Motywacja - pieniądze, aż 45% Polaków chciałoby pracować w IT, chociaż większość z nich nie interesuje się programowaniem

(fot. źródła)

1-06-2023

     Badanie przeprowadzone przez serwis InterviewMe wykazało, że 45% Polaków chciałoby pracować w IT, a aż 75% doradziłoby swoim dzieciom kształcenie w kierunku związanym z programowaniem. Jednak tylko 30% badanych zastanawia się nad podjęciem nauki w celu przejścia do IT.

     Serwis kariery InterviewMe.pl przeprowadził badanie "Czy Polacy chcą pracować w IT? Opinie o branży informatycznej", w którym prawie 2000 respondentów odpowiedziało na pytania m.in. o to, czy planują wejść do branży informatycznej, czy wydaje im się to dużym wyzwaniem i jakie jest ich zdanie o pracownikach IT.

     Okazało się, że 45% badanych chciałoby pracować w IT, a prawie połowa (49%) uważa, że się do tego nadaje. Jednak tylko dla 8% respondentów główną motywacją jest zainteresowanie szeroko pojętym programowaniem. Dobre zarobki gwarantowane w IT przekonują z kolei aż 37% badanych.

     Opinia o branży IT jest w Polsce pozytywna. Aż 68% badanych podziwia osoby tam pracujące. Większość respondentów (64%) ocenia, że praca ta jest ciężka. Zaledwie 26% twierdzi, że programiści zarabiają za dużo.

Jak się okazuje, Polacy w większości czują podziw dla umiejętności i wiedzy programistów. Ciężko wychwycić w opiniach naszych respondentów zawiść czy zazdrość. Wręcz przeciwnie - wysokie pensje w branży IT postrzegamy raczej jako szansę i cel do osiągnięcia na własnej ścieżce zawodowej - komentuje Marta Rojewska, autorka badania.

     Zdecydowana większość, bo aż 79% respondentów uważa, że do pracy w IT trudno się dostać. Co trzecia ankietowana przez nas osoba twierdzi, że kobiety mają na to mniejsze szanse niż mężczyźni. Trzeba zauważyć, że w grupie mężczyzn takie zdanie ma tylko 23% badanych. Wśród kobiet takich opinii jest już 37%.

Z badania InterviewMe wynika, że opinie na temat branży IT i jej pracowników są w Polsce dość jednoznacznie pozytywne. Sektor związany z technologiami informatycznymi kojarzy się nam z prestiżem i dobrymi zarobkami, ale też z ciężką pracą. Zaskakująco wielu respondentów deklaruje chęć pracy w IT. Ciekawa wydaje się również ocena własnych predyspozycji do wykonywania zawodu związanego z programowaniem, która u co drugiej badanej osoby jest wysoka - zauważa Wojciech Martyński, ekspert kariery w InterviewMe.

Inne ciekawe wyniki badania:
  • Najbardziej atrakcyjne aspekty pracy w IT według respondentów to: zarobki (48% wskazań), ciekawe obowiązki i wyzwania (25%), wiele ścieżek kariery (19%), prestiż (6%).
  • Tylko 24% respondentów uważa, że praca programisty jest nudna.
  • 45% badanych przyznaje się do obaw o to, że już wkrótce sztuczna inteligencja odbierze pracę programistom.
Szczegółowe wyniki badania "Czy Polacy chcą pracować w IT? Opinie o branży informatycznej" można znaleźć TUTAJ.

red.   

źródła: InterviewMe.pl

(fot. źródła)

InterviewMe.pl to popularny serwis kariery, który oferuje profesjonalny kreator CV i listu motywacyjnego, i z sukcesem rozwija międzynarodową markę Zety. InterviewMe i Zety to także popularne blogi o tematyce rekrutacji i kariery zawodowej, które przyciągają ponad 40 milionów czytelników z całego świata rocznie i są cytowane przez takie tytuły, jak Financial Times, Forbes i The Guardian.

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: https://www.24ikp.pl/serwis/poza/20230601inter_it/art.php