rzeki zbierane były pozostałe odpady - głównie plastikowe butelki i opakowania. Warto podkreślić, że inicjatywa proszowickiego stowarzyszenia doszła do skutku mimo bardzo niesprzyjającej pogody. Jeden z uczestników akcji, mimo bardzo niskiej temperatury pomagał wyciągać przedmioty bezpośrednio z koryta rzeki - był on ubrany w specjalny kombinezon.

     Kilkaset metrów od mostu na ul. Podgórze, zlikwidowano także duży zator z gałęzi i śmieci, a koryto rzeki udrożniono. W trakcie akcji zebrano łącznie kilkadziesiąt worków śmieci, a także sporo złomu z dna rzeki. Zebrane śmieci zostały złożone na terenie MOSiR-u, skąd odbierze je firma sprzątająca. Dochód ze sprzedaży złomu, zasili natomiast budżet stowarzyszenia i zostanie wykorzystany m.in. na takie cele jak budowa szlaku fortyfikacji czy przygotowanie muzeum.

red.   

(fot. zbiory IKP)

fot. zbiory IKP
zdjęcia 5-05-2019   publikacja: 6-05-2019

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: http://www.24ikp.pl/serwis/spoleczenstwo/orgpart/inne/20190506bunkry_smieci/art.php