Licytacja wyjątkowych szachów dla ukraińskich sierot wojennych

(fot. źródła)
9-05-2023

     Wyjątkowa licytacja dla Ukrainy podczas targów BookGame. Do zdobycia ręcznie rzeźbione szachy z podpisem arcymistrza Jana Krzysztofa Dudy.

     Nadchodzące targi gier planszowych BookGame (12-14 maja), organizowane przez Targi w Krakowie w Międzynarodowym Centrum Targowo-Kongresowym EXPO Kraków, będą miały w tym roku szczególny wymiar. Krakowski rzeźbiarz Łukasz Wiciarz, jeden z najbardziej cenionych polskich autorów szachów kolekcjonerskich, wykonał specjalną szachownicę, którą podarował Fundacji Team Kraków, zajmującej się pomocą dla Ukrainy. Szachownica ozdobiona jest autografem Jana Krzysztofa Dudy, arcymistrza szachowego.

     Szachami z podgórskiej pracowni grają amatorzy i profesjonaliści na całym świecie, m.in. w Nowej Zelandii, Argentynie czy Japonii. Wyrzeźbionymi przez Łukasza Wiciarza figurami gra np. Sting, zapalony miłośnik szachów. - To nie jest zwykła szachownica i nie są to zwykłe figury. Pomalowałem je symbolicznie w barwy ukraińskiej flagi narodowej: jedna strona ma kolor żółty, druga niebieski - opowiada rzeźbiarz. Równie znaczące są biało - czerwone kolory szachownicy. Fundacja Team Kraków od początku wojny pomaga ukraińskim szpitalom, domom dziecka, domom opieki społecznej i zakładom opiekuńczo - leczniczym. Dotychczas do Ukrainy z magazynów fundacji trafiło ponad 200 ton żywności, leków, artykułów higienicznych, ubrań. - Potrzeby nie maleją, a nasze możliwości finansowe są siłą rzeczy ograniczone. Zapytaliśmy Łukasza Wiciarza, czy możemy wystawić ten unikatowy egzemplarz szachów na licytację. Reakcja była natychmiastowa, co więcej, okazało się, że może nam pomóc Jan Krzysztof Duda - opowiadają Barbara Marchewka i Piotr Naglicki, założyciele Fundacji.

(fot. źródła)

     Jan Krzysztof Duda komentuje: - Razem z całym zespołem "Duda Team" od początku pomagamy Ukrainie. Głównie szachistom, ale nie tylko. Wspieramy różne akcje i zachęcamy innych do pomocy. Powstało nawet wirtualne środowisko okołoszachowe, wspierające głównie zdolne szachowo ukraińskie dzieci i cieszę się, że mogę do tego wykorzystać swój wizerunek. Nie zależy mi na reklamie. Po prostu uważam, że tak trzeba. Po wybuchu wojny zdobyłem nowych przyjaciół, którym życzę jak najlepiej. I jeżeli podpisana szachownica może im pomóc, to podpiszę każdą ilość.

- Targi w Krakowie od początku wojny angażują się w pomoc Ukrainie, dlatego bez wahania zdecydowaliśmy się wesprzeć inicjatywę - dodaje Grażyna Grabowska, prezes Targów w Krakowie. - Spotkanie miłośników gier planszowych organizujemy po raz pierwszy i już teraz widzimy, że zainteresowanie jest bardzo duże. Liczymy, że licytacja będzie zażarta.

- Trzeba pomagać Ukrainie, tak, jak kiedyś inni pomagali nam. To normalny, ludzki odruch - dodaje Róża Wroniszewska, właścicielka Domu Aukcyjnego, który podjął się pro bono zorganizowania licytacji.     Licytacja "Team Kraków - mistrzowie dla Ukrainy" rozpoczęła się 4 maja na platformie https://onebid.pl/pl/auction/-/5112 i ma charakter hybrydowy - można licytować zarówno przez internet, jak i podczas Targów. Finałowa część licytacji będzie miała miejsce 14 maja o godzinie 13 na terenie Targów (ul. Galicyjska 9).Uzyskane środki zostaną przeznaczone na pomoc dla dzieci, przebywających w ośrodkach opiekuńczych na terenie Ukrainy. Fundacja kupi żywność, artykuły szkolne, środki medyczne, obuwie, artykuły higieniczne.

red.   

źródła: Fundacja Team Kraków

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: http://www.24ikp.pl/serwis/spoleczenstwo/inicjatywy/20230509team_szachy/art.php