Z lekarzami o pszczelarstwie

(fot. Adam Wałek)

Bobin, Kuchary, 17-12-2018

     Jak nakazuje tradycja, corocznie w okolicach św. Ambrożego (7 grudnia) w Kościele Parafialnym w Bobinie odprawiana jest Msza święta w intencji pszczelarzy, ich rodzin i sympatyków.

     Tegorocznej Mszy św. w intencji pszczelarzy z "Międzygminnego Koła Pszczelarskiego Nowe Brzesko" przewodniczył Proboszcz z Bobina ks. kanonik Czesław Parkita, a kazanie wygłosił ks. Kazimierz Włoch z Zabierzowa. Pod koniec Mszy ks. Czesław poświęcił przyniesione do Świątyni przez pszczelarzy dary.

(fot. Arkadiusz Fularski)
(fot. Arkadiusz Fularski)
     W drugiej części obchodów Dnia Pszczelarza zaproszeni goście, pszczelarze i ich rodziny spotkali się na sali konferencyjnej w remizie OSP Kuchary. Oficjalnie powitał wszystkich prezes Koła Adam Łękas. - Nasze Koło zrzesza osoby z Gmin: Proszowice, Koszyce, Nowe Brzesko, Drwinia, Wawrzeńczyce-Igołomia i innych. Dziękujemy naszemu kapelanowi za mszę i opiekę duchową nad nami. Życzę wszystkim miłego spotkania.

     W trakcie biesiady pszczelarskiej w Kucharach była okazja do dyskusji zarówno o potrzebie ochrony pszczół, jak i o walorach zdrowotnych miodu. Zebrani w strażnicy z zaciekawieniem wysłuchali wykładów dwóch lekarzy na temat produktów pszczelarskich. Pierwszy głos zabrał dr Wojciech Skucha z Proszowic, a następnie wybitny torakochirurg dr Henryk Olechnowicz z Krakowa.

     Spotkanie przebiegało w miłej świątecznej atmosferze. Pani Magdalena Sowa umiliła Święto Pszczelarzy pięknym koncertem kolęd polskich. O stronę kulinarną zadbały jeszcze Panie: Klaudia Zaród (przewodnicząca KGW w Kucharach), Karolina Włodarska i Dorota Kędziora. Nad wysokim poziomem wydawanych posiłków czuwała Pani Teresa Klasa z Bobina. Dużej pomocy, jako dyplomowany kelner, udzielił też Pan Łukasz Piątek z Kuchar. Impreza w Kucharach była, jak zawsze na najwyższym poziomie.

- Za rok planujemy nasze Święto zorganizować na jeszcze wyższym poziomie. Dziękujemy wszystkim za obecność razem z nami w tym roku - powiedział skarbnik Koła Stanisława Piątek z Kuchar wielki przyjaciel pszczół.

Arkadiusz Fularski   

Poniżej wiersz Stanisława Piątka:

Pszczelarze

Dzień grudniowy zapachniał miodem,
owocem pracowitych pszczół.
Śnieg biały dodał urody,
wybielił pszczelarski trud.

Św. Ambroży spogląda z Nieba
i cieszy się razem z nami.
Każdemu pragnie podać dłoń,
być razem z pszczelarzami.

Pszczelarze dzisiaj pokornie proszą,
poświęć Kapłanie te miody.
Miód jest symbolem dobra, miłości,
niech w naszych domach na stole gości.

Niech miody leczą nasze serca
i zdrowia nam dodają.
Św. Ambroży módl się za nami,
za twymi braćmi pszczelarzami.


fot. Arkadiusz Fularski
zdjęcia 7-12-2018   publikacja: 17-12-2018

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: http://www.24ikp.pl/serwis/spoleczenstwo/orgpart/inne/20181217pszczelarze/art.php