Coś więcej niż kobiece tatuaże...
    Dzisiaj jest poniedziałek, 02 października 2023 r.   (275 dzień roku) ; imieniny: Racheli, Sławy, Teofila +św. Aniołów Stróżów,Dzień bez Piwa    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 |   kultura-oświata   |   sport   |   społeczeństwo   |   mieszkańcy   |   natura   |   w szerszej perspektywie   |   foto - relacje   | 
 |   moim zdaniem   |   organizacje, partie...   | 
 z netu, z życia... 
 |   inicjatywy, programy, akcje...   |   nasze wybory   | 

serwis IKP / aktywne społeczeństwo ZP / z netu, z życia / Coś więcej niż kobiece tatuaże...
O G Ł O S Z E N I A
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2023-01-24
USD 4,3341 +0,23%
EUR 4,7073 -0,24%
CHF 4,7014 -0,22%
GBP 5,3443 -0,38%
Wspierane przez Money.pl


Coś więcej niż kobiece tatuaże...

kobiecy tatuaż na szyi - pióro, Inez Janiak-Molęcka(fot. infowire.pl)

6-11-2020

     Niemal zawsze niosą za sobą jakąś historię. Spory ładunek emocjonalny zamknięty często w kilku czarnych liniach dyskretnie ukrytych na ciele. Tatuaże dla kobiet mają nie tylko wymiar symboliczny. To w wielu przypadkach rodzaj terapii - remedium na wydarzenia z życia. Kobiety znacznie częściej niż mężczyźni sięgają po tę formę wyrażania własnej ekspresji. Dane z platformy bookingowej INKsearch pokazują, że 2 na 3 klientów salonów w Polsce to właśnie płeć piękna. Zaskoczeni? 70 proc. pań przychodzi po swój pierwszy tatuaż. Jakie motywy i miejsca na ciele wybierają? I czy w tym trudnym okresie, nadal mogą spełniać marzenia o pierwszym tatuażu?

     W Polsce rocznie wykonuje się nawet 900 tys. tatuaży. Przez ostatnie lata szczególnie wśród kobiet wzrosło zainteresowanie ozdabianiem ciała. 700 na 1000 zabukowanych terminów na platformie INKsearch stanowią tatuaże damskie - różne wzory i rozmiary. To ewolucja, która powoli dokonuje się w myśleniu na temat ozdabiania ciała. Jeszcze kilka lat temu był to obszar w dużej mierze zdominowany przez mężczyzn. Za zmianą tego stanu rzeczy stoją kwestie społeczno-kulturowe, ale również… emocje.

Tatuaże damskie - wiek nie gra żadnej roli

     Zarówno Inez z Inne Tattoo jak i Azja z Art Force zgodnie przyznają, że choć większość klientek w salonach tatuażu stanowią kobiety w przedziale 25-45 lat, co potwierdzają również dane uzyskane przez INKsearch, to odwiedzają je również znacznie starsze panie, które w końcu zdecydowały się zrobić swój pierwszy tatuaż. Ile lat mają weteranki?

- Najczęściej przychodzą do mnie panie w przedziale 25-50 lat, jak moja mama, którą również miałam przyjemność tatuować. Zdarza mi się jednak ozdabiać ciała osób nawet po 70. roku życia, które od zawsze marzyły o tym, żeby wykonać swój pierwszy tatuaż! Tutaj nie ma reguły i bardzo mnie to cieszy. Wchodzimy w temat łamania konwenansów, a nic nas tak nie wyzwala, jak właśnie wychodzenie poza schematy, utarte ścieżki - mówi Azja Legoda.

Kuracja poprzez sztukę tatuażu?

damski tatuaż na plecach - róża, Inez Janiak(fot. infowire.pl)
     Nie bez powodu mówi się, że tatuażyści to "terapeuci duszy". Zapisanie ważnego skrawka swojego życia na ciele to często etap wewnętrznego odradzania się, początek nowo obranej drogi. Tatuaże pozwalają na zawsze uwiecznić ważne wydarzenia, ludzi, zwierzęta lub zamknąć trudny etap w życiu pokazując siłę. I to właśnie ten temat niezwykle często podejmują na swoim ciele kobiety.

- Tatuaże damskie przedstawiające skrzydła, ptaki, motyle, ważki, pióra czy strzały skierowane ku górze - wszystkie elementy, które symbolizują wznoszenie się to częsty motyw, na który decydują się panie. W ten sposób chcą pokazać swoją pozycję względem swoich doświadczeń, to że są ponad tym, co je spotkało i zawsze spoglądają do góry, w przyszłość. To subtelny, ale bardzo pozytywny akcent. Artyści dokładają starań, aby każdy z takich projektów mimo powtarzających się motywów, tworzony był w sposób indywidualny, tak jak i historie, które się pod nim kryją są osobiste, inne od wszystkich - mówi Marta Wierzba, z Tattoofest Magazine.

Runa Ingwaz, Okrąg Zen czy niekompletna delta - delikatne i małe tatuaże damskie

     Co łączy te motywy? Z pewnością ogromny ładunek znaczeniowy i emocjonalny, jaki niosą za sobą. To symbole odradzania się na nowo, życia, siły i odwagi. Tak naprawdę to jak będziemy interpretować dany znak, zależy również od jego właściciela. Fazy księżyca i słońce symbolizują życie, gwiazdy - marzenia, nadzieję i odwagę, z kolei symbole jak Runa Ingwaz, Okrąg Zen czy nieskończona delta można odczytywać jako otwartość na zmiany i siłę do wprowadzania tych zmian. To zdecydowanie jedne z najpopularniejszych motywów, na które decydują się Panie. Jakie jeszcze? - Kobiety stawiają na delikatne tatuaże, małe wzory. Oprócz już wspomnianych pojawiają się motywy florystyczne, mandale, ornamenty lub drobne napisy. Tatuuję równie często kompozycje ze zwierzętami, a zdecydowana większość prac to tatuaże czarno-białe - komentuje Inez Janiak.

Tatuaż damski na nadgarstku czy tatuaż na przedramieniu?

damski tatuaż na przedramieniu, Animal.tattooer(fot. infowire.pl)
     W przypadku lokalizacji tatuaży jesteśmy zgodni. Zarówno kobiety jak i mężczyźni najczęściej wybierają przedramię lub ramię. Na ten wybór wskazuje łącznie blisko połowa osób, które rejestrują się przez internetową platformę bookingową INKsearch. W kolejności są plecy, dłoń, nadgarstek czy tatuaże na żebrach. Te ostatnie miejsca to częsty wybór u kobiet.

- Jeśli chodzi o lokalizacje, to bez względu na płeć dominuje przedramię. Panie często wybierają również żebra i uda w przeciwieństwie do mężczyzn, którzy preferują klatkę piersiową, łydki czy ramiona. Nie można jednak generalizować. Każdy indywidualnie powinien wybrać odpowiednie miejsce, najlepiej przy wsparciu tatuatora, który podpowie, na których częściach ciała, dany wzór i styl wykonania sprawdzi się najlepiej - komentuje Inez.

- Odkąd chętnie podejmuję się tworzenia tatuaży w trudniejszych miejscach, przestałam zauważać czy moi klienci wybierają częściej jakąś konkretną lokalizację. Chociaż są miesiące, kiedy robię głównie ręce, a czasem nawet 5 razy z rzędu tatuaże na żebrach - dodaje Azja.

Pierwszy tatuaż w czasie pandemii - czy studia tatuażu są otwarte?

damski tatuaż na przedramieniu, Inez Janiak Molęcka(fot. infowire.pl)
     Salony kosmetyczne, fryzjerskie i studia tatuażu działają bez zmian od czerwca, ale nadal w reżimie sanitarnym. Co to oznacza? W miejscu, w którym prowadzony jest salon może przebywać wyłącznie obsługa oraz ograniczona liczba klientów, a w przypadku, gdy klient wymaga opieki - również jego opiekun. Niezmiennie, stanowiska obsługi muszą się znajdować w odległości co najmniej 1,5 m od siebie. Istotnym, a jednocześnie stały elementem funkcjonowania salonów tatuaży jest dbanie o sterylność pomieszczeń oraz używanych narzędzi. Wprowadzono również obowiązek sprawdzania temperatury. Patrząc z perspektywy klienta, warto rozważyć ograniczenie liczby odwiedzin studia do minimum.

- Salony tatuażu na razie funkcjonują bez zmian bez względu na to czy w danym rejonie obowiązuje strefa żółta czy czerwona, dlatego zachęcamy do umawiania wizyt u wybranych artystów w całej Polsce. Aby usprawnić proces zapisów, ograniczyć ilość odwiedzin w studiu, szczególnie w tym czasie i zarezerwować sobie wizytę na omówienie najważniejszych kwestii oraz samo wykonanie zdobienia - warto korzystać z platformy bookingowej, które matchują klientów z tatuażystami - mówi Mat Łagowski, współzałożyciel INKsearch.

red.   

Źródło: infowire.pl / Lightscapeidź do góry powrót


 warto pomyśleć?  
Zawsze jest dobry dzień, kiedy otwierasz szczęśliwe oczy.
(ks. Jan Twardowski)
październik  2  poniedziałek
październik  3  wtorek
październik  4  środa
październik  5  czwartek
DŁUGOTERMINOWE:


PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
szczegóły
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ