Susza zabija tysiące dzieci w Somalii

(fot. UNICEF / Mark Condren)

5-04-2023

     W najnowszym raporcie WHO i UNICEF przewidują, że w 2022 r. w Somalii mogło dojść do 43 tys. nieprzewidzianych zgonów wśród dzieci, wynikających z długotrwałej suszy. Szacunki opracowano na podstawie danych zebranych przez badaczy podczas susz w 2017 i 2018 r. Połowa z tych zgonów mogła wystąpić wśród dzieci poniżej 5. roku życia.

     6,5 mln ludzi, w tym 4,1 mln dzieci w tym kraju, cierpi z powodu braku dostępu do wody. Susza zmusza Somalijczyków do korzystania z niesprawdzonych źródeł wody, co wywołuje gwałtowny wzrost liczby przypadków ostrej wodnistej biegunki i cholery. Somalijskie dzieci mierzą się jednymi z najbardziej ekstremalnych warunków do życia na naszej planecie.

- Największa od 40 lat susza powoduje, że somalijskie rodziny muszą mierzyć się z ekstremalnymi warunkami życia. Niedobór wody, wraz z innymi czynnikami, przyczynia się do śmierci tysięcy dzieci. Bez intensywnej pomocy humanitarnej byłoby ich znacznie więcej. Musimy nadal ratować życie - zapobiegając i lecząc niedożywienie, zapewniając bezpieczną i czystą wodę, poprawiając dostęp do usług medycznych, a także szczepiąc dzieci przeciw chorobom - mówi Wafaa Saeed, przedstawicielka UNICEF w Somalii.

(fot. UNICEF / Mark Condren)

     Raport został opracowany na podstawie badań London School of Hygiene and Tropical Medicine i Imperial College London na zlecenie biura regionalnego UNICEF i biura krajowego WHO w Somalii. Przedstawia on retrospektywne szacunki śmiertelności w całej Somalii od stycznia do grudnia 2022 roku. Oceniono, że najwyższa śmiertelność wystąpiła w południowo-centralnej części kraju, zwłaszcza na obszarach wokół regionów Bay, Bakool i Banadir - obecnego epicentrum suszy.

     Po raz pierwszy na podstawie raportu opracowano również prognozę, umożliwiającą działania zapobiegające zgonom związanym z suszą. Obejmuje ona okres od stycznia do czerwca 2023 r. i zawiera zatrważające dane. Każdego dnia z powodu kryzysu może umrzeć 135 osób, a całkowita liczba zgonów w tym okresie może wynieść od 18 tys. do nawet 34 tys. Szacunki te jasno wskazują, że kryzys humanitarny w Somalii jest daleki od zakończenia i bardziej dotkliwy niż ten z lat 2017-2018.

     Susza w Somalii przyczynia się do wysokich cen żywności i powszechnego głodu panującego w społeczeństwie. Somalijczycy zmagają się również z wojną odmową. 2,3 mln dzieci narażonych jest na przemoc, wykorzystywanie i wyzysk.

Pomóż dzieciom w Somalii przeżyć suszę - kliknij TUTAJ!red.   

Źródło: UNICEF Polska


UNICEF od lat ratuje życie dzieci, broni ich praw i pomaga im wykorzystać potencjał, jaki posiadają. Nigdy się nie poddajemy!

Pracujemy w najtrudniejszych miejscach na świecie, aby dotrzeć do najbardziej pokrzywdzonych dzieci. W ponad 190 krajach i terytoriach pracujemy #dlakazdegodziecka, aby budować lepszy świat dla wszystkich. Przed, w trakcie i po kryzysach humanitarnych jesteśmy na miejscu niosąc ratującą życie pomoc i nadzieję dzieciom i ich rodzinom. Realizujemy nie tylko działania pomocowe, ale także edukacyjne. Wierzymy, że edukacja to jedna z najbardziej skutecznych form zmieniania świata. W Polsce pracujemy ze szkołami i samorządami, aby prawa dziecka były zawsze przestrzegane, a głos młodych ludzi słyszany i respektowany. Jesteśmy apolityczni i bezstronni, ale nigdy nie pozostajemy obojętni, gdy chodzi o obronę praw dzieci i zabezpieczenie ich życia i przyszłości. Więcej informacji na unicef.pl.

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: http://www.24ikp.pl/serwis/poza/20230405unicef_somalia/art.php