Spo³eczeñstwo to nie pi±te ko³o u wozu, inwestycje to nie z³oty cielec
    Dzisiaj jest poniedzia³ek, 02 pa¼dziernika 2023 r.   (275 dzieñ roku) ; imieniny: Racheli, S³awy, Teofila +¶w. Anio³ów Stró¿ów,Dzieñ bez Piwa    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   dzia³y autorskie   | 
 |   kultura-o¶wiata   |   sport   |   spo³eczeñstwo   |   mieszkañcy   |   natura   |   w szerszej perspektywie   |   foto - relacje   | 
 |   moim zdaniem   |   organizacje, partie...   | 
 z netu, z ¿ycia... 
 |   inicjatywy, programy, akcje...   |   nasze wybory   | 

serwis IKP / aktywne spo³eczeñstwo ZP / z netu, z ¿ycia / Spo³eczeñstwo to nie pi±te ko³o u wozu, inwestycje to nie z³oty cielec
O G £ O S Z E N I A
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2023-01-24
USD 4,3341 +0,23%
EUR 4,7073 -0,24%
CHF 4,7014 -0,22%
GBP 5,3443 -0,38%
Wspierane przez Money.pl


Spo³eczeñstwo to nie pi±te ko³o u wozu, inwestycje to nie z³oty cielec

(fot. media.wwf.pl)

3-04-2021

     W Polsce od wielu lat trwaj± próby podwa¿enia mandatu Polek i Polaków do wspó³decydowania o tym, jak traktujemy ¶rodowisko i przyrodê w naszym kraju. W ostatnich dniach byli¶my ¶wiadkami kolejnej ods³ony tego procesu. "Poprawka Kopcia" i zamieszanie wokó³ niej nie powinny jednak odwracaæ uwagi od tego, ¿e problem jest znacznie powa¿niejszy.

     W zesz³ym tygodniu w Senacie przeg³osowana zosta³a poprawka zg³oszona przez Tadeusza Kopcia (Porozumienie) praktycznie uniemo¿liwiaj±ca stronie spo³ecznej udzia³ na prawach strony w postêpowaniach administracyjnych, w tym tak¿e w postêpowaniach dotycz±cych ochrony ¶rodowiska, czyli w procesach, w których okre¶lane jest, jak poszczególne inwestycje wp³ywaj± na nasze wspólne dobro: przyrodê, powietrze, wodê i glebê. Za poprawk± "przez pomy³kê" zag³osowali senatorowie opozycji, co doprowadzi³o do burzy medialnej, a w konsekwencji do odrzucenia tego z³ego przepisu przez Sejm.

     Nie mo¿e jednak umkn±æ uwadze, ¿e w procesie legislacyjnym zg³aszane by³y inne poprawki, du¿o dalej id±ce w ograniczaniu praw obywatelek i obywateli w kwestiach ¶rodowiskowych. Nie zosta³y one co prawda uwzglêdnione, jednak w du¿ej mierze ze wzglêdów formalnych, a nie merytorycznych, za¶ ich autorzy zostali zaproszeni do rozmów w Ministerstwie ¦rodowiska i Klimatu.

     Tego, ¿e szkodliwe zmiany w jakiej¶ formie wróc± do Sejmu mo¿na byæ niemal pewnym. Od lat podobne próby podejmowane s± przez ró¿ne ¶rodowiska (g³ównie biznesowe, ale nie tylko), wyznaj±ce prymat podej¶cia ultrainwestycyjnego (które w imiê zysków nie liczy siê z nikim i z niczym) nad partycypacyjnym (uwzglêdniaj±cym g³os obywatelski). Nak³adaj± siê na to ci±gle powtarzane podej¶cia do pêtania organizacji spo³ecznych, takie jak ubieg³oroczna "ustawa Wosia" czy "trójpak Szyszki" z 2016 roku.

     Do tej pory ¿adna z podobnych prób nie zakoñczy³a siê sukcesem, ale nie jest powiedziane, ¿e kolejnej siê to nie uda. Co wa¿niejsze i jednocze¶nie najsmutniejsze, ci, którzy od lat koncentruj± siê na próbach ograniczania udzia³u strony spo³ecznej w decyzjach, produkuj± czêsto prawo (a tak¿e lobbuj± za nim), które w niewystarczaj±cym stopniu chroni ¶rodowisko i nasze prawo do wspó³decydowania o nim.

     Dodatkowo, wiele z propozycji legislacyjnych w ostatnich latach stoi w sprzeczno¶ci z obowi±zuj±cymi Polskê przepisami prawa unijnego i miêdzynarodowego, mo¿e wiêc doprowadziæ do kolejnych postêpowañ naruszeniowych, koñcz±cych siê przed Trybuna³em Sprawiedliwo¶ci Unii Europejskiej. Komisja Europejska, jako "stra¿nik Traktatów", traktuje ograniczanie udzia³u spo³eczeñstwa jako naruszenie prawa unijnego.

     My, Polki i Polacy, potrzebujemy ocen oddzia³ywania na ¶rodowisko i potrzebujemy obywatelskiego udzia³u w procesie ich powstawania. Dziêki temu mo¿emy wspó³decydowaæ o tym, czy za naszym p³otem powstanie zak³ad produkcyjny, ferma przemys³owa czy wysypisko ¶mieci i nie jeste¶my zdani wy³±cznie na opiniê kieruj±cego siê w³asnym interesem inwestora. Bez oceny oddzia³ywania na ¶rodowisko, na któr± obecnie strona spo³eczna ma wp³yw, nie powstanie kopalnia odkrywkowa, a wiêc ogromna dziura w ziemi o skutkach szkodliwych dla tysiêcy ludzi. Je¶li organizacje bêd± siê ba³y do³±czaæ do postêpowañ administracyjnych, to zwykli obywatele bêd± pozostawieni sami sobie, w zawieszeniu miêdzy biznesplanem inwestora a ambicjami politycznych decydentów.

     Nale¿y podkre¶liæ, ¿e wbrew obiegowym i nie popartym faktami opiniom, organizacje ekologiczne nie s± przeciwne inwestycjom, a jedynie oczekuj± ich prowadzenia zgodnie z prawem i w sposób, który dla ¶rodowiska i ludzi nie bêdzie destrukcyjny. Legendarne ju¿ protesty w obronie doliny Rospudy nie mia³y na celu pozbawienia mieszkañców wygodnych dróg, ale takie ich wytyczenie, aby omija³y cenne przyrodniczo tereny. Byæ mo¿e zbyt rzadko mówi siê o tym, jaki by³ fina³ tej historii: Augustów ma obwodnicê, dolina Rospudy nie zosta³a zdewastowana, a uda³o siê to dziêki zaanga¿owaniu strony spo³ecznej w proces przygotowania inwestycji. Takich przyk³adów - mniejszych lub wiêkszych - s± w Polsce dziesi±tki.

     Organizacje spo³eczne we wspó³decydowaniu o ¶rodowisku i wp³ywie inwestycji s± po prostu niezbêdne, a ich prawa s± gwarantowane umowami miêdzynarodowymi i prawem Unii Europejskiej. Prawa obywateli i obywatelek w tej sprawie powinny byæ poszerzane, a nie ograniczane. Obecnie - niestety - ochrona tych praw wci±¿ jest daleka od po¿±danej, tak¿e najnowsza nowelizacja (bez "poprawki Kopcia") wielu problemów nie rozwi±zuje. Tym bardziej musimy zatem podkre¶liæ, ¿e ka¿da kolejna próba ograniczania wspomnianych praw spotka siê z naszym zdecydowanym sprzeciwem. Deklarujemy te¿ wsparcie dla ka¿dej propozycji, która procesy ¶rodowiskowe uczyni korzystniejszymi dla ludzi i przyrody.

Podpisane organizacje: Fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi, Fundacja Frank Bold, Fundacja Greenpeace Polska, Pracownia na rzecz Wszystkich Istot, WWF Polska.

red.   

¬ród³o: media.wwf.pl



id¼ do góry powrót


 warto pomy¶leæ?  
Zawsze jest dobry dzieñ, kiedy otwierasz szczê¶liwe oczy.
(ks. Jan Twardowski)
pa¼dziernik  2  poniedzia³ek
pa¼dziernik  3  wtorek
pa¼dziernik  4  ¶roda
pa¼dziernik  5  czwartek
D£UGOTERMINOWE:


PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespó³ IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomo¶ci redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
szczegó³y
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; S±d Okrêgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; S±d Okrêgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJ¡
KONTAKT Z REDAKCJ¡         KONTAKT Z REDAKCJ¡         KONTAKT Z REDAKCJ¡         KONTAKT Z REDAKCJ¡         KONTAKT Z REDAKCJ¡