Masz odkurzacz z filtrem HEPA? To powinieneś wiedzieć

(fot. pixabay.com)
31-05-2016

     Odkurzacze z filtrem HEPA to rozwiązanie cieszące się coraz większą popularnością. Takie zjawisko nie powinno nas dziwić, bowiem sprzęt wyposażony w tego rodzaju filtr pozwala na niezwykle skuteczne, dokładne i zdrowe odkurzanie. Jednak, aby zachować wszelkie właściwości wspomnianych filtrów, a tym samym odkurzać naprawdę efektywnie, należy filtr HEPA wymieniać i czyścić. Jak często i w jaki sposób to robić?

Czym jest filtr HEPA?

     Nazwa HEPA powstała od słów High Efficiency Particulate Air. Takie sformułowanie oznacza wysokosprawny filtr przeznaczony do dezynfekcji powietrza. Najczęściej spotykanym rozwiązaniem wykorzystującym tego rodzaju filtr są dzisiaj odkurzacze, ale równie dobrze HEPA sprawdza się na przykład w klimatyzatorach.

     Filtr HEPA to filtr wykonany ze spiekanego szkła, któremu właściwości filtrujące zapewniają pory wielkości 0,3ľm oraz trzy warstwy połączone ze sobą przy wykorzystaniu żywic syntetycznych. Dostępne obecnie na rynku filtry HEPA, w jakie wyposażone są odkurzacze, między innymi:
  • zajmują niewielką powierzchnię, dzięki harmonijkowemu ułożeniu,
  • posiadają warstwę mającą za zadanie pochłanianie zapachów,
  • zatrzymują niemal 100% wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń, w tym kurz, brud, bakterie, grzyby, pierwotniaki i wirusy,
  • doskonale nadają się do odkurzania pomieszczeń, w których przebywają alergicy,
  • są efektywne i dokładne,
  • można stosować zarówno w odkurzaczach workowych, jak i bezworkowych.

Chcesz, aby Twój odkurzacz działał jak najdłużej, a dom był zawsze czysty i bezpieczny? Pamiętaj o filtrze

     Nawet najlepszy odkurzacz przestanie być efektywny, jeśli zaniedbamy jego filtr. Ta część odkurzacza wymaga regularnej konserwacji, bądź po prostu wymiany, ponieważ wiele z modeli odkurzaczy wyklucza czyszczenie filtrów, dopuszczając jedynie ich wymianę na nowy egzemplarz. To z pewnością najlepsze rozwiązanie, bowiem zapewnia najwyższą skuteczność odkurzania.

     Gdzie znajdziesz filtry i inne akcesoria do swojego odkurzacza? Sprzęt marki Samsung najszybciej można znaleźć na stronie http://www.czescisamsung.pl/, można też zastanowić się nad wyszukiwarkami cenowymi. Kiedy wymieniać filtr HEPA w odkurzaczu? Częstotliwość takiej wymiany podaje najczęściej producent na opakowaniu filtrów bądź w instrukcji obsługi odkurzacza. Tutaj jednak dochodzą jeszcze względy zupełnie indywidualne, jak na przykład częstotliwość odkurzania, to, jakie powierzchnie są odkurzane, czy mamy w domu psa i tym samym, czy odkurzamy jego sierść, itp. Wiele z tego rodzaju czynników z pewnością przyspiesza moment, w którym konieczna jest wymiana filtra. Sygnałem do takiej wymiany jest z pewnością mniej wydajna praca odkurzacza, jego mniejsza moc ssąca, głośniejsza niż zwykle praca, a nawet przegrzewanie się. Pamiętaj, że zwłaszcza w sytuacji, gdy Ty lub ktoś z Twoich bliskich jest alergikiem lub gdy w domu mieszkają małe dzieci, nie warto zwlekać z wymianą filtra.

red.   

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: http://www.24ikp.pl/serwis/spoleczenstwo/net1/20170531ea_hepa/art.php